İsmek Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Her yıl binlerce kursiyerin ücretsiz olarak yararlandığı ismek kursları uzaktan ve yüz yüze eğitimleriyle hizmet vermeye devam etmektedir. Birçok alanda kurs bulunan, mesleki, kişisel gelişim, hobi, yabancı dil gibi alanlarda yüzlerce branşta eğitim alabileceğiniz İsmek 2023-2024 kayıt tarihleri ne zaman başlıyor?

ismek-kayit-tarihleri

İSMEK 2023-2024 Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

En çok merak edilen hususlardan biri kayıtlar ve eğitimlerin ne zaman başlayacağı yönünde olmaktadır. 4 Eylül 2023, saat 10:00 itibariyle kayıt olabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/ismek-kayit-tarihleri/

Her yıl olduğu gibi kayıt döneminin gelmesiyle birlikte heyecan da başlıyor. Yeni dönemde mesleki ve teknik eğitimler, kişisel gelişim, güzel sanatlar, el sanatları ve zanaat olmak üzere 4 ana dal ve 23 alanda eğitim verecek olan İsmek’te 18 Eylül’de dersler başlayacak.

İsmek Kurslarına Kimler Başvurabilir?

Enstitü İstanbul İSMEK’ten zorunlu eğitim yaşını tamamlamış herkes yararlanabilir. Bu nedenle 16 yaşını dolduran ve üst yaş sınırlaması olmaksızın herkese açık olan ücretsiz eğitim kurumudur.

İstanbul’da yaşayan Türk ve yabancı vatandaşlarında yararlanabildiği yüz yüze eğitimlerin yanı sıra uzaktan eğitimleriyle de il dışından da eğitimlere katılma olanağı bulunmaktadır.

Başvurular İnternet Ortamında Yapılıyor
Bir kaç yıl öncesine kadar kurs merkezlerinde bizzat yapılan kurs kayıtları özellikle yaz tatilini memleketinde ya da tatil yaparak geçirenler için sorun oluyordu. Bunun önüne geçmek için online kayıt uygulamasına geçilmiş olup, başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için; https://www.kursbilgisi.com/ismek-nedir-online-basvuru-nasil-yapilir/

Asil ve Yedek Kayıt Uygulaması Başladı
Başvuru yaparken karşınıza çıkacak olan asil ve yedek başvuru hususuna açıklık getirmek istiyorum. Örnek Bilgisayar Kullanım kursuna katılmak istiyorsunuz. Bu eğitimin kursiyer sayısı 25 olduğunu kabul edersek bu kurs için toplamda 50 başvuru alınacaktır. İlk 25 başvuru asil yani eğitim almaya hak kazanmış olup, geri kalan 25 kişi ise yedek kursiyer olarak değerlendirilmektedir.

İnternet üzerinden yapılan kurs kayıtları sadece ön kayıt niteliğinde olup, tam anlamıyla onaylanması için belirlenen tarihe kadar kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelmeniz gerekir. Zaten bunun bilgisini İSMEK size kısa mesaj ya da arama yaparak bildirecektir.

Birçok asil aday kendilerini aradığımızda kursa gelmeyeceğini, başvurusunun iptal edilmesini istemektedir. Bu nedenle yedek listede olan arkadaşlar her an için asil listeye geçme ihtimali yüksektir. Birçoğuna arama ya da kısa mesajla ulaşılamadığı için yine iptal olan asil adaylar fazlaca olabilir. Demek istediğim yedek listeden başvurmaya çekinmeyin.

İSMEK Kurs Merkezleri İstanbul’un Her Yerinde
Yazının devamında göreceğiniz gibi birçok arkadaşımız İSMEK kurslarının nerede olduğunu sormakta ve bazen İstanbul dışı il isimleri belirtmektedir. Değerli arkadaşlar İSMEK sadece İstanbul’da eğitim veren bir kurum olup, bu nedenle İstanbul dışında İSMEK markasını bulamazsınız. Fakat yaşadığınız yerin konumuna göre İSMEK benzeri kurslar bulunmaktadır. Ücretsiz kurslarla ilgili hususu ayrı bir sayfada ele alacağız.

İSMEK kurs merkezleri başlıkta da belirtildiği gibi İstanbul’un her yerinde olup, rakam vermek gerekirse sayıları 250’ye yaklaştı diyebilirim. Her ilçede en az 1-2 şube bulabilirsiniz. Yaşadığınız yerin nüfusu kalabalıksa bu sayısı 10-15’e çıkabilmektedir. https://www.kursbilgisi.com/ismek-kurslari/

Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifikanın Sahibi Olun
Eğitimlerin büyük bir bölümü modüler olması nedeniyle kurs sonunda (eğitimden 1-2 ay sonra) Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika sahibi olursunuz. Bazı branşlar ise MEB onaylı sertifika kapsamında olduğu söylenemez. Sertifika olmayan branşlarda İSMEK katılım belgesi verilmektedir. Bu konuda en net bilgiye kurs merkezi çalışan ve yöneticilerinden ulaşabilirsiniz.

İsmek kursları hakkında bilgi almak için ise; https://www.tiklaogren.net/ismekte-hangi-kurslar-var/

Kısmen İş Garantisi Sağlamaya Başladı
Bu tür kurslara katılan insanların amacı meslek sahibi olmak yanı sıra aynı zamanda severek yapabileceği bir işinde sahibi olmaktır. Gönül ister ki tüm eğitimler istihdam garantisi olsun, eğitim sonunda kursiyer işe yerleşsin. Ama bu şuan için mümkün değildir.

İSMEK’te iş garantili kurs olarak sadece İsmek Perakende Okulu uygulaması bulunmaktadır. Birkaç yıldır satış ve pazarlama alanında nitelikli eleman yetiştirmeyi hedefleyen İsmek Perakende Okulu Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) yanı sıra GPD (Gıda Perakendecileri Derneği) ve KMD (Kategori Mağazacılığı Derneği) ile ortak bir projedir. İsmek kurslarında teorik eğitimler verilmekte olup, sonrasında ise İşkur (İEP) İşbaşı Eğitim Programı uygulamasına dâhil olarak iş başında eğitim + maaş verilmektedir.

İSMEK Yaz Kursları Devam Ediyor
3 Yıl önce başlayan İsmek yaz kursu uygulaması bu yılda devam ediyor. Fakat bu yılda önemli değişiklikler yapılmış olup, yaş sınırlaması nihai hale gelmiştir. Geçtiğimiz yıl 9-21 olan yaş aralığı bu yıl 12-16 olarak değiştirilmiş olup, muhtemelen kalıcı hale gelecektir. 27 Temmuz’da başlayacak olan İsmek yaz kursu kayıtları İnternet üzerinden online olarak yapılacaktır. 10 Alanda yaklaşık 50 Branşta eğitim verecek olup, eğitimler sadece yaz mevsimi ile sınırlı kalmadan aynı zamanda yeni dönemde de hafta sonları şeklinde devam edecektir. Bununla ilgili geniş kapsamlı bilgiye yine aşağıda yer alan bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Evet, arkadaşlar İSMEK ile ilgili aktaracaklarımız bu kadar olup, konuyu toplamak gerekirse 16 yaş üzeri İstanbul’da yaşayan herkes ücretsiz kurslardan yararlanabilir.

İSMEK Nedir?

Türkiye’nin en gelişmiş ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları İsmek her yıl 200 binden fazla insana eğitim desteği sağlamaya devam ediyor. 1996 Yılından beri devam eden kurslarda her yıl farklı değişikliklere imza atılmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda başvuru sistemini Online hale getiren kurum aynı zamanda eğitim süreci içerisinde müsait olan branşlara sürekli başvuru imkanı getirmiştir. Şimdi dilerseniz önce kurumu özetle tanıyalım, sonrasında ise asıl konumuz olan İsmek kayıt tarihlerine detaylıca göz atalım. https://www.ismekkurs.com/

İsmek Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?” yazısında 2 düşünce

  1. Mehtap diyor ki:

    Merhaba kayıt icin her zaman doluluk yoksa ders saatlerine göre başvuru yapabiliyoruz sanırım. Kesin bir zamanı yok değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir