Acil Tıp Teknisyenliği Nedir, Nasıl Olunur?

ATT sağlık sektörünün en zorlu meslek gruplarından birini kapsayan meslek dalıdır. Açılımı ise acil tıp teknisyenidir. Acil tıp teknisyenleri tabiri caizse sağlık sektöründe ilk müdahalenin basamağında yer alan beyaz meleklerdir. Ambulans içinde, hastanede ilk müdahalede ATT bölümünü bitiren kişiler bizimle ilgilenmektedir.

Gençler de; yorucu ama bir o kadar da güzel, insanların hayatlarına dokunan bu mesleğe oldukça ilgi gösterirler. Ayni zamanda aileleri de çocuklarının sağlık sektöründe çalışmalarından yanadırlar.

Hazırladığım bu yazımda acil tıp teknisyenliği ile ilgili bilgiler paylaşacağım.Att nasıl olunur, görevleri nelerdir ve hangi bölümü bitirmek gerekir? gibi merak edilen sorulara cevap vereceğim.Yazımla ilgili sorularınız olursa sayfanın alt kısmındaki soru ve yorum kısmından sorabilirsiniz.

ATT Nasıl Olunur?

2014 yılına kadar sağlık meslek lisesinden mezun olduktan sonra KPSS ataması ile ATT(acil tıp teknisyeni) olunabiliyordu fakat 18 Ocak 2014 yılından itibaren yapılan bir düzenleme ile sağlık meslek lisesi mezunlarının acil tıp teknisyenliği kadrosuna atanma durumu ortadan kalktı.Bu yüzden sağlık meslek lisesi mezunlarının üniversiteye giriş sınavına girdikten sonra gerekli puanı aldıktan sonra paramedik bölümünü başarı ile bitirdikten sonra ATT olarak sağlık sektörüne adım atmış oluyor. Acil tıp teknisyenliği yerine sağlık bakım teknisyenliği olarak devam eden bu bölüm ile birlikte liseden mezun olanlar sağlık bakım teknisyeni olarak görev alabilir.

Hangi bölümü bitirmek gerekir?

ATT olmak için sağlık meslek lisesi mezunu olmanıza gerek yok.Fakat sağlık bölümleri tercih sıralamasında önceliği sağlık meslek lisesi mezunlarına veriyor.Acil tıp teknisyeni olmak istiyorsanız üniversitede “Acil ve İlk Yardım” bölümünü kazanmanız yeterli olacaktır.

KPSS ataması kolay mı?

Saglik sektöründe atamalar çok zor değildir.Acil tıp teknisyenlerinin ataması sağlık personelleri arasında doktorlardan hemen sonra gelir diyebiliriz.Yani acil tıp teknisyenleri kamu yada özel sektör farketmeksizin rahatlıkla iş bulabilirler.

Kaç puan almak gerekir?

KPSS ile ataması mümkün olan ATT meslek grubunda atanmak kolay olsa da; en yüksek puanların avantajlı olduğu yadsınamaz. Bu sebeple elinizden gelenin en iyisini yaparak işi şansa bırakmadan atanmanızı kolaylaştıracak puanı almak sizi rakiplerinizden önde tutacaktır.

ATT Çalışma İmkanları Nelerdir?

Att olarak çalışmak sadece kamuda değil özel sektörde de iş imkanlarına olanak sağlar.Acil tıp teknisyenlerinin çalışma alanları oldukça geniştir.Komuta kontrol merkezleri, hastaneler (devlet, üniversite, özel),poliklinikler,özel tıp merkezleri gibi birçok yerde çalışabilirler.

ATT olmanın gerektirdiği özellikler?

Acil tıp teknisyenleri soğukkanlı,acil durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen,güleryüzlü,insanlarla iletişimi iyi,dikkatli ve titiz olmalıdır.Çalışma saatleri düzenli olmadığı için ihtiyaç halinde gece nöbete kalmaları gerekebilir bu yüzden bedenen güçlü olmalıdırlar.

Acil tıp teknisyenlerinin görevleri nedir?

CPR yapmak,kırık veya çıkık gibi durumlarda stabilizasyonu sağlamak,damar yolu açmak,tansiyon ölçmek,iğne yapmak,hastayı taşıma yöntemlerini bilmek ve uygulamak,solunum durması halinde suni teneffüs yada solunumun sağlanabilmesi için gerekli diğer uygulamaları yapmak,kanama durumlarında kanamayı durdurmak,hasta kişiyi hastaneye ulaştırana kadar verilmesi gereken ilaçları vermek gibi görevleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir