DYK Kursu Nedir?

Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK), Milli Eğitim Bakanlığınca verilen ek eğitimleri ifade etmektedir. Destekleme ve Yetiştirme Kursları için herhangi bir ücret alınmadığı gibi dersler tamamen müfredata göre işlenmektedir.

DYK kursu nedir? Destekleme ve Yetiştirme Kursları ders dışında verilen eğitimlerdir. Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında öğrencilere pekiştirme ve geri kaldıkları derslerde açığı kapatmak üzere verilen eğitimlerdir. Bi nevi özel ders alamayan öğrenciler için ücretsiz olarak alabilecekleri derslerdir.

dyk kurslari

DYK Kursu Ne Zaman Başlıyor?

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları 9 Haziran 2023 tarihinde sona erecek. Bu eğitim öğretim dönemi kursları için başvurular ise 27 ağustos ve 23 Eylül tarihleri arasında alındı. Yaz DYK kursları ise okulların kapanmasının ardından duyurulmasıyla birlikte ilan edilmektedir.

DYK Başvurusu Nasıl Yapılır?

DYK kurs başvuruları online olarak yapılabilmektedir. Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler e-Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri ile ya da e-Devlet girişini kullanarak kurs başvurusu yapabilir.

Açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler e-devlet üzerinden e-kurs modeline giriş yaparak kurs başvurusunda bulunabilir. Ayrıca açık öğretim okulu kullanıcı adı ve şifresi ile de kurs başvurusunda bulunabilir.

Öğrenciler ders seçimini ise e-kurs modülü üzerinden yapabilmektedir. Ayrıca öğretmen seçimini de yapabilirler.

DYK öğretmen başvurusu da yine e-kurs modülünden yapılmaktadır. Ücretli öğretmen olarak başvuru yapmak isteyen öğretmenler aşağıda yer alan görselden görebilecekleri gibi ilgili sekmeye tıkladıklarında öğretmen başvurusunda bulunabilirler.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları

6, 7, 8, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler ile örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar yayımlanan kılavuz kapsamında en fazla 6 ders seçebilmektedir.

Yaz okulu kapsamında ise; 4,5,6,7,8,9,10,11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrencilere; Bakanlıkça hazırlanacak çerçeve program kapsamında bir dersten haftada 12 saat destekleme ve yetiştirme kursu açılabilir.

İlköğretim kurumlarında her ortaokul kurs merkezidir. DYK yaz kurslarında eğitim verilen okullar (ilkokul ve genel ilköğretim) ve özel eğitim ilkokulları da kurs merkezi olabiliyor.

DYK kursları ücretsizdir.

Milli Eğitim Bakanlığınca açılan bu kurslarda devam eden öğrencilerden ve kursiyerlerden para alınmamaktadır. Her bir kurs için en az 10 öğrenci olması gerekmektedir. 24’ten fazla öğrenci olması durumunda ise ikinci bir grup oluşturulmaktadır.

Eğitimler hafta içi ya da hafta sonu verilmektedir.

Kurslar ise okul saatleri dışında ya da yaz dönemi dışında cumartesi ve paza rgünleri verilmektedir. İhtiyaç duyulması durumunda ise kurslar, ilköğretim kurumlarında cumartesi ve pazar günlerinde verilmektedir. Ortaöğretim kurumlarında ise hafta içi ders saatleri dışında saat 22.00’a kadar, ayrıca yarıyıl tatilinde de devam edebilir. Kurslarda bir ders saatinin süresi 40 dakikadır.

Yıllık açılan kursun süresi 16 haftadan az, 40 haftadan fazla olamaz.

Resmî tatiller ile millî ve dinî bayram tatillerine denk gelen günler için kurs planlaması yapılmaz

Devamsızlık Yapılabilir mi?

Kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin/kursiyerlerin devamları zorunludur. Kurslarda okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/5’ine devam etmeyen öğrencilerin devamsızlık sınırını aştığı dersten kurs kaydı silinir.

DYK Kursları Takvimi

15-19 Ağustos 2022: Kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması.
20-26 Ağustos 2022: Öğretmen başvurularının alınması. Ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması.
27 Ağustos – 2 Eylül 2022: Öğrenci başvurularının alınması.
3-4 Eylül 2022: Kurs sınıflarının oluşturulması.
5 Eylül 2022: Kursların başlaması.
9 Haziran 2023: Kursların tamamlanması.

Yukarıdaki takvimde görüldüğü üzere destekleme ve yetiştirme kursları 9 Haziran itibariyle sona erecek. Yıllık kursların ardından ise yaz kursları için kayıtlar ve eğitimlerin başlayacağı DYK yaz kursları başlayacaktır. Detaylı bilgi için; https://www.kursbilgisi.com/destekleme-ve-yetistirme-kurslari-dyk-basvuru/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir