Kafada Yağ Kisti Ağrı Yapar mı?

Sebase Kist

Yağ Kisti Ağrı Yapar mı?

Öncelikle hatalı bir bilgiyi düzelterek konuya başlamak istiyorum. Yağ kisti ve yağ bezesi farklı sağlık sorunları olup, vücudumuzda görüldüğü yer oluşumu, gelişimi ve büyüklüklerinde farklılık olmaktadır. Bu yazımızda yağ kistinin ağrı yapıp, yapmayacağını ele alacağız.

Sebase Kist

Vücudun Neresinde Olur?

Yukarıda yaptığımız ayrıştırmaya ek olarak şimdide kistin vücudun neresinde görüldüğüne bakalım. Yağ kistleri %99,9 kafa bölgesinde şişlik şeklinde ortaya çıkan yapılardır. Kafa denince aklımıza sadece saçlı deri kısmı gelmemelidir. Yüz, boyun ve ense de kafa kısmını oluşturmaktadır. Yağ kisti saçlı deri yanı sıra yüz bölgesi, boyun gibi yerlerde sıkça görülmektedir. Tabii en sık görülen yer saçlı deri olmaktadır. Bunun nedenini bir sonraki başlıkta açıklayacağım.

Neden Olur?

Birçok insan saçlarının yağlı olduğundan şikâyet etmektedir. Evet, bu insanların saçları diğerlerine göre daha yağlıdır. Bunun nedeni her kıl kökü etrafında bulunan yağ bezlerinin normalin üzerinde salgılaması ile alakalıdır. Cildi ve saçı dış etkenlerden korumak adına vücudun savunma mekanizması olan bu durum bazen sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Yağın cilt dışına çıkmasını sağlayan bir ya da birden deliğin tıkanması ile yağ saç derisi dışına çıkmak yerine deri altına birikmektedir. İlk başlarda herhangi bir belirti ve şikâyeti olmayan bu durum zamanla deri altında biriken yağ miktarının artması ile kafada şişlik şeklinde anlaşılır. Birçok insan korku ve endişe ile beyin cerrahlarına muayene olurlar. Yapılan muayene ile sorun yağ kisti olduğu anlaşılınca genel cerrahi uzmanına sevk edilir. Çünkü sorun yalnızca ameliyat ile çözülmektedir. Ameliyat dediysem korkulacak kadar değil, sadece 5 dakika içerisinde yapılmakta ve anında evinize, işinize dönüyorsunuz.

Ağrı Yapar mı?

Evet, arkadaşlar şimdi merak edilen sorunun cevabına gelmiş bulunuyoruz. Bu sorun uzun yıllar anlaşılmadan büyüyebilmektedir. Bu durum sorunun ağrısız olduğunu göstermektedir. Fakat hiçbir şekilde ağrı yapmaz da diyemeyiz. Bazı koşullarda çok şiddetli ağrıya neden olabilir.

İltihaplanması Halinde Ağrı Yapar

Evet değerli arkadaşlar normalde ağrısız bir sorun olan yağ kisti iltihaplanması halinde çok şiddetli ağrı yapabilir. İltihaplanma nasıl olur? Derseniz genelde kistin zarar görmesi, darbe alarak zedelenmesi halinde kist içerisine mikroplar bulaşmaktadır. Bulaşan bu mikroplar çoğalarak ağrıya neden olur. Ağrı dışında kistin olduğu kısımda sıcaklık ve kırmızılık hissedersiniz.

Boyutun Büyümesi de Ağrı Yapabilir

İlk başlarda hiç anlaşılamayacak durumda iken zamanla büyüyerek belirgin hale gelir. Yağ salgılama işlemi devam ettiği için kist sürekli büyümeye devam edecektir. Kafa derisi ve kafatası arasında kalan kist büyüdükçe baskı yapacak ve böylece yine ağrı oluşmasına neden olacaktır.

Yağ Kisti İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi insanlar ilk olarak beyin cerrahına muayene olmayı uygun görmektedir. Evet, mantıklı bir seçim olmasına karşın kafada yağ kistleri için tedavisinde çok varlık gösteremezler. Çünkü kistin ameliyat ile çıkarılması gerekir. Bunun için hastayı genel cerrahi uzmanlarına yönlendirmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde yaşıyor ya da 30 dakika gibi kısa süreliğine gelme imkânınız varsa IDEA Klinik gelişmiş çözümler sunmaktadır. Ücretsiz muayene imkânlarını da bulacağınız sağlık merkezinde deneyimli genel cerrahlar sizi karşılayacaktır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son olarak yine en çok merak edilen hususlardan biri olan tedavi aşamasına bakmak istiyorum. Mantık olarak aktarmak gerekirse cilt altında biriken kistin çıkarılması gerekir. Bunu yaparken onu saran kapsül ile birlikte çıkarılması gerekir. Bunun içinde kist büyüklüğünde ya da ona yakın bir kesi yapmak gerekir. Aşağıda yer alan videoda genel cerrahi uzmanlarından Op. Dr. Atilla KAYA nasıl yapıldığını ameliyat esnasında çektiği görüntü ile gösteriyor.

Tekrarlar mı?

Kapsülü ile çıkarılan kist tekrarlamaz. Fakat farklı bir noktadan oluşmasına engel olmaz. Bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, daha fazla bilgi ve belgeye ulaşmak için aşağıda yer alan kaynak linklerden yararlanabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.sachastaliklari.com/kafada-sislik-neyin-belirtisidir/
https://www.ideaklinik.com/kafada-yag-kisti-tedavisi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.