İSMEK Kurslarına Başvuru Nasıl Yapılır?

İSMEK; İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımıza, hayat boyu öğrenme metoduna dayalı mesleki ve sanat alanında eğitim veren ücretsiz yaygın eğitim kurumlarıdır. İstanbul’un birçok semtinde eğitim veren bu kurslardan, ister ev hanımı, ister çalışan, ister öğrenci, cinsiyet fark etmeksizin erkek-kadın her kesimden başvuru yapabildiği programlardır.

ismek

Ne Zaman Kuruldu ve Amacı Nedir?

İSMEK’in vizyonu eğitime yatırım yaparak bireyi üretken hale getirmek, misyonu ise yaşam boyu eğitim imkanları ile kaliteli yaşam standardı, modern ve artır değerler kazandıran eğitim politakasıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz amaçlar doğrultusunda ismek 1996 yılında dönemin belediye başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hayata geçirilmiş ve o günden bu güne milyonlarca öğrenciye ulaşarak donanımlı, üretken bireyler yetiştirmiştir. İlk kurulduğu günlerde 3 merkezde 3 branşta 141 öğrenciye ulaşmışken, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 39 ilçede 327 branşta 800 farklı programla birçok insanın hayatına dokunmuştur.

Kurs Merkezleri Nerelerdedir?

İstanbul’un dört bir yanında eğitim veren kurs merkezlerinin güncel bilgilerine ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/ismek/ ismek kurslarının nerelerde olduğunu görmek isterseniz linke tıklamanız yeterli https://enstitu.ibb.istanbul/portal/kursmerkezleri.aspx

 1. Engelli eğitim merkezleri;
 • Fatih engelliler merkezi
 • Arnavutköy engelliler merkezi
 • Ümraniye engelliler merkezi

2.Uzmanlık okulları

 • Bakırköy güzellik ve saç bakım hizmetleri okulu
 • Fırıncılık ve pastacılık okulu
 • Fatih bilişim okulu
 • Fatih dil okulu
 • Fatih grafik tasarım okulu
 • Fatih muhasebe ve finansman okulu
 • Fatih ve müzik gösteri sanatları okulu
 • Girişimcilik ve yöneticilik okulu
 • İklimlendirme okulu
 • Kadıköy müzik ve gösteri sanatları okulu
 • ismek Çolpan İlhan moda okulu
 • Perakende okulu
 • Şişli Mecidiyeköy çocuk gelişimi okulu
 • Şişli Mecidiyeköy dil okulu
 • Şişli Mecidiyeköy iletişim ve kişisel gelişim okulu
 • Üsküdar Bağlarbaşı Türk islam sanatları ihtisas okulu

3.Spor Eğitim Merkezleri

 • Beylikdüzü Beykent spor eğitim merkezi
 • Büyükçekmece Mimaroba spor eğitim merkezi
 • Çatalca spor eğitim merkezi
 • Gaziosmanpaşa spor eğitim merkezi
 • Güngören spor eğitim merkezi
 • Kartal Atalar spor eğitim merkezi
 • Kartal Yakacık spor eğitim merkezi
 • Kartal Hürriyet Mahallesi spor eğitim merkezi
 • K.çekmece Sefaköy spor eğitim merkezi
 • Silivri spor eğitim merkezi
 • Sultanbeyli Mehmet Akif spor eğitim merkezi
 • Tuzla spor eğitim merkezi
 • Ümraniye Mithatpaşa spor eğitim merkezi

Ve Küçükçekmece Yeşilova Sosyal Yaşam Merkezi ile İstanbul halkına hizmet vermektedirler.

İSMEK Kurslarından Kimler Faydalanabilir?


İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız için üst yaş sınırı olmaksızın, 18 yaş altındaysa veli izni ile başvuru yapabildiğimiz birçok programda ücretsiz eğitim veren mesleki ve sanat edindirme kurslarıdır. Bu demek oluyor ki; eğer ki ilgi duyduğunuz alanda eğitim görmek, donanım kazanmak istiyorsanız bu kursları değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca 12-16 yaş grubuna 6 farklı programda kurs imkanı vardır. Bilişim teknolojileri, Grafik ve fotoğraf, kişisel gelişim ve eğitim, müzik ve gösteri sanatları, sanat ve tasarım, yabancı dil eğitimi alanlarında kurslar verilmektedir. Kişisel gelişim alanında diksiyon eğitimi ve kuran elif ba ve tecvidli okuma eğitimi verilmektedir. Yabancı dil eğitiminde ise ülkemizde yaşayan yabancılar için Türkçe eğitimi verilmektedir. A1 ve A2 seviyesinde eğitimler ile Türkçenin öğrenilmesini amaçlanmaktadır.

