Eminevim Sistemi Nedir, Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Eminevim; Türkiye’de ve dünyada bir ilki gerçekleştirerek ev almak isteyenlerin bu hayallerine kolaylık sağlamaktadır. Sistem; faiz ödemek istemeyen, bütçenizi kendinizin belirlediği, size dilediğiniz yerden istediğiniz gayrimenkulü almayı sağlamaktadır.

Bu sistemin özünde hepimizin uzak kalmadığı bir kavram olan imece usulü gibi bir yardımlaşma vardır. Bu sisteme verilen bir diğer isim de buradan gelen Elbirliği Sistemidir. Adından anlaşılacağı üzere bu sisteme temel olan yardımlaşma ile hepiniz ev sahibi olabilirsiniz. Şimdi yazının detaylarında bu sistemin işleyişi ile ilgili merak ettiklerinizi bulacaksınız.

Eminevim’de Ev Almanızı Kolaylaştıran sistemler Hangileridir?

Eminevim; ev sahibi olabilmeniz adına 3 farklı sistem sunmaktadır. Çekilişli sistem; temelde aynı olsa da kendi arasında 4 farklı kısımdan oluşuyor. Çekilişli sistem dışında; vade ortası sistem ve peşinatlı sistemde vardır.

Çekilişli Sistem Nedir?

Çekilişli Sistem kendi arasında dörde ayrılır. Kira yardımlı çekilişli sistem ve sabit kira yardımlı çekilişli sistem kısaltılmış vadeli düşük taksitli çekilişli sistem ve değer artışlı çekilişli sistemdir. Her sistem kendi içinde sizlerin beklentisini karşılamaktadır. her bütçeye uygun seçenekleriyle size uyan yöntemi seçebileceğiniz Eminevim’de ev almak çok kolay.

Kira Yardımlı Çekilişli Sistem Nedir?

Sistemin temasında hepimizin yakından bildiği altın gününü anımsatan bir süreç vardır. Ev almak isteyen kişiler 40,60,80,100 ve 120 kişilik gruplar şeklinde oluşturulur. Bu sistemdeki her gruptaki kişilerin ödediği taksitler ir ev parasına tekabül etmektedir. sistemde bütün taksitler faizsiz ve vade farksızdır. Kişi bütçesine göre almak istediği eve karar verdiyse ve ne kadar ödeyebileceği hakkında bilgi verdikten sonra oluşan taksit sayısı ile birlikte ödemelerine başlar. Ev için yapılan çekilişler noter huzurunda yapılmaktadır.

Peşinatınız yoksa da üzülmeyin; Bu sistemde ev sahibi olmak isteyen herkese kolaylık var. peşinatınız çıkmasa bile başlangıç yapılabilir. ancak peşinat verenler vermeyenlere göre daha avantajlı konumdadır. Peşinat vermeden katıldığında 100 kişilik bir grupta ilk 41 ay boyunca kura sonucu her ay bir kişi ev sahibi olur. 42. aya gelindiğinde ise Eminevim kalan 58 kişinin evini teslim eder. %50 peşinat verdiyseniz 100 kişilik bir grupta ilk 16 ay boyunca kura sonucu her ay evini alır,, 17. ayda ise %50 peşinat veren tüm katılımcılar evlerini alırlar.

Sistemin temelini oluşturan organizasyon ücreti bir defaya mahsus olmak üzere alınır. Bu sistemde teslimat gerçekleşmeden başvuru yaptığınız ücrette değişiklik yapmanız mümkün. Zaman zaman ekonomik sıkıntı yaşadığımız gerçeği de göz önüne alındığında dondurma seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Bilmeniz gereken diğer husus ise; evini alan kişilerin taksitleri bir miktar arttığıdır. Bunun neden kaynaklandığını düşünüyorsanız, aynı grubu paylaştığınız diğer kişilerin taksitlerine katkı sunmaktır. Adından anlaşılacağı üzere kira yardımını evini alan katılımcılar; henüz evini almamış katılımcılara desteği gibidir. Evini almayan kişilerin ödemeleri her ay azalırken, evini alan kişilerin taksitleri bir defaya mahsus artar ve borç bitene kadar sabit kalan bir ödemeye döner.

Sabit Kira Yardımlı Çekilişli Sistem Nedir?

Kira yardımlı sistemdeki ile bir benzerlik gösterir. Bu sistemde ilk başlarda ev sahibi olduysanız taksitleriniz bir miktar artar ve vade sonuna kadar sabitlenir. Sırası erken gelen kişilerin ödemelerindeki bu artış tutarı ise ev alma sırası geç gelenlerin taksitlerinden sabit oranda kira desteği olarak düşürülür ve taksit ödemeleri azaltılmış olur..

Sistemin avantajı ve dezavantajlarına bakacak olursak; erken ev sahibi olduysanız kendi evinizde oturmanın ve oturduğunuz evin ödemelerini yaparak evinizin keyfini çıkarırsınız. Geç alanlar ise almış oldukları kira desteği ile evini erken alanlara göre avantajı ise daha ucuza gelmiş olmasıdır.

Kısaltılmış Vadeli Düşük Taksitli Çekilişli Sistem

Peşinatı ya da organizasyon ücreti olsun olmasın herkesin başvurabileceği bir sistemdir. Paranız denkleşmemiş bile olsa organizasyon ücretini taksitle tamamlayabileceğiniz bir bu sistemde, kira yardımı uygulaması olmadığından evinizi hangi ayda almış olursanız olun organizasyon ücreti dışında bir ücret ödemeniz gerekmez.

Bu sistemde satın almak istediğiniz evin tutarını siz belirlersiniz ve peşinatlı ya da peşinatsız seçeneğinizi değerlendirerek aylık taksit planınızı oluşturursunuz. Evin teslim tarihi ise noter huzurunda gerçekleşen çekilişle belirlenir.

Değer Artışlı Çekilişli Sistem

Bu sistemde de peşinat vererek ya da vermeden başvurma imkanı vardır. Çekilişli sistemde vade ortası ve peşinatlı sistemden farklı olarak ilk aylarda konut alma imkanı oluşur. Yine aynı şekilde noter huzurunda yapılan çekilişle hak sahibi olunur. Hiç peşinatınız olmasa bile eğer çekilişte adınız çıktıysa 1. ayda teslimatınız gerçekleşir.

Değer artışlı sistemin amacı; zaman geçtikçe enflasyon, kur artışı gibi birden çok faktörün birleşimi ile artan iemlak fiyatlarına karşı üyelerin korunmasını amaçlamaktadır. Alım gücünün düşmemesi ve konut fiyat artışlarına karşı Eminevim müşterilerine karşı geliştirdiği bir sistemdir. Bu sistemde teslim aralığı 1 ile 100. aylar arasında olur.

Vade Ortası Sistem

Adından anlaşılacağı üzere; ev almak isteyen kişi, ne kadarlık ev almak istiyorsa ve ne kadar ödeyeceğine karar verdiyse evin fiyatı istediği taksit sayısına bölünerek, ödemesi gereken taksit miktarı belirlenir.

Tamamen sizin isteğinizle esnek bir ödeme yöntemi geliştirebileceğiniz bu sistem ile ara ödeme yapabilirsiniz. Bütün taksitler faizsiz, vade farksız ve sabit kalır. Organizasyon ücreti ve ilk taksit ile birlikte sisteme dahil olursunuz. Bu sistemde çekiliş yapılmaz, Belirlenen vadenin ortasına gelindiğinde teslimat yapılır. Ara peşinat ödemesi yapabilirsiniz ya da taksitlerinizi yükselterek evinize daha erken kavuşabilirsiniz.

Peşinatlı Sistem

Her sistemde olduğu gbii nasıl bir ev sahibi olmak istiyorsanız ve kaç ay taksit ödeyeceğinize karar verdiyseniz belirlediğiniz peşinat oranıyla bu sisteme dahil olursunuz. İstedğiniz zamanda taksit rakamını yükseltebilir ya da azaltabilirsiniz. Yine aynı şekilde taksitler faizsiz ve sabittir. Ara peşinat ödeyerek evin teslim tarihini öne alabilirsiniz. Vade ortasına göre avantajı peşinat verildiği için erken teslimat yapılmasıdır. Bu sistemde evin teslim tarihi verilen peşinata göre değişkenlik gösterir. ne kadar yüksek peşinat verdiyseniz ona göre daha öne gelirken, az peşinatla daha uzun ödeme süresi olur. Dolayısıyla teslimat da gecikir.

Organizasyon Ücreti Nedir?

Her alışverişte oluşan bir hizmet bedeli olmasını hepimiz doğal karşılarız değil mi? Bu işin temelinde ise hepimizin kafasında soru işareti bırakan organizasyon ücreti yer alır. Alacağınız eve göre belirlenen bu ücret bizim temelde ödeyeceğimiz ücretten bağımsızdır. organizasyon ücreti ilk başta alınan ve ev bedelinin %8.5 ile %10’u arasında değişen bir ücrettir.Mesela 100.000 TL’lik ev almak istiyorsak %10 olarak değerlendirdiğimizde 10.000 TL organizasyon ücreti ödememiz gerektiğidir.

Taksitlerimi Ödemezsem Ne olur, Taksit Dondurma Nasıl olur?

Günümüz ekonomik koşulları değerlendirildiğinde zaman zaman hepimizin yaşadığı zorluklar vardır. Böyle durumlarda eminevim’in müşterilerine sunduğu teklif vardır. Taksit dondurma sistemi; bu sistem ile taksitlerinizi bulunduğunuz sistemin gerektirdiği ölçüde taksitlerinizi dondurabilirsiniz.Ne kadar taksit ertelemesi yaparsanız teslimat süreniz de o ölçüde ileriye kayar. Örneğin 2 ay taksit dondurma yaptıysanız, evinizin teslimat tarihi de 2 ay sonraya kayar.

Sistemden Çıkış Yapabilir miyim? Organizasyon Ücreti Yanar mı?

taksit dondurma seçeneği dışında diğer alternatif de sistemden ayrılmadır. Zorunlu sebeblerden dolayı sistemden ayrılabilirsiniz. Bu durumda peşinatlı sistemde, vade ortası sistemde; o güne kadar ödemiş olduğunuz rakamı alırsınız, organizasyon ücretinin %60’ı verilir. Çekilişli sistemde ise organizasyon ücretinin tamamı yanar. Ayrılma talebi dilekçenizi yazdıktan 6 ay sonra o güne kadar ödemiş olduğunuz ücret hesabınıza yatırılır.

Teslimat Süreci Nasıl İşler?

Teslimat tarihinin gelmesiyle birlikte sizi heyecan sarar. Nasıl olacak, nasıl yapacağız? sorun çıkar mı gibi bir çok soru işareti ile sürecin içinde buluruz kendimizi. Bu aşamada temsilcinizle birlikte yürüttüğünüz teslimat sürecinde kafanıza takılan her soru işaretine bir cevap bulabilirsiniz. Öncelikle sizlere verilecek formu, bilgi ve belgeleri toparlamakla başlamanız gerekmektedir.

Bilgi, belge ve formları hazırladıysanız hiç gecikmeden temsilcinize gidip, evraklarınızın işleme alınmasını sağlayın. Çünkü ne kadar hızlı olursanız, işlemleriniz de o kadar hızlı ilerler. Bu aşamadan sonrasında eksperin gelmesiyle birlikte ev üzerindeki değerlendirmeler yapılarak uygunluğu denetlenir. Eğer ki sorun çıkmazsa belirlenen teslimat tarihinde teslimat sürecinin aşamaları başlamış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir