e-Devlet Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

e-Devlet Kapısında yapacağımız birçok işlem için bir şifreye ihtiyaç duyarız. ilk kez alacağınız şifreniz PTT aracılığı ile olmaktadır. 5 haneli ilk şifreniz tek kullanımlık olup e-Devlet kapısına ilk giriş için kullanılmak zorundadır. Bu yazımızda ise e devlet şifresi nasıl değiştirilir, birlikte bakacağız.

Şifrenizi değiştirmek için ise yeni bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Güvenliğiniz ve şifrenizin ulaşılabilirliğini en aza indirmek açısından güçlü bir şifre kullanılmalıdır. Yeni bir şifre nasıl olmalıdır? Sıralayacak olursak;

  • En az 8 karakterden oluşmalı, tamamen rakam ya da harf içermemelidir.
  • Yeni şifrenizde T.C kimlik numaranız ya da doğum yılınız yer almamalıdır.
  • Ve son olarak şifrenizi en son kullandığınız üç şifreden farklı seçmeniz gerekmektedir.

e-Devlet Şifresini Unuttum Ne Yapmalıyım?

Evet arkadaşlar, günlük hayatımızda kullandığımız onca şifre varken şifremizi unutma olasılığımız da artıyor. E-Devlet şifresini unuttuysanız ne yapmalısınız? Öncelikle e-devlet girişi için; https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ bağlantıyı kullanarak açılacak olan sayfada T.C kimlik numaranız ve şifrenizi kullanmanız gerekiyor. Unutmanız durumunda ise daha önce doğruladığınız cep telefonunuzu yenileme işlemi için kullanabilirsiniz.

Kimlik doğrulama sisteminde 5 farklı şekilde sisteme giriş yapılabiliyor. Şifre, mobil imza, e-imza, internet bankacılığı ve T.C kimlik kartı ile giriş yöntemleri bulunmaktadır.

Gördüğünüz üzere yukarıdaki ekranda giriş yöntemlerinin bulunduğu ekrandır. e-devlet şifrenizi unuttunuz ve sisteme giriş yapamıyorsanız yapmanız gereken doğrulanmış telefon numaranız aracılığı ile şifre yenilemek olabilir. Bunun için ise şifremi unuttum seçeneğini tıklayarak açılacak olan sayfada devam edebilirsiniz.

Bu aşamada ise şifremi hatırlamıyorum diyerek devam edebilirsiniz. Telefon doğrulama yaptıysanız online şifre yenilenebilirken, doğrulama yapmadıysanız PTT şubesine giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yenileme işlemi için ise T.C no, seri no, yakınınıza ait T.C kimlik no bilgisi ve güvenlik kodu girmeniz gerekmektedir.

Daha sonraki aşamada ise baba adı, anne adı, gibi bilgileri girerek devam seçeneğiyle devam etmelisiniz.

Bu aşamadan sonra ise cep telefonu numaranıza gelecek olan doğrulama kodu ile şifrenizi değiştirebilirsiniz.

İnternet bankacılığı müşterisiyseniz; https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris linkte yer alan müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesine giriş yaparak e-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz. Bu şekilde yeni bir şifre de oluşturabilirsiniz.

E devlet kapısı şifre değiştirme hakkında bilgi almak için https://www.tiklaogren.net/e-devlet-sifresi-nasil-alinir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir