Klavyede Hızlı Yazmak İçin Ne Yapmalıyım?

Klavyede hızlı olmak; zabıt katipliği sınavına hazırlanan arkadaşlar için en önemli faktördür. Bu sebeple özellikle on parmak ve F klavye ile daha hızlı ve verimli bir sonuç elde edebilirsiniz. Tabii ki Q klavye ile de yazabilirsiniz, ancak harflerin dizilimi; dilimize uygun olmadığı için hızlanma biraz zaman alabilir.

On parmak Öğrenme Teknikleri

On parmak yazmak özgüvenden çok fazlasıdır. Çünkü yazdıkça yazının içinde olacaksınız. Yazmak istediğiniz yazıya odaklanmanız yeter. Gerisi parmaklarınıza kalmış. Yeter ki metinle, klavye ile bütünleşin. Eğer ki yapacağınıza inanırsanız, bundan sonrası tekniklerle bu işi yoluna koymak olacaktır.

On Parmak Klavye Eğitiminde Teknikler Nelerdir?

On parmak klavye eğitimi için standart teknikler vardır. Özellikle temel duruş, elin konumlandırılması (klavye üzerinde bulunan, çıkıntılı şekilde olan harflere parmakların doğru yerleştirilmesi) ile başlamak, orta sertlikte klavye tercih ederek yazmaya geçebiliriz. Ve klavye ile bütünleşen parmaklarımız artık yazmaya hazır. Biraz zaman, biraz emek…

f-klavye

Ülkemizin Her Yerinde Ücretsiz Kurs İmkanları Var.


On parmak öğrenmek için Türkiye’nin her yerinde ücretsiz kurslar verilmektedir. Pandemi dolayısıyla ara verilen kurslara alternatif başka imkanlar var. İnternet ortamında on parmak klavye eğitimi alabileceğiniz çok güzel siteler var, bilgisayarınıza indirebileceğiniz programla on parmak klavye eğitiminizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Harflerin dizilimini öğrendikten sonra metinler üzerinde çalışmalar yaparak yazma becerinizi arttırabilirsiniz. Hemen hızlanmayı beklemeyin. Sabırla devam ederseniz yolun sonunda başarmış olacaksınız.

Neden “F” Klavye

F klavye adını klavyenin sol tarafında bulunan “F” harfinden alır. F klavye kullanımı uzun bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. F klavyenin mucidi İhsan Sıktı Yener’dir. Yener 1945 yılında başladığı çalışmalarını 1955 yılında sonlandırmış ve günümüzde kamu kurumlarında kullanımı zorunluluk haline gelmiştir.

Çünkü Türkçe’de çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harflerin “F klavye”de kolay ulaşabileceğiniz şekilde dizayn edildiği, Türkçe’deki harflerin kullanılma oranları, ünlü-ünsüz ses ilişkileri, hece ve söz yapısı, parmakların kuvvet, yetenek ve işlekliği değerlendirilerek ortaya çıkan ‘F klavye’ bu özellikleri bakımından Q klavyeye nazaran çok daha uygundur. Ayrıca Q klavye İngilizce tasarlandığından dolayı Türkçe’ye uyum sağlamaz. Bir ele daha fazla yük bindiği için hem daha fazla yorgunluk olur, hem de istenilen verim olmaz.

Zabıt Katipliği Sınavında On Parmak Klavye Kullanımı Neden Önemli?

On parmak klavye kullanımı denilince akla ilk gelen mesleklerden biri zabıt katipliğidir. Bu mesleğe girişte uygulama sınavında sizi öne geçirecek olan yazma hızınız etkili olacaktır. Bu nedenle on parmak klavye kullanımı ile daha hızlı, daha verimli bir zaman dilimi oluşacaktır. Çünkü on parmak yazmakla ekrana bakma zorunluğu hissetmeyecek, zamanla çok hızlı ve az hata ile yazmaya başlayacak, gözleriniz ve elleriniz daha az yorulacağı için yazma süreniz uzayacak ve dolayısıyla daha fazla üretmiş olacaksınız. Bu şekilde değerlendirdiğimizde 3 dakikalık zaman diliminde ve doğru tekniklerle desteklenerek; hatasız ve doğru sayısı fazla bir şekilde yazınızı tamamlamış olacaksınız.

Ve sonuç olarak;

Bilgisayar kullanımında hız kazanmak, bilgi ve teknolojinin açtığı dünyada yer almak istiyorsanız; kendinizi sınırlandırmayın. On parmak klavye kullanımı ile, hangi tuşun nerede olduğunu bularak meşgul olmak yerine yazmanın keyifli dünyasında yer alın. Hız kazandıkça daha da seveceksiniz. Çünkü klavyede hız kazanmak size öz güven verecek ve meslek hayatınızda olsun, girdiğiniz sınavlarda olsun sizi hep önde götürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.