Kıl Dönmesi Ağrı Yapar mı?

Kuyruk Sokumunda Ağrı

Makat (kuyruk sokumu) bölgesinin en ağrısız hastalıklarından biri olan kıl dönmesi (pilonidal sinüs) tabii ki her zaman bu şekilde devam etmesi beklenemez. Özellikle hastalığın ilerleyen evrelerinde belli şartlara bağlı olarak dayanılmaz ağrı, şişlik ve hatta ateşlenmeye neden olmaktadır. Dediğim gibi bu durum belirli şartların oluşması sonucu ortaya çıkar. Bu şartların ne olduğunu yazının devamında ele alacağız.

kil donmesi agri yapar mi

İlk Başlarda Neredeyse Hiçbir Şikayet Görülmez

Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi kıl dönmesi hastalığının ilk dönemlerinde neredeyse hiçbir şikayet görülmez. Genelde hastalar pilonidal sinüsü baya bir ilerleyen evrede fark etmektedir.

İlk Belirti Makatta Akıntı ve Islaklık Olacaktır

Pilonidal sinüs hastalarında en belirgin şikayet makatta akıntı olmaktadır. Akıntıyı tarif etmek gerekirse iç çamaşırı nemlendirecek düzeyde bir akıntı diyebiliriz. Akıntı fazla ve kötü kokulu ise o kıl dönmesi değil de fistül problemine bağlı akıntı olabilir.

Peki Akıntı Neden Olur?

Tabii ki her hastanın merak ettiği bir husus, akıntı neden oluyor? Bu durumu anlaşılır bir şekilde izah edebilmem için kıl dönmesinin yapısı ve ortaya çıkış sürecini ele almak gerekir. Dilerseniz biraz bu konularda bilgi verelim.

Kıl Dönmesi Nedir?

Birçok insanın zihninde kılların cilt dışına çıkamayarak cilt altında uzaması gibi düşünülür. Bu kesinlikle doğru bir tabir değildir. Belirttiğim bu sorun kıl batması problemidir. Hastalık %95 kuyruk sokumu bölgesinde %5 ise göbek deliği ve çok nadir olarak ise berberlerin parmak aralarında görülmektedir.

Neden Olur?

Sorunun kaynağı saç ve vücut kıllarının cilt altına girmesi halidir. Özellikle saçımızdan dökülen kıllar önce sırtımız oradan kuyruk sokumuna kaymaktadır. Kuyruk sokumu bölgesinde oluşturdukları giriş deliğinden onlarca, yüzlerce kıl zamanla cilt altına girebilmektedir. Cilt altına giren kıl, tüyleri vücudumuz yabancı madde olarak algılayarak onu çok ince bir zar ile kaplamaktadır. Bunun amacı kılların çevre dokulara zarar vermesini önlemek içindir. Tabii ki zar çok ince olduğu için kişi sert oturma, kalçası üzerine düşme, kalçasına tekme gibi darbe alma ya da uzun süreli seyahatlerde zarın yırtılmasına ve kılların çevre dokularla temas etmesine neden olur.

Vücudumuz kılları tekrardan zar ile kaplayana kadar farklı bir çözüm yolu olan sıvı salgılamaya başlar. Salgılanan sıvının amacı kılları imha etmek, yok etmek içindir. Ama salgılanan sıvı maalesef o kılları yok etmek için güçlü bir etkiye sahip değildir. Yani kıllara herhangi bir etkisi olmaz. Salgılanan bu sıvı cilt tarafından emilemediği için cilt dışına çıkması gerekir. İşte bu durumda makatta akıntı durumu ortaya çıkmaktadır.

Makatta Akıntı Yerini Apseye Bırakabilir: Sıvının cilt dışına çıkması (makatta akıntı) tehlike arz etmez ama her an için apse riski bulunmaktadır. Özellikle akıntının durması iki şeyi düşündürmelidir. Vücut kılları yeniden zar ile sarmış olabilir ya da sıvının dışarı çıkmak için kullandığı delik tıkanmış olabilir. İkinci olasılık kesinlikle hiçbir hastanın arzu edeceği bir şey değildir. Çünkü sıvının dışarı çıkmasını sağlayan delik tıkanırsa sıvı (cerahat) cilt altında birikerek şişlik, ağrı ve ateşlenmeye neden olur.

Kıl Dönmesi Apseleşirse Ağrıya Neden Olur

Evet, arkadaşlar kuyruk sokumunda ağrı varsa pilonidal sinüs probleminiz olduğu anlamına gelir. Ağrının nedeni ise başlıkta da belirtildiği gibi pilonidal sinüs apsesinin oluşması ile alakalıdır.

Apse Nasıl Anlaşılır? En belirgin hali kuyruk sokumunda dayanılmaz ağrıya neden olmasıdır. Özellikle apsenin olduğu bölgede büyüklüğü nohut tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal büyüklüğünde şişlik oluşabilir. Şişliğin olduğu bölgede kızarık bir görünüm oluşur. Ağrı, şişlik dışında ayrıca hastada ateşlenme apselerin en önemli belirtilerinden biridir.

Peki Hastalar Ne Yapmalı: Öncelikle kendi kendine geçer diye beklemek yerine mutlaka bir doktora müracaat etmelisiniz. Çünkü ciddi bir sorun olup, geçen her saat sağlıklı dokunun da mikroplu cerahat ile hasar görmesine neden olmaktadır. Mümkünse genel cerrahi uzmanlarından hizmet almalısınız. Ama hafta sonu ya da akşam ise size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurabilirsiniz. Çünkü apsenin acil bir şekilde boşaltılması gerekir. Şunu da unutmamalısınız ki apsenin boşaltılması kıl dönmesi probleminin ortadan kalktığı anlamına gelmez. Apsenin boşaltılmasına müteakip 2 ay içerisinde pilonidal sinüs tedavisi yapılması gerekir. Aksi halde akıntı ve apseler oluşmaya devam edecektir.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Vücudun birçok yerinde apse görülmektedir. Bunların birçoğu ilaçlarla tedavi edilirken özellikle makat bölgesinde görülenler mutlaka boşaltılması gerekir. Apsenin olduğu bölgede damar olmadığı için tedaviye cevap vermez. Apseyi boşaltmak için öncelikle lokal anestezi dediğimiz bölgesel uyuşturma yapılmaktadır. Sonrasında ise 1,5-2 cm genişliğinde bir kesi yaparak cilt altında biriken cerahatın dışarı çıkmasını sağlarız.

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?

Cilt altında biriken cerahat belli bir noktaya kadar dayanabilmektedir. 5-10 Gün içerisinde boşaltılmaması halinde oluşan basınç ile cildin zayıf noktasını bularak oradan patlamaktadır. Yani uygun noktadan kendine bir çıkış deliği oluşturmaktadır. Tabii ki bu durumda daha fazla cilt hasarı anlamına gelir. Bu nedenle pilonidal sinüs tedavisi 2 ay sonraya bırakılır. Çünkü apsenin neden olduğu hasarın iyileşmesi beklenir.

Evet, arkadaşlar kıl dönmesi ağrı yapar mı? Sorusuna böylece yanıt vermiş olduk, bu konuda sormak istediğiniz hususlar varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz.

http://www.kildonmesiklinigi.com/

Kıl Dönmesi Ağrı Yapar mı?” yazısında 2 düşünce

  1. Sefa diyor ki:

    Ya bazen yazın uzun vadede bir kuyruk sokumumda ağrı oluyor ama bir gün vs sürüyor sanki yara olmuş gibi ama elimle dokununca birşey yok akıntı yok kotu koku yok sizce kil dönmesi olabilir mi

    • wmyolcu diyor ki:

      Sefa: Kuyruk sokumu ağrısı sadece kıl dönmesi ile alakalı değildir. Dilersen önce bir genel cerrahi uzmanına muayene olarak kıl dönmesi olup, olmadığını öğrenmelisin. Herhangi bir sorun olmaması halinde ortopedi uzmanına muayene olursun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir