Parol Nedir, Ne İşe Yarar?

Hemen hemen herkesin kullandığı, her evde bulunan bir ağrı kesici olan parolu bilmeyenimiz yoktur. Parol nedir, ne işe yarar, kimler kullanabilir? Bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Migren, baş ağrısı, diş ağrısı, adet sancısı, gribal enfeksiyonlara bağlı gelişen ateşi düşürmede kullanılmaktadır.

parol nedir, ne ise yarar?

Parol Niçin Kullanılır?

Hafif ve orta şiddetteki ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. Diş ağrısı, baş ağrısı, adet sancıları, yüksek ateşin düşürülmesinde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan etken maddesi ile ağrıların durdurulması ve ateşin azalmasında faydalı olmaktadır.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Hafif ve orta şiddetli ağrıların giderilmesinde kullanılan ağrı kesicilerde parasetamol etken maddesi bulunmaktadır. (1) Parasetamol, ağrı hissinin azalmasına, ateşin düşmesine yardımcı olan ilaç etkin maddesidir.

Parol Nasıl Kullanılır?

İlaçlar doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Parol ilaçta da aynı şekilde doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılması sizin yaranıza olacaktır.

Parol yetişkinlerde ve 6 yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılmaktadır. Yetişkinlerde ve 12 yaş üstü çocuklarda kullanım önerisi 1-2 tablettir. İhtiyaç duyulduğunda 4 saatte bir tekrardan alınabilmektedir. Günlük en yüksek doz ise 4000 mg’dır. Aynı anda çift doz alınmamalıdır.

Çocuklarda ise kullanım önerisi 6-12 yaş çocuklarda kilosuna göre doz ayarı yapılır. 6 yaşından küçük çocuklarda ise Parol şurup doktor tavsiyesine göre kullanılmaktadır.

Parol Etki Süresi Ne Kadardır?

İlacın alımının ardından yaklaşık 15-30 dakika sonrası etkisini göstermeye başlar, 3-4 saat boyunca da etkisini sürdürmektedir.

Parol Yan Etkileri Nedir?

İçeriğinde bulunan etken maddelere duyarlı olan kişilerde yan etki görülme olasılığı vardır. Hafif ve ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Hafif yan etkileri arasında ishal, uyku hali, ciltte kızarıklık, baş dönmesi, bulantı, kusma ve hazımsızlık bulunmaktadır.

Ciddi yan etkileri ise aşağıda yer aldığı şekildedir.

  • El, ayak, yüz ve dudak şişmesi,
  • Boğazda nefes darlığına yol açacak şekilde şişme oluşması,
  • Astım benzeri belirtiler,
  • Beklenmeyen morarma ve kanama görülmesi görülebilir. Ciddi yan etkileri görülmesi durumunda doktora görünmeniz gerekebilir.

Hamileler Parol Kullanabilir mi?

Doktor tavsiyesi ile hamileler de bu ilacı kullanabilir. Hamilelikte kullanımı ile ilgili zararlı etkiler bildirilmemiştir. Yine emzirme döneminde tedavi edici dozda alınması ve doktor önerisi kullanması gerekmektedir.

Parol Plus Şurup; çözelti, katı sıvı karışımı şeklinde her bir ölçeğinde 250 mg prasatemol içeren hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ve ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Parol şurup, 6 yaş üzeri çocuklarda ve kilo ile orantılı olarak doktorunuz belirlediği şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir. 6 yaş altındaki çocuklarda Parol 120 mg/5ml oral süspansiyon önerilmektedir.

Parol Plus Tablet; etken maddesi 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon ve 50 mg kafeindir. 12 yaş altı için kullanılması önerilmeyen, yine aynı şekilde hamilelik döneminde de kullanılması tavsiye edilmeyen bir ilaçtır.

1.POTUR, E. A., & TOPTANCI21, Ş. Parasetamol İçeren Ağrı Kesici İlaçların Bulanık AHP ve Bulanık COPRAS Bütünleşik Modeli ile Değerlendirilmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir