KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?

Kosgeb Hibesi

Günümüzde iş kurmak oldukça kolay olup, ihtiyaç duyacağın her şey bir tık uzaktadır. Meslek sahibi olmayanlar için İsmek, Halk Eğitim, Mesleki Eğitim Merkezi ve İşkur Kursları ücretsiz eğitim verirken, meslek sahibi olup, kendi işini kurmak, kendi işinin sahibi olmak isteyenler içinde maddi destek KOSGEB’den geliyor. Bir çoğunuzun adını ilk defa duyduğu KOSGEB açılımı (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) olup, 2009 yılında yapılan yasal değişiklik ile daha fazla insanın Kosgeb desteklerinden yararlanması amaçlanmıştır. Daha önceleri sadece işveren (kobilere) maddi imkan sağlarken şimdi ise kendi işini kurmak isteyen girişimciler içinde 150 Bin TL’ye kadar hibe + faizsiz kredi desteği vermektedir. Peki bu desteklerden kim nasıl yararlanabilir? bu sayfada sizlere bu hususu detaylıca aktaracağım.

Kosgeb Hibesi

Kosgeb Girişimcilik Desteği

En çok üzerinde duracağımız husus kendi işini kuracaklara yönelik olup, 18 yaş üzeri herkes bu imkanlardan yararlanabilir. Destek kapsamı yukarıda da belirtildiği üzeri maksimum 150 bin TL olup, bunun 50 bin TL’si hibe olarak yani geri ödemesiz olarak verilmektedir. Küçük bir işletme kuracaklar için oldukça ideal bir rakam olduğu söylenebilir.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine Katılmanız Gerekir
Kendi işini kurmak isteyen ve bunun için Kosgeb desteklerinden yararlanmak isteyen arkadaşlarımızın ilk yapması gereken öncelikle Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılarak sertifika alması gerekmektedir. Bunun için Türkiye’nin her yerinde eğitim almanızı sağlayan kurslar bulunmaktadır. Kosgeb kursları sadece 70 saat sürecek eğitimlerden oluşmakta olup, genellikle hafta içi olması nedeniyle 2 hafta sürmektedir.

Kosgeb Kurs Tarihlerini İncele / Başvuru Yap
Desteklerden yararlanmak için kursa katılmamız gerektiğini öğrendik, peki kurslara nerede nasıl katılacaksınız? bunun için bir çok seçenek olup, Kosgeb hizmet merkezleri, üniversiteler, sanat ve meslek edindirme kursları ile Türkiye İş Kurumu İŞKUR kurslarında bu tür kursları bulabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Kosgeb hizmet merkezinin kursları sürekli duyurulmakta olup, bunun için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak Kosgeb kurs tarihlerini ve başvuru şartlarını görebilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Hazırlamak Gerekiyor
70 Saat süren eğitim sürecinde Kosgeb ve iş yönetimi ile ilgili eğitimler verilmektedir. Eğitimi tamamlayıp, sertifika alan kursiyerler artık destek alabilmek için işini iş planı hazırlaması ve işini kurması gerekmektedir. İş planı kurduğunuz / kuracağınız işin gelecek adına planlaması olup, bunu belge üzerinde Kosgeb yönetimine anlatmanız gerekir. Başvurunuzun onaylanması kuracağınız iş kadar iş planınızın etkili olması da önemlidir.

İlk Masraflardan Sizden Olacak
Kosgeb destekleri ile ilgili hatalı bir bilgiyi düzeltmek istiyorum. Yaptığınız başvurunun onaylanması size hemen aş şu parayı işini kur şeklinde bir imkan sağlamaz. Bu nedenle işinizi kuracak sermayeniz olması gerekir. Siz işinizi kurup, masrafları yapınca kurum size geri ödeme yapacaktır.

50 Bin TL’si Hibe olmak Üzere Toplamda 150 Bin TL Destek
Kendi işini kurmak isteyenlere yönelik sağlanan destek toplamda 150 bin TL olup, bunun 50 bin TL’si hibe olarak verilmektedir. Yani geri ödemesiz kısım olup, aynı zamanda ihtiyacınız olması halinde 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği verilmektedir. Aldığınız krediyi 2 yıl sonra faizsiz ve taksitli olarak geri ödersiniz.

KOBİGEL (KOBİ Gelişim Destek Programı): Kobilerin rekabet güçlerinin yükseltilmesi için hazırlayacakları projeleri maksimum 1.000.000 TL’ye kadar destek verilmektedir.

Genel Destek Programı: Yine kobilere yönelik olan desteklerden biri olup, 10.000 ile 50.000 TL arasında maddi destek verilmektedir. İşletmelerin çeşitli giderleri için yararlanabileceği bu uygulama ile tanıtım, yurt içi fuar desteği, yurt dışı iş gezisi, eşleştirme, nitelikli eleman desteği gibi bir çok alanda genel destek verilmektedir.

AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı: Geleceğin iş alanlarında en çok önemsenen bilim ve teknoloji alanında firmasını geliştirmek isteyenler için 1.500.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Teknolojik fikirlere sahip firmaların alacağı bu destek ile işinizi büyütün.

İşbirliği Güçbirliği Destek Programı: Bu programda firmaları kaynaştırma ve ortak çalışma ortamları hazırlamak için geliştirilmiş olup, iş alanında ortak şekilde çalışmanız halinde Kosgeb toplamda 1.500.000 TL’ye kadar destek vermektedir.

KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri: Kurum iş verenlere sadece maddi destek sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda üreticiler için laboratuvar desteği vermektedir. Türkiye genelinde 9 ilde 12 laboratuvar ile destek vermektedir. Üreticiler ürünlerini daha kaliteli hale getirmeleri için kurumun bilim imkanlarından yararlanabilirsiniz. Kosgeb laboratuvarları Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, konya ve Samsun illerinde yer almaktadır.

Evet arkadaşlar Kosgeb hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, bu konuda daha fazla bilgi almak için mutlaka Kosgeb hizmet merkezlerine giderek yüz yüze bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında 444 15 67 numaralı telefondan merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

https://www.yayginegitim.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir