Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Sadece eczanelerde satılan bu krem genellikle akne, sivilce ve derideki bakterilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Fucidin’in etken maddesi olan Fusidik asit antibiyotik olup, bakterileri tahrip ederek yahut onların çoğalmasını engelleyerek tedavi etmektedir.

fucidin krem

Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Antibiyotik bir krem olup, yara, kesik, böcek ve arı sokmaları, sivilce, akneler gibi durumlarda doktorunuz önerebilir. Antibakteriyel özelliğiyle sivilce oluşumunu engeller. Enfeksiyonun eşlik ettiği ya da enfeksiyon riski taşıyan yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. (1)

Fusidik asit antibiyotik olarak adlandırılan ilaç grubuna dahil olmaktadır. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmak

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Cilt üzerine sürülerek uygulanan bu krem 2 hafta kadar günde 3 defa kullanılmaktadır. Yaranın üzeri kapalıysa daha az uygulama yeterli gelebilmektedir.

Fucidin Yan Etkileri Nedir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi fucidin kremin içeriğinde bulunan maddelere karşı hassas olan kişilerde yan etki görülebilir. Yan etkileri arasında deride kaşındı, kızarıklık, döküntü, egzama, terlemede artış, derinin incelmesi gibi belirtiler görülebilir.

Fucidin krem bazı durumlarda kullanılması tavsiye edilmez;

İçeriğinde bulunan etken maddelere alerjeniniz varsa kullanılması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca uçuk, su çiçeği gibi deri hastalığının tedavisinde, mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmamalıdır.

Uzman tavsiyesi ile kullanılması gereken bir krem olup, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır. Genellikle sivilce oluşumunu engellemek için kullanılan bu krem antibakteriyel özelliğiyle sivilceleri yok ettiği gibi ilerleyen zamanlarda sivilce oluşumunu da engellemektedir. Kullanırken göz temasından kaçınılmalı ve açık yaralara uygulanmamalıdır.

1.YILDIRIM, D., HAŞTAR, E., YILMAZ, H. H., & AYDIN, Ü. Primer Herpetik Gingivostomatit. ADO Klinik Bilimler Dergisi, 5(2), 903-907.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir