Plastik Cerrahi Nedir?

Bedenimiz üzerinde doğuştan gelen ya da sonradan oluşan; fiziki olarak bizi rahatsız edecek görüntüye sebep olan; yaralanma, travma, yanık gibi durumlarla oluşan bozuklukları gidermek amacıyla yapılan cerrahi girişimi niteleyen meslek dalı ‘Plastik Cerrahi’dir’

Plastik Cerrahi Nedir?

Bu branşı tam olarak anlatmak gerekirse ‘plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi’ olarak nitelendirmek gerekir. Plastik cerrahinin kökeni; Yunanca “kalıplamak” veya “biçimlendirmek” anlamına gelen plastikos kelimesinden gelir. Plastik cerrahi; anlayacağımız tabirle bireyin görünüşündeki hastalık ve tedavisi, doğum ya da travma bozukluklarından kaynaklanan vücut ve yüz dokusu kusurunun rekonstrüksiyonunda bulunan cerrahi uzmanlık alanıdır.

Rekonstrüktif(Plastik) Cerrahi ve Estetik Cerrahi Arasındaki Fark Nedir)

 Rekonstrüktif cerrahi(plastik cerrahi); vücudun bir bölümünü yeniden yapılandırmayı veya iyileştirmeyi amaçlarken, estetik cerrahi ise görünüm kısmı ile ilgilenir. Ve daha iyi görünmesi için estetik açıdan değerlendirir.

Plastik Cerrahi Hangi Hastalıklara bakar?

Plastik cerrahi görünüme etki eden bir çok hastalığa bakar demiştik. Hastalıkların başında; yarık damak, yarık dudak, yanık izleri, doğumsal hasarlar, meme büyültme ve küçültme, et benleri, göz kapağı düşüklüğü, kulak şeklinde bozukluk varsa, kırışıklıklarda bu bölüme gidebilirsiniz. Travmalara bağlı yaralanmalar ile oluşan görünümün tedavisi ve daha iyi görüntüye sahip olmak için de plastik cerrahiye gidebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir