İstanbul Kartına HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

Covid-19 ile birlikte hayatımızın her anına hakim olan HES kodu artık toplu taşımalarda zorunlu hale getirildi. Kısacası HES kodu eşleştirilmeyen İstanbul Kart ile belediye otobüsleri, vapurlar, metrobüsler, tramvay gibi toplu taşımalara binmeniz imkansız.

Şimdi bu yazıda eşleştirme nasıl yapılır birlikte bakalım.

HES Kodu Nedir?

HES(Hayat Eve Sığar) kodu yaşamımızın her alanında uyguladığımız kontrollü sosyal hayatın bir parçasıdır. Bu kod ile risk taşıyıp taşımadığımızın değerlendirilerek toplu alanlara girebilmemize olanak sağlamasıdır.

Şehirler arası seyahatlerde, iş yerlerinde ve bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlarda kullanılmaya başlanan HES kodu, kısa sürede hayatın tüm alanlarına yayıldı. Örneğin; okulların açılması ile çocuklarımızın HES kodu olmadan okula gidememesi, alışveriş merkezlerine gidilememesi ve mart ayından itibaren cafe ve restaurantlara da HES kodu ile girilme zorunluluğu getirilmiştir.

HES Kodu Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması İle Nasıl Alınır?

HES kodu birçok kaynaktan alınabilir. Bunlardan birisi de HES kodu hayat eve sığar mobil uygulaması ile ‘HES kodu işlemleri’ ile alma yöntemidir. HES kodu oluştur butonuna tıklayarak dilediğinizce HES kodu oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz HES kodunu istediğiniz zaman silebilir, yeniden oluşturabilirsiniz.

SMS Yöntemi İle HES Kodu Nasıl Alınır?

Kısa mesaj ile de HES kodu almanız mümkün. Telefonunuzun kısa mesaj bölümünden; HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak ve sırasıyla T.C kimlik numarası ve seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıyor ve 2023’e SMS olarak gönderilerek HES kodu alabilirsiniz.

HES Kodunuzu Aldınız, İstanbul Kartınızı Artık Eşleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerden biri ile HES kodunuzu aldıysanız sıra geldi kartınızı eşleştirmeye. Bunun için ise https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ linkine tıklayarak gerekli bilgileri doldurmanız ve kaydet butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıda yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurduğunuz takdirde kartınız eşleşmiş olacaktır.

Bağlantıda yer alan bilgilerden T.C kimlik numaranızı, isim, soy isim, telefon numaranız, HES kodunuz ve İstanbul kartınızda yer numarayı eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken bir husus var; İstanbul kartların yüzünde bazen girmeniz gereken kart numarası yazmıyor olabilir, o zaman yapmanız gereken arka kısmında bulunan numaralardan ikinci kısımda yer alan numarayı girmeniz gerektiğidir.

Doğru olarak girdiğinizden eminseniz, artık onay kutucuklarını işaretleyerek göndermeniz gerekiyor. Telefonlarınıza SMS olarak gelecek onay kodunu girdikten sonra İstanbul kartınız artık HES koduyla eşleşmiş olacaktır.

istanbul-kart-onay

Yukarıda yer alan görseldeki kutucukları işaretlemeniz gerekmektedir. Ve sonra kaydet butonu ile gelecek olan SMS ile birlikte kartınız HES koduna eşleşmiş olacaktır.

Check Also

Avcılar Gümüşpala İSMEK’te Hangi Kurslar Vardır?

Avcılar’da şu an hizmet veren tek İSMEK merkezi Gümüşpala İSMEK kurs merkezidir. 93 program, 33 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir