Pruzon Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Pruzon krem nedir? Kaşıntı için kullanılan bir krem olup, Türkiye’deki ilk bitkisel kortizon içeren ürünlerden biridir. Kalamin, çinko oksit, meyan kökü özütü, çay ağacı yağı etken maddeleri bulunmaktadır. Bu etken maddeler ise kaşıntıyı, pişiği önlemenin yanı sıra yeniden oluşmaması için koruyucu tabaka oluşturmaktadır.

pruzon krem

Kaşıntı problemiyle karşı karşıya kalanların tercihleri arasında bulunan bir kremdir. Bitkisel içeriği olması nedeniyle pişik problemi olanlar için de kullanılmaktadır. Yani bebeklerde de güvenle kullanılan bir kremdir.

Pruzon Nasıl Kullanılır ve Niçin Kullanılır?

Kremi cilde sürerek uygulanmaktadır. Etkisi ise kremi sürmenizle birlikte başlamaktadır. Kaşıntı isteğini ortadan kaldırmakta ve rahatlama sağlamaktadır. Tüm kaşıntı problemlerinde kullanabileceğiniz bir krem olup, genital ve anüs bölgesinde kullanılabilmektedir. Tabii ki tüm uygulamalardan önce doktorunuza danışıp gerekli görülen durumlarda tedavinize ek olarak kullanılması önerilmektedir.

Genel Kullanımını Şu Şekilde Tanımlayabiliriz;

Pişik problemi günlük alt bakımı düzenli olarak yapılmayan bebeklerde daha sık görülmektedir. Derinin aşırı nem ve sürtünme sonucu tahriş olmasıyla ortaya çıkmaktadır. (1)Pişik tedavisinde pruzon krem tercih edilenler arasında yerini almaktadır.

Makat kaşıntısına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Dar giysiler, beslenme tarzı gibi durumlar etkilemektedir. Ancak başka sağlık problemlerinden de kaynaklı olabileceğinden doktora gidilmesi önerilmektedir. Kaşıntının tedavisinde pruzon krem etkili olmaktadır.

Vajinal bölge kaşıntısı; her kadının hayatının bir döneminde karşılaşabileceği ve rahatsızlık verici bir durumdur. Pruzon krem kullanmadan önce Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına gitmeniz iyi olacaktır.

Böcek sokması ile oluşan kaşıntı problemlerinin ortadan kaldırmaya yönelik olarak da kullanılan bu kremle sürüldüğü andan itibaren rahatlama hissedilmektedir.

Pruzon İçeriğini Oluşturan Maddeler

Çinko oksit; içeriği olan kremler pişik tedavisinde kullanılmaktadır. Çinko oksitli kremler derideki sıvı geçişinin dengelenmesini sağlamaktadır. Pruzon kremde de çinko oksit bulunması pişiklerde nedeniyle kullanılması yarar sağlamaktadır. (2)

Kalamin deri üzerine uygulandığında koruyucu bir tabaka oluşturmaktadır. Çinko oksit ve demirin bileşimi ile ortaya çıkan bu madde birçok kaşıntı tedavisinde kullanılmaktadır. (3)

Çay Ağacı Yağı kaşıntı şikayetlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. (4) Böcek ısırmaları, sokmaları, kaşıntı gibi durumlarda etkili olmaktadır.

Meyan Kökü Özütü içeriği ise; kızarıklık, kaşıntıyı engellediği gibi yara ve yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. (5)

Anuflex krem hakkında bilgi almak için https://www.tiklaogren.net/anuflex-pomad-nedir-ne-ise-yarar/

1.Gözen, D., Çağlar, S., & Doğan, Z. (2011). 0-24 Ay arası bebeği olan annelerin pişiği önleme ve bakımına yönelik uygulamaları. Florence Nightingale Journal of Nursing, 19(1), 17-22.

2.Takmaklı, O. (2022). PROPOLİSİN DİAPER DERMATİT’E (PİŞİK) EŞLİK EDEN ENFEKSİYONLARA KARŞI BEBEK BEZLERİNDE KULLANILMA POTANSİYELİNİN ARAŞTIRILMASI.

3.Şahin, O., & Mihmanlı, V. (2016). Zika Virüs. Microbiol Rev, 29(3), 487-524.

4.KAVURMACI, M., & Mehtap, T. A. N. (2014). Üremik Kaşıntı ve Aromaterapi Uygulaması. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 3(1), 674-682.

5.SARIOĞLAN, M., & Cevizkaya, G. (2016). Türk mutfak kültürü: şerbetler. Ordu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi, 6(14), 237-250.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir