Fito Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Fito krem nedir, ne işe yarar? Bildiğiniz gibi ilaçların faydası, neye yaradığı bizler için önemlidir. Kullanmadan önce araştırarak niçin kullanıldığını, nasıl kullanıldığını, yan etkilerini vs. araştırırız değil mi? Bu krem ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

fito krem

Fito Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Cilt lekelerine, sivilce gibi sorunlarda istediğinize ulaşmanızı sağlayan bir krem olan Fito krem, aranan, araştırılan bir üründür. Eczanelerde satılan fito krem ne işe yarar?

Fito krem 50 gramlık tüplerde ve yalnızca reçete ile satılmaktadır. Etken maddesi olan Buğday ekstresi (triticum vulgare) ve etilenglikol monifenil eter olup, genel olarak lavanta esansıdır. Cilt üzerinde kısa sürede gösterdiği etki yadsınamaz. Cilt yüzeyindeki problemleri de gideren Fito krem, aynı zamanda kısa sürede cilt dokusunun yenilenmesini sağlıyor. 

Fito Krem Faydaları

  • Sivilce izlerine karşı etkili bir kremdir. Günde bir defa temiz cildinize uygulamak yeterli olmaktadır.
  • Su çiçeği rahatsızlığı geçirenlerin cilt yüzeyinde oluşan kızarıklıkların giderilmesini sağlamaktadır. Düzenli kullanım ile cilt tonunu eşitlemekte de etkisini göstermektedir.
  • Yara tedavisi için kullanabilirsiniz. Ameliyat yaraları, kaza sonucu oluşan cilt hasarlarında doktorların önerdiği bir krem olup, cilt kısa sürede kendini yenilemektedir. Soğuk nedeniyle oluşan çatlaklarda da kullanılır.
  • Cilt dokusunun yenilenmesi işleminin bir şekilde yavaşladığı durumlarda(yaşlılık, kozmetik ürün kullanımından kaynaklanan durumlar, karın çatlakları) kullanılabilir.

Fito Krem Nasıl Kullanılır?

Fito krem deri yüzeyinde kullanabilirsiniz. Doktor önerisi ve reçete ile alınan bu kremi cildinize sürerek kullanabilirsiniz. Günde en az iki kez kullanmak istediğiniz bölgenin önem derecesi, yayılımı ve durumuna göre hafifçe masaj yaparak kullanılmaktadır.

Ameliyat yarası derin kesik, çizik var ise bir gazlı bezle kapatmak gerekmektedir. Sonraki zamanlarda krem tekrar kullanılmadan önce cilt yüzeyi temizlenerek tekrar uygulanabilir.

Fito Krem Yan Etkisi Var mı?

Her ilacın yan etkisi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu kreminde nadir de olsa görülen yan etkileri bulunmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde şişlik, karın ağrısı, nefes almada zorluk gibi belirtiler görülebilir. Uzmana danışmadan kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Fito Etken Maddesi Nedir?

İçeriğinde bulunan Triticum Vulgare sulu ekstresi ile doku onarımını hızlandırır. Epitelin yenilenmesini gerektiren deri dokusu tedavisi için topikal olarak kullanılmaktadır. (1)

Fito krem propektüsünde de ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz yan etkileri, kullanım durumu yanı sıra saklama koşulları gibi bilgileri de bulabilirsiniz.

1.Süzgeç-Selçuk, S., & Eyisan, S. (2012). Türkiye’deki eczanelerde bulunan bitkisel ilaçlar. Marmara Pharmaceutical Journal, 16(3), 164-180.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir