Madecassol Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Mucizevi bir merhem olan Madecassol kremi duymayanımız yoktur. Madecassol krem ne işe yarar? Bu kremin etken maddesi Centella asiatica yüzyıllar boyunca kullanılan tıbbi bir bitkidir. Gotu kola olarak da bilinen bu bitki ile küçük yaralar, yanıklar, sedef hastalığında iyileştirici etkisi vardır. (1)

Madecassol krem her yaştan kişinin kullanımına uygun olması, bitkisel içerikli olması, yan etkilerinin çok az olması tercih edilen bu krem konumuna getirmiştir. Ancak yağlı bir krem olması nedeniyle gün içerisinde kullanılması önerilmemektedir.

Bu yazımızda madecassol krem ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkisi var mı, madecassol kremin fiyatı nedir gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

madecassol krem ne ise yarar?

Madecassol Krem Nedir?

Centella asiatica ekstresi etken maddesi olan ve glikol sterat, propilen glikol, sıvı parafın kalın, ıtır yağı, lavanta yağı ve saf su madecassalu oluşturmaktadır. Her 1 g merhem 10 mg Centella asiatica etken maddesi içermektedir.

Madecassol Ne İşe Yarar?

Bitkisel içerikli olması tercih edilmesini arttırdığını ifade etmiştik. Cildi yenileme özelliği olan bu krem sivilce izleri, cilt tonunu eşitleme, yaraların iyileşmesine olumlu etkisi gibi birçok faydası bulunmaktadır. Peki hangi alanlarda kullanılmaktadır? Şöyle sıralayabiliriz;

  • Birinci ve ikinci derece yanıklarda,
  • Emzirme döneminde oluşan çatlaklarda,
  • Deri ve dokulardaki hasarlarda,
  • Genital bölgede,
  • Kuru ciltlerde nemlendirici olarak,
  • Topuk çatlaklar ve ayak bakımında
  • Radyasyon tedavisi sonrasında oluşan cilt hasarlarında
  • Yatak yarasında kullanılmaktadır.

Kremi özellikle açık yara ve yanıklarda kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Ayrıca günlük cilt bakımının vazgeçilmez bir ürünü olarak da kullanabileceğiniz bu kremle cildi nemlendirir, sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanabilirsiniz. Ciltte koyuluk, gölge sorunlar varsa cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olacak bir kremdir. (2) (3)

Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun kullanım için bir tavsiyesi yoksa günde 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu kremin kullanımı çok kolaydır. Krem uygulanacak bölge temiz olmalıdır. Yağlı bir krem olması sebebiyle uygulanacak bölgeye de bağlı olarak nohut büyüklüğünde krem uygulamak yeterli gelecektir. Hafifçe ve dairesel hareketlerle masaj yaparak cilde emilimini sağlamak gerekir.

Madecassol Krem ve Bepanthol Krem Nasıl Hazırlanır?

Bepanthol krem ve Madecassol kremin mucizevi etkisinden faydalanmak ister misiniz? Bu kremlerin karışımı cilde fayda sağlamaktadır. Siz de evde hazırlamak ve uygulamak istiyorsanız;

  • 1 Çay kaşığı kadar Madecassol krem
  • 1 Çay kaşığı kadar Bepanthen krem
  • 1 Adet E vitamini Ampulü (onarıcı bir krem olmasını istiyorsanız E vitaminini ampul olarak karışıma ekleyebilirsiniz.

Malzemeleri eşit oranda harmanlayarak yapacağınız karışımı cildinize uygulayabilirsiniz. Faydasını göreceğiniz bu mucize karışımın faydalarını her gece düzenli olarak kullandığınızda kısa sürede etkisini göstermeye başlayacaktır.

Yan Etkisi Var mı?

Madecassolu oluşturan maddelere karşı duyarlı olan kişilerde belirli yan etkiler görülebilir. Cilt döküntüsü, kurdeşen (kızarıklıkla birlikte içi dolu kabartılar), kaşıntı ciddi yan etkiler olup doktora başvurulması gerekmektedir.

Madecassol Muadili Kremler Hangileri?

Madecassol kremi bulamadıysanız, eş değer kremlerden alabilirsiniz.

  • Madefix
  • Madegcenta,
  • Madegsole
  • Madescar

Madecassol Fiyatı Ne Kadar?

Madecassol kaç TL sorusunun cevabı ise; Bayer Türk Kimya Sanayi Tic. Ltd. Şti tarafından üretilen ve 47,81 TL’ye satılan bu krem 1 g merhem 10 mg Centella Asiatica Ekstresi etken maddesi bulunmaktadır.

Madecassol Krem Nasıl Saklanmalı?

Kremden en güzel şekilde faydalanmak için doğru saklama yöntemlerini uygulamak gerekmektedir. 25 santigrat derece ve altındaki ortamlarda saklamanız kremden etkili şekilde faydalanmanızı sağlayacaktır. Yine her ilaçta olduğu gibi çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmelidir. Hamile ya da emziren kadınlar için kullanılmasında risk yoktur.

Reçetesiz Alınabilir mi?

Madecassol kremi eczaneden reçetesiz olarak alabilirsiniz. Dilerseniz aile hekiminize ya da doktorunuza yazdırarak da kreminizi alabilirsiniz.

Madecassol Krem Yüze Sürülür mü?

Kış aylarında soğuktan tahriş olan cildimize, çatlayan dudağımıza ince bir tabaka şeklinde sürülerek cildin onarılmasını sağlayabilirsiniz. Cilt hücrelerinde yenileme sağlayan bu krem anti-aging yaşlanma karşıtı krem olarak ince bir tabaka şeklinde uygulanabilir.

Sonuç olarak;

Bu krem doğru kullanıldığında en etkili sonuçları verecektir. Ancak olası yan etkileri durumunda ilacı kullanmayı durdurmalısınız.

Pruzon krem hakkında bilgi almak için https://www.tiklaogren.net/pruzon-krem-nedir-ne-ise-yarar/

1.Süzgeç-Selçuk, S., & Eyisan, S. (2012). Türkiye’deki eczanelerde bulunan bitkisel ilaçlar. Marmara Pharmaceutical Journal, 16(3), 164-180.

2.Fatma, G. Ö. Ç., & Afife, M. A. T. Türkiye’de Yanık Tedavisinde Geleneksel Olarak Kullanılan Bitkiler. Sağlık Bilimlerinde İleri Araştırmalar Dergisi, 2(1), 15-35.

3.MELİKOĞLU, D. D. G., & KURBAN, B. KOZMETİK ÜRÜNLERDE KULLANILAN BİTKİLERİN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir