Asiviral Krem Ne İşe Yarar?

Asiviral krem, uçuk tedavisinde kullanılan bir cilt kremidir. Uçuk ise; Herpes Simplex virüsünden kaynaklı gelişen ve ömür boyu tekrar edilebilen viral bir enfeksiyondur. Uçuk kremleri ile genellikle bir kaç gün içinde geçmektedir. (1)

Asiviral krem nedir, ne işe yarar, fiyatı ne kadar, yan etkileri nedir? Bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

asiviral krem ne ise yarar

Asiviral Krem Nedir?

Etken maddesi Asiklovir olan Asiviral krem; normal reçeteli bir ilaçtır. Terra İlaç ve Kimya Sanayi Ticaret A.Ş tarafından üretilmiştir. Kortizon içermeyen bu ilaç antiviral ilaçlardandır.

Asiviral kremde uçuk tedavisinde kullanılan ve uçuğun yayılmasını önleyen antiviral bir kremdir.

Asiviral Krem Ne İşe Yarar?

Herpes Simplex (HSV) tip I ve tip II ile varicalle zoster virüslere karşı kullanılan antiviral bir tedavi yöntemidir.

Uçuk virüsünde, genital bölgede çıkan uçuk tedavisinde kullanılmaktadır. Uçuk ve diğer virüslerin yayılmasına engel olmaktadır. Uçuktan kaynaklı sızı ve zonklamayı azaltır.

Asiviral krem kolayla emilim sağlar ve yaranın tedavisinde etkindir. Belirtiler kendini hissettirmesinden itibaren tedaviye başlanırsa yara oluşumu önlenebilir.

Asiviral Krem Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Günde 5 kez, 4’er saat arayla uygulanmalıdır. Uçuğun belirtilerinin başlamasıyla birlikte erken tedavi yöntemi olarak uygulanması daha çabuk iyileşmesi için önemlidir.

Kabarıklar, su dolu kabarcıklar oluşmaya başladıysa da ilaç kullanımına başlanır.

Tedavi dudak virüsünde en az 4 gün, genital bölgedeyse en 5 gün uygulanmalıdır. İyileşmediği takdirde 10 güne kadar devam edilir.

Asiviral Krem Yan Etkileri Nedir?

Asiviral kremin olası yan etkileri arasında ciltte pul pul dökülme, baş dönmesi, mide bulantısı, karın ağrısı şikayetleri görülebilir.

Yaygın olmayan yan etkiler arasında; ciltte geçici yanma veya batma, deride hafif kuruma, pullanma ve kaşınma görülebilir.

Asiviral Krem Nasıl Saklanmalı?

25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır. Çocukların göremeyeceği yerlerde ve ambalajda saklanılmalıdır. Yine son kullanma tarihine dikkat edilerek kullanılmalıdır.

Asiviral Krem Fiyatı Ne Kadar?

Asiviral krem fiyatı 2023 yılı itibariyle 77,33 TL’dir. Reçeteli satılmaktadır.

Uçuk Neden Olur?

HSV virüsünün neden olduğu bir enfeksiyon olup, oral ve genital uçuk şeklinde görülmektedir. Oral uçuk; ağız ve yüz çevresinde görülmektedir. Genital uçuk ise cinsel organlarda, anal bölgede görülmektedir. Genital virüs cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. (2)

Madecassol krem hakkında bilgi almak için https://www.tiklaogren.net/madecassol-krem-ne-ise-yarar/

Anuflex krem hakkında bilgi almak için ise; https://www.tiklaogren.net/anuflex-pomad-nedir-ne-ise-yarar/

1.Saleh D, Yarrarapu SNS, Sharma S. Herpes Simplex Type 1. [Güncelleme 2021 Ağu 31]. İçinde: StatPearls [İnternet]. Hazine Adası (FL): StatPearls Yayıncılık; 2022 Ocak-. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482197/ adresinden ulaşılabilir.

2.Mathew Jr J, Sapra A. Herpes Simplex Tip 2. [Güncelleme 2021 Eylül 18]. İçinde: StatPearls [İnternet]. Hazine Adası (FL): StatPearls Yayıncılık; 2022 Ocak-. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554427/ adresinden ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir