Contractubex Krem Ne İşe Yarar?

Yara izlerinin tedavisinde kullanılan contractubex krem nedir, ne işe yarar? Nasıl kullanılır, yan etkisi var mı?

Evet bu soruların cevabını bulabileceğiniz bir yazı sizi bekliyor. Cildimiz için elimizden geleni yaparız değil mi? Cildinizde yıllar geçmesine rağmen geçmeyen yaranız, ameliyat iziniz varsa Contractubex kullanabilirsiniz.

contractubex krem ne ise yarar?

Contractubex Krem Ne İşe Yarar?

Jel içerisinde bulunan aktif bileşenleri yaraya nüfuz ederek içeriden yara oluşumunu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Tedavi sürecine erken başlamak yara ve yara izinin oluşmaması açısından önemlidir. Yara kapanıp kabuk düştükten sonra krem sürülerek tedavi sürecine başlanılmaktadır.

  • Yara izleri,
  • Sivilce izleri,
  • Cilt çatlakları,
  • Cilt yanıkları

Contractubex Krem Nasıl Kullanılır?

Hekim tarafından önerilmediyse günde birkaç kez yara izi üzerine uygulanmaktadır. Yüzeysel olarak dairesel şekilde jelin tamamen emilimi sağlanana kadar sürülür.

Contractubex jel kremi oluşturan etken maddelerden birine alerjisi olduğunda yan etki oluşturabilir. Jelin yan etkilerinden bazıları ise şunlardır,

  • Cilt kaşıntısı,
  • Ciltte kızarıklık ve kızarıklık,
  • Kuru cilt
  • Ciltte renk koyulaşması,
  • Cildin incelmesi gibi belirtiler verebilir.

Contractubex alüminyum tüpte şeffaf jel şeklinde bulunan ve cilde sürülerek uygulanan kremdir.

Etken maddesi ise extractum cepae, heparin sodyum ve allantoin bulunmaktadır. Bu etken maddeler sayesinde yaraların, ölü dokunun tedavisinde olumlu sonuçlar alınmaktadır. Genellikle hamilelik döneminde oluşan çatlaklar, kilo alıp vermeyle meydana gelen çatlakların tedavisinde de kullanılması tavsiye edilmektedir. (1)

Gözler Contractubex Jel ile temas ederse ne yapılmalı?

Olası göz teması durumunda bol suyla iyice yıkanması gerekmektedir.

Ne kadar süre uygulanmalı?

Bu kremi doktorunuzun size önerdiği doz ve süre şeklinde kullanılmalıdır. Genellikle en az 3 ay süreyle kullanılması tavsiye edilmektedir.

Eski yara izlerinde işe yarar mı?

Yara ve çatlak tedavisinde kullanılan jel krem doktorunuzun önerdiği talimatlar şeklinde kullanılarak olumlu sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

1.Hassanpour SE, Farnoush N, Karami MY, Makarem A. The effect of silicone gel versus contractubex gel on the upper-extremity postsurgical scars: A randomized, double-blinded, controlled trial. Med J Islam Repub Iran. 2020 Oct 29;34:146. doi: 10.34171/mjiri.34.146. PMID: 33437742; PMCID: PMC7787045.>p>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir