Genel

e-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

e-Devlet ile birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Bunlardan biri de e-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulamadır. Öğrenci belgesi almak için Yükseköğretim Kuruluna bağlı üniversite, yüksekokul ve AÖF’de aktif olarak öğrenim gören öğrenciler alabilir. Mezun olanlar ise diploma sorgulama ekranından bakabilmektedir. Yazımızın devamında e-Devletten öğrenci belgesi sorgulama ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı ile öğrenci belgesi sorgulama işlemleri yapabilmek için öncelikle T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaparak, dilerseniz arama butonuna öğrenci belgesi sorgulama yazarak açılacak olan ekrandan sorgulama yapabilirsiniz. Yüksek öğretim, lise ya da ortaokul öğrencileri için sorgulama yapılabilmektedir.

e devlet ogrenci belgesi sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci belgesi sorgulama işlemleri açık öğretim öğrencileri ve örgün öğrenciler için değişkenlik göstermektedir. Yapmak istediğiniz işleme göre öğrenci durum belgesi sorgulama, mezuniyet belgesi sorgulama gibi işlemleri yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-bakanligi ortaokul ya da lise mezuniyet ve öğrenci belgenizi sorgulayabilme imkanı bulunmaktadır.

Açık lise öğrencileri öğrenci belgesi işlemleri için Milli Eğitim Bakanlığı-Açık Öğrenim Liseleri Öğrenci Belgesi Sorgulama linkine tıklayarak açılacak olan ekrandan belgenizi sorgulayabilirsiniz.

Yüksek Öğretim Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

AÖF öğrenci belgesi sorgulama veya mezuniyet belgesini almak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama açılacak olan ekrandan sorgulama yapabilirsiniz. Yine örgün eğitim alan öğrenciler de aynı ekran üzerinden sorgulama yaparak belge oluşturabilir ve barkodlu belgenizi indirebilirsiniz.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Geçerli mi?

E-Devlet kapısı üzerinden alacağınız öğrenci belgesinde yer alan barkod kodu kolaylıkla sorgulanmakta olup, geçerli bir belgedir. Kurumdan kuruma değişmekle birlikte bazı kurumlar öğrenci belgesini temin etmenizi isteyebilir. Bu durumda ise öğrenci belgenizi okulunuzdan almanız gerekmektedir.

Fatma Zehra Aydın

Merhabalar; ben Fatma Aydın. Sitemizde güzellik, sağlık, eğitim gibi konularda içerikler bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu