Lazerle Hemoroid Tedavisi Yapan Hastaneler

İç hemoroid tedavisi

Hemoroid ya da halk arasındaki tabiri ile basur hastalığı anal bölgede en sık görülen hastalıklardan biridir. Özellikle kabızlık problemi olan, tuvalette uzun zaman geçiren ve dışkılama esnasında nefesini tutarak ıkınan insanlarda daha fazla görülmektedir. Rektum iç kısmında görülene iç basur, anüs çevresinde şişlik ve ağrı ile ortaya çıkana ise dış basur denmektedir. Her birinin tedavisi farklı olup, bu sayfada daha çok lazer uygulamasını inceleme imkanı bulacağız.

İç hemoroid tedavisi

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nedir?
Aslına bakarsanız lazerle basur tedavisi diye bir uygulama yoktur. Toplumda hatalı bilgilerden biride bu olup, kullanılan cihaz lazer değil de kısa adı IRC olan Infraed Koagülatördür. Uygulanışı ve etkisi lazer ile karıştığı için lazerle hemoroid tedavisi şeklinde anılmaktadır.

Nasıl Yapılır?
Bu soruya cevap vermeden önce bu yöntemin hangi hastalarda uygulanabilir olduğuna bakmak gerekir.

ve 2. Derece İç Hemoroid Vakıalarında Uygulanabilir: Evet arkadaşlar lazer ya da orijinal ismi infraed koagülasyon sadece iç basur hastalarında uygulanmakta olup, onlarında hepsi yerine sadece hastalığın başlangıç ve orta seviyesi olan 1. Ve 2. Derece basur vakıalarında uygulanmaktadır. 3. Derecede ise sadece kanamayı durdurmak için kullanılır. Tedavide ise Rubber Band Ligation dediğimiz (Lastikle Boğma Yöntemi) uygulanmaktadır.

Hemoroid Başlangıç Noktasına Yüksek Isı Uygulanır: Tedavinin yapılışına bakacak olursak kabaca memenin yüksek ısı ile yakılarak tahrip edilmesini amaçlamaktadır. Bunun için cihazın ucunda yer alan başlık 90 ile 140 derece arasında ısı taşıyabilmektedir. Rektum iç kısmında yer alan basur memesine dokunduğu anda 6-7 mm genişlik 3-4 mm derinlikte doku hasarına neden olmaktadır.

Ağrı Yok Denecek Kadar Düşük Seviyededir
Hastaların en çok merak ettiği hususlardan biri uygulanan yöntemin ağrı düzeyidir. Bu yöntemde ağrı yok diyebilirim. Çünkü hemoroid memesinin olduğu kısımda ağrı hissini iletecek sinirler yoktur. Bu doktorunuz uyuşturmaya bile gerek duymayabilir.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Yapan Hastaneler
Bu yöntemi uygulayan hastaneler ne kadar yaygın bilmiyorum ama tedavide kullanılan cihazın fiyatı çok pahalı olmadığını söyleyebilirim. Özellikle proktoloji (makat hastalıkları) uzmanları bu cihazın kullanımına büyük önem vermektedir. Çünkü kanamalı hemoroid hastalarında kanamayı 3-4 saniye gibi kısa sürede durdurmaktadır.

IDEA Kliniklerde Bu İmkanları Bulabilirsiniz
Ameliyatsız hemoroid tedavi imkanlarından yararlanmak isterseniz size önerim Türkiye’nin 4 büyük kenti olan İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da sağlık hizmeti alabileceğiniz IDEA Klinik olacaktır. Alanında tecrübeli proktoloji uzmanlarının görev yaptığı IDEA 4. Derece hariç tüm hastalarda ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır. Onlardan biride sayfada detaylarını görme imkanı bulduğumuz infraed koagülasyon yöntemidir. Ücretsiz muayene imkanı sunan idea klinik SGK’lı hastalara da hizmet vermektedir. Geniş kapsamlı bilgiye aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/lazerle-basur-tedavisi.html

Dış Hemoroid Tedavisinde Uygulanmaz
Yazının giriş kısmında da belirtiğim gibi rektum iç kısmı (iç hemoroid) ve anüs çevresinde görülen (dış basur) tedavisi farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Lazer uygulaması sadece iç basur vakıalarının 1. Ve 2. Derecelerinde etkili olmaktadır. 3. Ve 4. Derecelerde etkili olmadığı gibi aynı şekilde dış basur hastalığında da lazer ya da orijinal haliyle elektro koagülasyon kullanımı mümkün değildir. Daha doğrusu tedavi edici özelliği yoktur.

4. derece İç basur hastalarında 2 farklı tedavi yöntemi olan RBL ve THD uygulanmaktadır. Kısa adı RBL olan (Rubber Band Ligation) halk arasında lastikle boğma yöntemi olarak bilinmektedir. 2. Ve 3. Derece iç basurlarda güzel sonuçlar alınmaktadır. Vakumlu bir alet yardımı ile bir araya getirilen meme cilde yakın kısmına lastik halka takarak memeye kan gelmesi engellenir. Memeye kan gelmediği için 10-15 gün içinde lastik halkanın olduğu yerden kopacaktır.

Derece yani hastalığın son evresinde ise artık tek seçenek ameliyat olmaktadır. Bunun içinde IDEA Kliniklerde kısa adı THD olan (Transanal Hemorrhoidal Dearterialization) uygulaması yapılmaktadır. RBL’ye benzer bir mantıkla hemoroid memesine kan gelmesinin önüne geçilmektedir. Bunun için ilk olarak memeye kan getiren atardamar bulunarak bağlanmaktadır. Kan gelmediği için meme küçülerek yok olacaktır.

Tedavinin Yapılışını İzleyin
Son olarak sizlere bu konuda bir video izletmek istiyorum. Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hazırlanmış olan video görüntülerinde Lazer (Elektrokoagülasyon) ve RBL dediğimiz lastikle boğma yöntemi temsilci uygulama ile anlatılmaktadır. İzlediğinizde daha fazla fikir sahibi olursunuz.

Evet arkadaşlar bu konuda da sizlere aktaracaklarım bu kadar olup, henüz böyle bir hastalığınız ve yok ve böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız size önerim kabız kalmamaya ve dışkılama esnasında ıkınmamaya çalışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir