Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroid (basur) rektumun yaklaşık 2-3 cm’lik kısmında oluşan, iç ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılan ve yetişkinlerin bir çoğunun yaşamı boyunca karşılaştıkları yaygın bir sağlık sorunudur. Kısaca basur anal kanalda yer alan toplardamarların zorlama ile genişlemesi olarak ifade edilebilir.

Hemoroid hastalığının belirtileri ile karşı karşıya kaldıysanız hemen önlemleri almaya başlamalısınız. Basit yöntemlerle hastalıktan kurtulmak da korunmak da çok kolay. Beslenme, yaşam tarzı, tuvalet alışkanlıkları, bitkisel tedaviler ve merak ettikleriniz yazımızın devamında.. İşte alacağımız küçük önlemlerle hayatımızı kabusa çeviren bu hastalıktan korunma yolları…

hemoroide ne iyi gelir

Lifli Beslenmeye Özen Gösterin; yüksek lifli gıdalar ile beslenmeniz aynı zamanda sıvı alımı ile birlikte desteklendiğinde lif dışkıyı yumuşatır ve hemoroitler üzerindeki baskıyı azaltarak geçişini kolaylaştırır. Lif oranı yüksek olan yiyeceklere bakacak olursak; kuru erik, elma, armut, mandalina, bakliyat, karnabahar, brokoli gibi sebzeleri sayabiliriz.

Hareketli Yaşamı İhmal Etmeyin Günlük yaşamınızda hareket olsun, hareketsiz yaşamı benimseyen kişilerde bir çok sağlık problemi görülmesinin yanı sıra, hemoroidi olan kişiler için ise ayrı bir sorun teşkil ediyor. Çünkü hareketsizlikle birlikte toplardamarların işlevsiz kalması ve yeterince çalışmamasından dolayı hemoroidi tetikleyecektir. Bu sebeple uzun süre oturmaktan kaçınılmalı, yürüyüşü ihmal etmemeliyiz.

Düzenli Bağırsak Alışkanlığı Edinin Dürtü hissettiğinizde beklemeden tuvalete gitmek en doğru harekettir. Aksi takdirde dışkı geri gidecek ve ertelenen tuvalet ihtiyacı ile birlikte dışkının içindeki sıvı biraz daha kaybolacağından daha da katılaşacak ve anüs bölgesinde bulunan hemoroid yastıkçıklarına dışkının zorlaması ve ıkınma ile birlikte daha fazla basınç uygulanmış olacaktır. Bunun önüne geçmek için düzenli bağırsak alışkanlığı edinin. Tuvalet ihtiyacınızı geciktirmeyin.

Ağır Kaldırmamaya Özen Gösterin Ağır kaldırmak makat bölgesine de basınç uygulayacağından rektal bölgede yer alan damarları zorlar ve hemoroide neden olur.

Bağırsak Sağlığınızı Koruyun ; bağırsağınızda yer alan dost bakterileri korumak için bağırsak sağlığı önemlidir. Bunun için ise probiyotik içeren yiyecek ve içecekler( yoğurt, ayran, kefir, lahana turşusu gibi besinler) ve prebiyotik içeren gıdalar (yeşil yapraklı sebzeler, enginar, sarımsak, muz, turp gibi besinler) tüketmek bağırsak sağlığı için önemlidir. Prebiyotik gıdalar sindirim kanalında yer alan yararlı bakterilerin beslenmesini sağlayan gıdalardır.

Peki hemoroide iyi gelen bitkiler nelerdir?

-Geçmişten günümüze şifalı bitkiler hastalıkların tedavisinde kullanıla gelmiştir. Fitoterapi de denilen bitkilerle tedavi günümüzde de birçok insanın başvurduğu yöntemlerden biridir. Hemoroid hastalığında da bitkilerden faydalanmaktayız.

At Kestanesi

At kestanesi yapılan bilimsel araştırmalarda hemoroidal hastalıkların her aşamasında faydalı olduğu görülmüştür.(1) Varisli damarların ve basurun tedavisinde oldukça etkilidir. At kestanesi meyvesinden elde edilecek kremle basur hastalığına şifa bulabilirsiniz.

Isırgan

Otsu bir bitki olan ısırgan otu birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Alternatif tıp tedavisinde yerini alan ısırganın romatizma, kanser, guatr, hemoroit gibi birçok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. (2)

Mayasıl Otu

Mayasıl otu halk arasında basur tedavisinde kullanılagelen ballıbabagiller familyasında yer alan bitkileri oluşturan ve “ajuga” cinsini oluşturan 64 türden oluşan bitkilerdir. ilkbaharda yetişen ve içeriğinde barındırdığı C vitamini ve saponinler ile basur hastalığının tedavisinde büyük rol oynar.(3)

Zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Yıllardan beri şifa kaynağı olan zeytinyağı hemoroid tedavisinde de etkilidir. Dış hemoroidlerin tedavisi için önerilen zeytinyağı doğal bir antioksidan ve aynı zamanda ödem atıcı etkisi de vardır. (4)

Mürdüm eriği

Mürdüm eriği tadı, faydaları ile birlikte değerlendirildiğinde muhteşem bir meyve. Güçlü bir antioksidan, ödem atıcı, kabızlık problemlerine karşı birebir kullanılabilecek bir meyve olan mürdüm eriğinin hem kurusu hem de yaş olarak tüketilmesinde sakınca yoktur. Kabızlık ve dolayısıyla hemoroide katkı sunan bu meyveyi mevsiminde yaş olarak, diğer mevsimlerde ise kurusunu tüketerek sağlığınıza katkı sunabilirsiniz.

1-Ezberci, F., & Ünal, E. (2018). Hemoroidal Hastalığın Tedavisinde Aesculus Hippocastanum (Aescin, At Kestanesi) Kullanımı: Derleme. Turkish Journal of Colorectal Disease, 28(2), 54. 2-DEMİR, E., SÜRMEN, B., Harun, Ö. Z. E. R., & KUTBAY, H. G. (2017). Salıpazarı ve çevresinde (Samsun/Türkiye) doğal olarak yetişen bitkilerin etnobotanik özellikleri. Karadeniz Fen Bilimleri Dergisi, 7(2), 68-78. 3-Gürhan, G., & Nurten, E. Z. E. R. (2004). Halk arasında hemoroit tedavisinde kullanılan bitkiler-I. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dergisi, (1), 37-60. 4.BÜYÜKŞAHİN, F., & GÜNEŞ, G. GELENEKSEL EKOLOJİK BİLGİNİN ÖNEMİ: SARIKEÇİLİ YÖRÜKLER ÖRNEĞİ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.