işsizlik Maaşına Başvuru Nasıl Yapılır?

Her gün birçok kişi işsizlikle karşı karşıya kalır ve bir çoğu da bundan sonra yapması gerekenler konusunda fikir sahibi değildir. İşsizlik maaşına nasıl başvuru yapılır, kimler başvuru yapabilir? Elektronik ortamda işsizlik maaşına başvuru yapılabilir mi?

İşsizlik Maaşına Kimler Başvuru Yapabilir?

İşsizlik ödeneği almak ve bu haktan yararlanabilmek için şu şartları taşımak gerekmektedir.

  • Kendi rızası ve kusuru dışında işsiz kalanlar,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlar,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödeyenler,
  • Hizmet akdinin feshinden sonra 30 gün içinde İŞKUR’a şahsen ya da İŞKUR’un internet sitesi üzerinden elektronik ortamdan başvuruda bulunanlar bu haktan yararlanabilir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

İşsizlik ödeneği için başvuru yapmak hem İŞKUR merkezlerine şahsen ya da İŞKUR internet sitesi üzerinden işten çıkarılma tarihinden itibaren 30 gün içinde başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru ile pasif olan iş arama aktif hale getirilir ve meslek eğitimi, danışmanlık hizmeti ve iş arama süreçlerinde yardımcı olunmaktadır.

https://www.iskur.gov.tr/ linke tıkladığınızda açılacak ekranda altta görünen internet şubesine tıklamanız gerekmektedir. İnternet şubesini seçerek

iskur-internet-subesi

Sonra yapmanız gereken işlem ise açılacak olan iki ekrandan iş arayan kısmına girerek; daha önce almış olduğunuz İŞKUR şifreniz varsa onunla yoksa e-devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Bu kısımdan dilediğiniz işlemi yapmanız mümkün. İşsizlik ödeneği başvurusu, iş başvurusu, özgeçmiş güncelleme, bilgi ekleme gibi birçok işlem yapmanız mümkün olmaktadır.

İşsizlik Ödeneğine başvuru yapmak için yapmanız gereken işlem ise bireysel kullanıcı ekranından işsizlik ödeneği başvurusunu tıklayarak açılacak ekrandaki bilgilendirme, haklar ve yükümlülükler kısmını okuyup onaylamanız gerekmektedir. Daha sonra ise açılan ekrandan bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. https://esube.iskur.gov.tr/Tazminat/IOTDilekcesiDisKullanici.aspx linki tıklayabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

İŞKUR üzerinden bulunan ve teklif edilen mesleklerden son çalıştıkları işin ücret ve koşullarına uygun, ikamet adreslerine yakın işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedilirse işsizlik ödeneği kesilir.

İşsizlik ödeneği alan bir kişinin aynı dönemde kayıt dışı çalıştığı tespit edilirse işsizlik ödeneği kesilir.

Haklı bir nedeni olmayan ancak İŞKUR tarafından yapılan iş tekliflerini zamanında cevaplamayan, bilgi ve belgeleri zamanında vermeyenlerin ödenekleri kesilmektedir.

İşsizlik maaşınızı her ayın 5’inde PTT şubelerinden alabilirsiniz. Ayrıca ıban bilgilerinizi girerek ya da ıban bilginizi güncelleyerek hesabınıza EFT veya havale edilir.

IBAN numarası girilmediği durumlarda yukarıda da belirttiğimiz gibi PTT üzerinden yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir