E-Devlet Şifre Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-devlet kurumların birçok hizmetine güvenli bir şekilde erişmenin mümkün olduğu elektronik bir platformdur. Platforma giriş yapmak için ise şifre alınması gerekmektedir. Bu yazımızda e-devlet şifresi nasıl alınır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

e-devlet sifresi nasil alinir

Kimler Şifre Alabilir?

e-devlet şifresi nasıl alınır? Şifre almak ve e devlete giriş yapmak için 15 yaşını doldurmuş T.C vatandaşı olan, mavi kartlılar ( 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı kanunun 28. maddesinde belirtilen yabancı ülke vatandaşları başvuru yapabilir. Yine ülkemizde yetkili makamlarca verilmiş olan yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar şifre alabilir.

Şifre Nereden Alınır?

Sisteme ilk defa giriş yapacaksınız şifre almanız gerekmektedir. Şahsen başvuru ile yurt içinde PTT, yurt dışında ise bağlı elçilik ve konsolosluklardan temin edilmektedir.

Mobil imza, elektronik imza, T.C yeni kimlik kartı veya internet bankacılığı kullananlar ise e-devlet kapısına giriş yaparak şifre oluşturabilir.

E-Devlet Şifresi Almak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

T.C vatandaşları şifre alırken;

  • Nüfus cüzdanı,
  • T.C yeni kimlik kartı,
  • Nüfus müdürlüğünce verilmiş geçerli geçici kimlik belgesi,
  • Pasaport,
  • Ehliyet( sürücü belgesi) ibraz ederek şifrelerini alabilirler.

Mavi kart sahipleri ise şifre başvurusu için mavi kartlarıyla alabilirler. Yabancılar ise geçerli ikamet izin belgesi, geçici koruma izin belgesi, geçerli vatansız kişi kimlik belgesi, çalışma izin belgesi veya pasaportla başvuru yaparak şifrelerini temin edebilirler.

Sık Sorulan Sorular

Vekaletname ile şifre alınabilir mi?

Bazı durumlarda şifre almamız imkansız olabilmektedir. Bu durumda vekaletname ile şifre alma imkanı bulunmaktadır. Vekaletnamenin aslı ve şifre tesliminde geçerli kimlik belgesi ibraz edilerek şifre alabilirsiniz. Vekaletnamede özellikle vekil tayin edilen kişiye e-Devlet Kapısı şifresi alma yetkisinin verildiğinin belirtilmesi gereklidir.

Vasiler E-Devlet Şifresi Alabilir mi?

Mahkeme kararı neticesinde vasi tayin edilen kişi şifre alabilmektedir. Vasiliğe dair mahkeme kararı ile şifre tesliminde geçerli kimlik belgesi ibraz edilerek şifre alabilirsiniz.

Şifre Ücretli mi?

e-devlet şifresi ilk aldığınızda ücretli olmaktadır. 2 TL gibi cüzi bir ücretle alacağınız şifrenin ardından herhangi bir sebeple şifrenizi yenileyemediğiniz takdirde PTT’den alınacak ikinci bir şifre için ise ayrıca 4 TL istenilmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Kullanılır?

E-devlet şifresi aldınız ve sisteme giriş yapmak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken ister akıllı telefonlarınıza indireceğiniz e-Devlet Kapısı mobil uygulaması isterseniz internet sitesi üzerinden e-devlet giriş yapmak olacaktır. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

  • Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş Yap” düğmesini tıklayın.
  • Giriş sayfasına ilgili alanlara Kimlik numaranızı ve Şifrenizi yazın.
  • PTT’den aldığınız geçici şifre ile ilk defa giriş yaptığınızda sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bu sayfadaki kriterlere uygun olarak güvenli bir şifre belirlemeniz gerekmektedir.
  • Şifre belirleme işlemi tamamlandıktan sonra şifreniz kullanıma hazırdır, bu şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Ayrıca şifrenizi unutmanız durumunda doğrulama yaptığınız cep telefonunuzla şifre yenileme yapabilirsiniz.

e-devlet şifresi nasıl alınır bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.tiklaogren.net/e-devlet-sifresi-nasil-degistirilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir