Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Kendisi küçük acısı büyük diye tabir edilen hemoroidin acısını azaltmak, ağrısını hafifletmek için neler yapılabilir? Hastalığın ilk evrelerinde alacağınız küçük önlemlerle bu hastalığın önüne geçebileceğiniz gibi, ameliyatsız müdahalelerle de hastalığın tedavisi mümkün olmakta.

Evde ne yapabiliriz, hemoroit kendiliğinden geçer mi? Birlikte bakalım.

Hemoroid İçin Evde Neler Yapılabilir?

1-Aloe Vera Jeli; geçmişten günümüze doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılan aloe vera, cilt rahatsızlıklarında, cildi tahriş etmeden tedavi etmeye olanak verir. Ayrıca doğal antioksidan özelliği etkisiyle ağrılara iyi gelir, iltihapları kurutucu etkisi vardır. Tahriş, yanma, kaşıntı ve şişliği azaltabilir. Direkt olarak anüse uygulanabilir. (1)

aloe-vera

2-Lifli Besinlere Ağırlık Vermek; lif bakımından zengin besinlere yönelik beslenme tarzı ile yiyeceklerin sindirimi kolaylaşacak ve boşaltım sırasında zorlanma olmayacağı için hemoroide zarar vermeyecektir. Ayrıca sindirim sisteminin sağlığı açısından faydalı olan lifler meyve ve sebzelerde yoğun olarak bulunmaktadır.

3-Soğuk Kompres; ağrılı hemoroidlerin şiddetini azaltmak için diğer yöntem ise buz uygulamaktır. Direkt anüs üzerine uygulayabileceğiniz buz paketleri veya soğuk kompres ağrınıza iyi gelecektir. Ancak dikkat etmeniz gereken doku hasarı olmaması için; cilde uygulamadan önce havlu ya da bir beze sararak uygulamak olmalıdır.

4-Rahat Giysiler Tercih Edilmeli; Rahat giysiler giymek sadece hemoroidi iyileştirmek için değil, vücut sağlığımız için de çok önemli. Pamuklu iç çamaşırı tercih etmek, anal bölgenin kuruluğu açısından ve hava alması açısından önemlidir. Bu da iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

5-Oturma Banyoları; ılık oturma banyosu ile ağrınız azalacaktır. Her bağırsak hareketinden sonra yapacağınız ılık oturma banyosu ile hemoroid ağrınız hafifleyecektir.

6-Hayatınıza Hareket Katın; Hayatınıza katacağınız hareket ile sindirim sisteminiz de hareket kazanmış olacak. Günlük düzenli yürüyüş, egzersizler ile bağırsak sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

7-Düzenli Tuvalet Alışkanlığı Kazanın; Bağırsaklarımız eğitilebilir organlarımızdandır. Her gün aynı saatte ve genellikle yemekten sonra alışkanlık haline getirirseniz, bir süre sonra tuvalet alışkanlığı kazanılmış olacaktır. Ancak uzun süreli kalmamaya dikkat edin. Tuvalette uzun süre oturmak da hemoroidi tetikleyecektir.

8-Tuvalete Gitme İhtiyacı Hissettiğinizde Ertelemeyin; Tuvalet ihtiyacı geldiğinde mümkün olduğunda ertelememek bağırsak sağlığınız ve hemoroit açısından çok önemlidir. Ertelenen tuvalet ihtiyacı ile daha da kuruyacak olan dışkınız, zorlama ile birlikte kanamaya sebep olabilir. Hemoroidi tetikleyebilir.

9-Kremler ve ağrı kesicilerden yardım isteyebilirsiniz; Hemoroit ağrınız varsa ve ilaç kullanmak istiyorsanız; eczanelerden alacağınız ağrı kesiciler ve kremler ile ağrınızı hafifletebilirsiniz.

10-Hemoroit tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerinin başında; bant ligasyon(boğma yöntemi), THD(bağlama yöntemi) ve kızılötesi ışıklarla pıhtılaşma yöntemi(İRC) gelir. Bu tedavi uygulamalarıyla gün içerisinde hemoridinizden kurtulabilirsiniz.

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Evde yapabileceğiniz önlemlerle, günlük rutininizde yapacağınız değişikliklerle hemoroit şikayetinizi azaltmak mümkün. Hemoroidde ne iyi gelir? Sadece evde yapacağınız önlemlerle değil, hemoroidin ilerleyen evrelerinde tıbbi yardım istemeyi geciktirmeyin. Çünkü genelde mahremiyet düşüncesi, utanma duygusu gibi nedenlerle doktora gitmek ihmal edilebiliyor. Geciktirmeden doktorunuzun önereceği uygun tedavi yöntemlerinden biri ile hemoroidinizden kurtulabilirsiniz.

Peki hangi doktora gidilmeli? Genel cerrahi uzmanı ya da proktoloji uzmanından yardım istemelisiniz. Makattan kan gelmesi sadece hemoroit kaynaklı olmayabilir, altında yatan ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Bu sebeple geciktirmeden tıbbi yardım istemeniz lehinize olacaktır.

Referanslar

1.Bilgi, G. Aloe: Kullanımlar, Yan Etkiler, Etkileşimler, Dozaj ve Uyarı-Vitaminler-Takviyeleri-2021.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.