İSMEK Kursları Ücretli mi?

Kurulduğu günden beri ücretsiz eğitimlere devam edilmektedir.Gönül rahatlığı ile başvuru yapabileceğiniz kurslarda, sadece başarmaya ve öğrenmeye odaklanmanız yeterli.

Kurs Başvuruları Ne Zaman Olur?

İsmek Kurs başvuruları, güz, bahar ve yaz dönemi olmak üzere üç dönem üzerinden kayıt alınır. Başvuru tarihleri açıklandığında https://kursiyer.ibb.istanbul/Login.aspx adresinden online kaydınızı oluşturup, daha sonra kimlik fotokopisiyle herhangi bir ismek merkezine giderek kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Online Başvuru nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak istiyorsanız https://kursiyer.ibb.istanbul/Login.aspx adresinden tc no ve doğum tarihinizi doldurduktan sonra giriş butonuyla açılan sayfada ilk defa girenler için öğrenci şartnamesi karşılayacaktır. Bu sözleşmeyi okuyup onaylamanız gerekmektedir.

ismek ogrenci sozlesmesi

onayladıktan sonra açılacak sayfada, ilk defa giriş yapıyorsanız eksik bilgilerinizin doldurulması istenecektir. Bu sayfadaki bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan güncelle ve kurs botununa tıklayarak artık kayıt işlemine geçebiliriz. Filtre panelinden isterseniz programlar sekmesinden, isterseniz ilçe ve eğitim merkezi sekmesinden dilediğiniz gibi saati, tarihi kursu nerede almak istiyorsanız ilçenizi seçebilir ve istediğiniz kurstan faydalanma imkanı bulabilirsiniz.

ismek kayit formu

Ayrıca kaydınızı oluşturdunuz, fakat gitmek istemiyorsunuz bunun için de yapmanız gereken eğitimlerim sekmesinden iptal edebilirsiniz.

Hangi Alanlarda Kurs Programları Vardır?

Aile ve tüketici bilimleri, muhasebe ve finansman, okuma yazma, yiyecek ve içecek hizmetleri, büro yönetimi ve sekreterlik, gıda teknolojisi, güzellik ve saç bakım hizmetleri, bilişim teknolojileri, bahçecilik, çocuk gelişimi ve eğitimi, el sanatları teknolojisi, geleneksel oyunlar ve zeka oyunları, gıda teknolojisi, grafik ve fotoğraf, hukuk, hasta ve yaşlı hizmetleri, hayvan yetiştiriciliği, hukuk, inşaat teknolojisi, kişisel gelişim ve eğitim, kuyumculuk teknolojisi, müzik ve gösteri sanatları, makine teknolojisi, pazarlama ve perakende gibi bir çok kurs ve kursların farklı programlarıyla İstanbul halkına eğitim imkanı sunmaktadır.

Bilişim Teknolojileri ; günümüzün teknoloji çağını düşündüğümüzde hayatımızın her anında bizimle olan, telefondan tablete aklınıza gelen her hususta bu donanımlara ihtiyaç vardır. Peki neleri kapsar, neyi anlamalıyız bilişim teknolojileri derken,; web tasarım, kodlama, algoritma ofis programları gibi ismek bilişim teknolojileri programında 70’e yakın kurs vardır.

Spor alanında ise; yaşam şartlarımızı düşündüğümüzde spora vakit ayıracak ya da spor yapacak bir yer bulamazsak sizin büyük bir fırsat yine ismek kurslarında 6 farklı programıyla fitness(bay ve bayan ayrı olmak üzere), plates, aerobik, streching, crunch gibi alanlarda spor kursları vardır.

Yabancı dil alanında 12 farklı dil eğitimi verilmektedir. 2’si YDS hazırlık kursunu kapsayan (Arapça-İngilizce) kurslarıdır. Burada göreceğiniz yabancı dil eğitimleriyle sınavlara hazırlanmış olacak ve ayrıca öğrenmemiz gereken yabancı dil eğitim seviyesine adım adım yükseleceksiniz. Ayrıca işaret dili eğitimi, yabancılar için Türkçe eğitimi, Osmanlıca öğrenmek isteyenler için Osmanlıca eğitimi, ülkemizin renklerinden Kürtçe dilini merak ediyorsanız Kürtçe eğitimlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Büro yönetimi ve sekreterlik alanında eğitim almak isterseniz; bilgisayarda hızlı klavye kullanımı, standart Türk klavyesi eğitimi, yönetici asistanı ve danışma görevlisi gibi kurslardan faydalanabilirsiniz.

Çocuk gelişimi ve eğitimi alanlarında 11 farklı eğitim programlarıyla kurs imkanı sunmaktadır 0-72 ay çocuk gelişimi, 0-72 ay çocukları için oyun ve oyuncak, çocuk gelişiminde temel bilgiler ve bakım, çocukla iletişim, okul öncesi değerler eğitimi, okul öncesi çocuk gelişimi gibi birçok seçenek vardır.

Güzellik ve saç bakım hizmetleri; güzellik geçmişten günümüze, her halimizde söz konusu olmuştur. Saçlarımızdan ayaklarımıza, cilt bakım tekniklerinden doğal cilt bakımlarına kadar 30’dan fazla alanda kurs hizmeti verilmektedir.

Yiyecek ve içecek hizmetleri; günümüzün ölmeyen mesleği, dünya döndükçe hiç bitmeyecek olan bir sektör gıda sektörü. Hal böyle olunca da aynı zamanda mesleğe dönüşen bir alan olmuştur. Bu alanda 30’dan fazla alanda eğitim imkanı bulabilirsiniz. Aşçı çırağı, aşçı yardımcısı, baklava yapımı, butik pasta yapımı, dünya mutfağı, pastacı çırağı, pastacı yardımcısı gibi daha bir çok farklı alanda kurs imkanı vermektedir. Sonrası size kalmış elinizin lezzeti ile efsane lezzetleri buluşturmak istiyorsanız bu kurslar tam size göre.

Detaylı bilgi için https://www.kursbilgisi.com/ismek-kurslari/ tıklayın.

İSMEK İle Eğitim Gören Kişi Sertifika Alabilir mi?

Bu sorunun cevabı evet; verilen eğitim programının kredisini doldurduysanız ve başarılı olduysanız Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı “Kurs Bitirme Sertifika”nız olacaktır.Derslere devama ettiniz, ancak başarılı olamadıysanız da Kurs Katılım Belgesi verilecektir. ayrıca modüler eğitimde sertifika, modül eğitimi olmayan kurslarda katılım belgesi verilecektir.

İsmek ile aldığımız sertifikanın geçerliliği var mı?

Merak ediyoruz değil mi? Elbette var, Tüm Türkiye’de ve ülkemizle eğitim anlaşması hususunda denklik varsa sertifikamız geçerlidir. Ayrıca bazı eğitim programlarında uluslararası kabul görmüş yabancı kuruluşlarla ortaklaşa çalışılarak yurt dışında da geçerli sertifikalar verilmektedir.

Ve Sonuç Olarak; İsmek yaptığı birçok eğitim programıyla tüm Türkiye’de rol model olmuştur ve rol model olmaya devam edecektir. Herkesin hayatı eşit değil ve ulaşabildikleri imkanlar da bir değil, bu sebeple bazen dilediğimiz gibi eğitim alamayız ve burada devreye giren İsmek ile ücretsiz kurslarından fayda görerek donanım kazanır ve hayallerimize bir adım daha yaklaşırız. Siz de bu halk üniversitesinin bir parçası olmak istiyorsanız ne bekliyorsunuz. Mutlaka ilgi duyduğunuz, keşfedemediğiniz bir kurs vardır ve sizi bekliyordur…

Detaylı bilgi için https://www.kursbilgisi.com/ismek-kayit-tarihleri/ tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir