Anal Fissür Nedir ve Tedavi Yöntemi Nasıldır?

Anal fissür; anüs bölgesi mukozasında sert dışkı sebebiyle cam kesiğini andıran bir acıma hissi uyandırır. Bu yırtılmalar kronikleştiğinde ise daha derin yara oluşturabilir.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Anal fissür(makat çatlağı) belirtileri arasında dışkılama sırasında parlak taze kan görülmesi, yoğun ağrı hissi ve hatta zaman zaman dışkılama sonrasında da devam eden ağrı yırtılma belirtileri arasındadır.

Anal Fissür Nedenleri Nelerdir?

Anüs ve çevresi hassas bir dokuya sahiptir. Uzun süren bağırsak problemleri, kronikleşen kabızlık ile birlikte dışkının tahrip etmesiyle yırtılma oluşur. İlk başlarda akut şeklinde olan bu yırtılma çizik şeklinde iken ve alınacak önlemlerle tedavisi mümkün olabilirken, sürekli ishal ya da sürekli kabızlık ile birlikte kronikleşen yırtılmalarda söz konusu olabilir. Bu durumda kronik makat çatlağından bahsedebiliriz. Ve tıbbi yardım almadan bu hastalığın tedavisi mümkün olmaz.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz?

Bağırsak hareketleri sonrasında ve sırasında ağrı hissi, kanama gibi belirtileriniz varsa doktora gitmenizde fayda var. Ayrıca unutmamalıyız ki; makattan kan gelmesi sadece anal fissür ile ilgili olmayabilir, daha ciddi hastalıkların( kolon kanseri, hemoroid) de belirtisi olabileceğinden geciktirmeden doktor muayenesi ve teşhisi önemlidir.

Anal fissür Tedavisi için Hangi Doktora gitmeliyiz?

Önemli sorulardan birisi de hangi doktora gitmeliyiz sorusu ve cevabıdır. Makattan taze kan gelmesi, cam kesiği hissinde acı ve ağrı eşliğinde sert bir dışkılama söz konusu ise ihmal etmeden doktora gitmek gerekmektedir. Bunun için ise genel cerrahi uzmanı, proktoloji uzmanı doktorlardan birine görünmemiz gerekmektedir.

Anal Fissür(Makat Çatlağı) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makat çatlağının ilk evrelerinde doktorunuzun önereceği pomadlarla, oturma banyolarıyla, lifli ve sağlıklı beslenme düzeniyle, hareketli yaşam tarzını benimsemeyle önüne geçebilirsiniz. İleriki düzeyde ise ameliyatsız tedavi yöntemlerinden lazerle, radyofrekansla birini tercih edebilirsiniz.

Botoksla Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cerrahların ve hastaların güvenilirliğine, tedavi sonrasında avantajlarına bakarak karar verdiği en önemli cerrahi müdahalelerden biridir. Ameliyatsız cerrahi müdahale yöntemlerinden biri olan botoksla makat çatlağı tedavisi; makatın iç kısmında yer alan kasları bir nevi geçici olarak işlevsiz bırakmadır. Botoks sonrası gevşeme ile birlikte rahatlıkla dışkılama yapılacağından makat çatlağı iyileşme sürecine girer.

Botoksla makat çatlağı tedavi sonrasında dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi problemler olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.