Antalya Ücretsiz Kurslar

Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Antalya’da eğitim faaliyetleri de hız kesmeden devam ediyor. Örgün eğitim kadar hayat boyu öğretiminde ön plana çıktığı kentimizde başta büyükşehir belediyesi olmak üzere birçok kurum tarafından sanat ve meslek edindirme kursları düzenlenmektedir. Bu sayfada Antalya’da ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ele alacağız.

antalya ucretsiz kurs

ATASEM

İlk olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi kurslarına yer verecek olursak; eski adı ASMEK olan (Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) şimdi ise ATASEM (Atatürk Sanat Eğitim Merkezi) olarak devam eden ve 2005 yılından beri hızla gelişerek devam eden kurslardandır.

25 kurs merkezi ve 645 farklı branşla sürekli gelişen ve gelişmekte olan ve Antalya’da yaşayanlara hitap eden kurslar çoğalmaktadır. Her yıl 2 farklı kayıt tarihi ile kursiyerlerini belirlemektedir. Sanat ve meslek edindirme kursları kapsamında olduğu için alt yaş sınırı uygulanmaktadır. ATASEM kurslarından yararlanabilmek için 15 yaş ve üzeri olmak gerekir. ATASEM ile ilgili aktaracaklarımız bu kadar olup, geniş kapsamlı bilgi ve kayıt tarihlerine aşağıda yer alan bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AKBEM

15 Yaş altında kalan çocuklarımız maalesef ASMEK kurslarından yararlanamıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi onlar içinde güzel bir eğitim imkânı hazırlayarak kısa adı AKBEM olan (Atatürk Kültür ve Bilgi Eğitim Merkezini) hayata geçirdi. 8-14 Yaş arası çocuklara yönelik olan bu kurslar okuldan geri kalan zamanlarda hem öğrenme, hem de eğlence imkânı sağlıyor. Okulların kapanması ile birlikte yaz dönemi eğitimleri de başlamaktadır. Aynı şekilde AKBEM kursları ile ilgili geniş çaplı bilgiye aşağıda yer alan linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AKMEK

Eğitime katkı sağlayanlar sadece büyükşehir ve il belediyeleri değil, aynı zamanda ilçe belediyeleri de hazırladıkları projeler ile ilçe halkının takdirini kazanıyor. Antalya’da ücretsiz eğitim veren kurslardan biride Kepez Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları AKMEK diyebilirim. Gerçi İnternet sitesi yayından kaldırılınca güncel bilgilere ulaşmakta zorlanıyoruz. Bu ilçede yaşayanlar Kepez Belediyesinin İnternet sitesini takip edebilirler.

Antalya Halk Eğitim Merkezleri

Yukarıda yer alan kurumlara ek olarak Antalya’nın en eski kurslarından biri Halk Eğitim Merkezleri bulunmaktadır. Her ilçede en az 1 tane bulacağınız HEM Kepez ilçemizde 2 farklı noktada olduğu için Antalya il genelinde 20 farklı HEM bulunmaktadır. Kurs kayıtları sürekli devam ettiği için size en yakın kuruma başvuru yapabilirsiniz.

Antalya Mesleki Eğitim Merkezi

Yukarıda yer alan kurslardan alacağınız eğitim size bilgi, deneyim ve sertifika kazandırır. Bazı durumlarda sertifika yeterli olmayabilir. Kalfalık ve ustalık belgesine ihtiyaç duyabilirsiniz. İhtiyacınız olan bu belgeleri de size en yakın Mesleki Eğitim Merkezlerinde bulabilirsiniz. Her yerde olmadığı için Antalya’da MEM bulunan ilçe isimlerine göz atalım. Alanya, Demre, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Kaş, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa ve Serik ilçelerinde yer almaktadır. Yaşadığınız yerde MEM yoksa size en yakın ilçeden yararlanabilirsiniz.

Antalya İŞKUR Kursları

İş garantili mesleki eğitimler ararsanız onun içinde Türkiye İş Kurumu tarafından sağlanan İŞKUR kurslarına göz atmalısınız. İhtiyaç dâhilinde yeni kursların açıldığı İŞKUR’da aynı zamanda maaş verilmektedir. Bunun için İEP dediğimiz İşbaşı Eğitim Programına dâhil olmalısınız. Daha fazla bilgi almak için Antalya il merkezi yanı sıra Alanya ve Manavgat ilçelerinde bulunan hizmet merkezlerine gelebilirsiniz. Dilerseniz iskur.gov.tr üzerinden online kayıt yapabilirsiniz.

Antalya KOSGEB Kursları

İhtiyacınız mesleki eğitimden öte kendi işinizi kurmaksa burada da yine devletimiz yanınızda oluyor. Kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Antalya’da kendi işini kurmak isteyen girişimciler için 150 Bin TL’ye kadar maddi destek sağlamaktadır. Bunun 50 Bin TL’si geri ödemesiz hibe olup, kalan kısmı ihtiyaç duymanız halinde uzun vadeli, faizsiz kredi şeklinde yararlandırılmaktadır. Bunun için öncelikle katılmanız gereken 32 saatlik eğitim bulunmaktadır. Bu eğitimi Antalya KOSGEB Müdürlüğü yanı sıra Alanya, Kumluca ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odasında bulunan KOSGEB temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz. Antalya ve ilçelerinde önümüzdeki aylarda başlaması muhtemel KOSGEB uygulamalı girişimcilik kurslarını görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız.

Alanya Belediyesi Kursları

Alanya Belediyesi kadınların meslek edinmelerinin yanı sıra aile bütçelerine katkı sunmayı da amaçlayarak düzenlediği kurslarla; kursiyerlere dikiş, mefruşat, el ve makine nakışı, kırkyama, kağıt rölyef,  ipek kozası, iğne oyası, dekoratif ahşap süsleme, seramik biçimlendirme, boyacı çini işleme, gibi 23 ayrı dalda el sanatları eğitimi veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir