Saç Beyazlaması Kaşıntı Yapar mı?

Saça Renk Veren Hücrenin Ölmesi

Yaşın ilerlemesi ile birlikte saçlarımızda beyazlıklar fark edilir hale gelir. Bir, iki derken beyazlayan kılların sayısı hızla artmaktadır. Saçı beyazlayan insanların yaptıkları araştırmalara baktığımızda kafada kaşıntıya neden olup, olmadığını merak ettiklerini görüyoruz. Bunun için güzel bir yazı hazırladık ve baştan sona keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.

Saça Renk Veren Hücrenin Ölmesi

Saç Beyazlarken Kaşınır mı?

Aslında saç beyazlaması diye bir şey yoktur. Bunun açıklamasını yazının ilerleyen satırlarında yapacağım. Şimdi başlıkta yer alan soruya yanıt vermek istiyorum. Saçların beyazlaması kafada kaşıntıya neden olmaz. Evet, arkadaşlar kafa kaşıntısının saçların beyazlaması ile alakası olmayıp, daha çok kafa derisinde mantar, bit, alerji, kepek, egzama gibi sorunlardan kaynaklanır.

Saçlar Beyazlamaz Orijinal (Şeffaf) Haline Döner!

Evet, değerli arkadaşlar saçların beyazlaması gibi bir durum yoktur. Çünkü saçların orijinal rengi şeffaf yani bizlerin ak ya da beyaz olarak tabir ettiği renktedir. Saçların orijinal rengi tırnak rengi ile aynıdır. Hatta tırnak ile saçlar keratin dediğimiz aynı maddeden meydana gelmektedir.

Kıl Köklerine Renk Veren Hücrelerin Ölmesi Neden Olur: Saçların siyah, sarı ya da kahverengi yani renkli olmasını sağlayan kıl kökünde bulunan melanin pigmenti ile sağlanmaktadır. Uzayan kıllara bu hücreler renk vermektedir. Bu hücrelerin ölmesi ile birlikte artık renk veremez ve uzayan kıllar şeffaf renkte uzamaktadır. İnsanlar bunu saçların beyazlaması olarak algılar. Bu hücrelerin ölmesini geciktirmek için önerim Biotin kullanmanız yönünde olacaktır. Beyazlamış saçlar içinde Youthair benzeri ürünler kullanabilirsiniz.

Kafa Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Saçlı derinin kaşınması beyazlama ile alakası yoksa pe ki neden kaynaklanır? Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi kafa kaşıntısına neden olan en önemli etken kafada mantar mikrobudur. Her insanın kafa derisinde belirli oranda bulunan bu bakterilerin oranı artması ile birlikte sorun haline gelmektedir.

Kafada Kaşıntı ve Kepek Problemi Görülür: Mantara bağlı bir kaşıntınız varsa büyük ölçüde hafif ya da aşırı kepek problemi yaşamanız muhtemeldir. Önlem alınmaması halinde mantara bağlı saç dökülmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çözümü ilk etapta mantar öldürücü şampuanlar olup, bunun için Ketokonazol içeren şampuan grubunda Ketoral, Nizoral, Konazol olup, aynı şekilde Zinc Pyrithione içeren şampuan grubunda ise yılların emektar markası Zetion karşımıza çıkmaktadır. Benim önerdiğim madde ise Climbazol olup, Türkiye’nin ilk Climbazole içeren şampuanı Seboderm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saç Biti de Kafa Kaşıntıya Neden Olur: Özellikle okulların açılması ile birlikte anneleri korkutan bir sorun çocuklarda bitlenme en sık bu dönemde yayılmaktadır. Toplumda yetersiz hijyen ile ilişkilendirilse de doğru bir inanış değildir. Çünkü en temiz insanda bile bit tespit edilebilmektedir. Belirtileri kafa kaşıntısı olmak üzere saçlı deride acı şeklinde olabilmektedir. Sanki böyle kafa derisini sinek ısırır gibi inceden inceye bir acı hissedilir. Bunun nedeni bitlerin kan emmek için cildi delmesidir. Cildi delerek kafa derisi altında bulunan kılcal damarlardan kan emmesidir. Bu hayvanda yaşamını bu şekilde sürdürmektedir.

Saç Bitinden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Fark edildiği anda tedaviye başlamalısınız. Biraz sabır gerektiren bir sürece hazır olmalısınız. Eskiden kullanılan böcek zehri kullanmak yerine içeriğinde Dimethicone bulunan ve bitleri oksijensiz bırakarak ölmesine neden olan sprey ve şampuanlar kullanmalısınız. Türkiye’de bu kapsamda Pedikap, Dura NYT ve Paranit gibi markalar bulunmaktadır. Benim önerim hem sprey hem de bitlenmeyi önleyen şampuan içeriği ile Pedikap olacaktır.

Kafa Derisinin Tahrişi, Alerjisi de Kaşıntı Yapabilir!

Saçlı deride kaşıntıya neden olan faktörlere son olarak kafa derisinin alerji ve tahriş olma nedenini göstereceğim. Özellikle ilk defa deneyeceğiniz şampuanlar, saç kremleri, spreylerin içerisinde yer alan maddeler alerji yapabilir. Örnek vermek gerekirse kepek problemi olan insanların kullandığı Ketokonazol içeren şampuanlar günlün kullanıma uygun değildir. Minimum 1 hafta 10 gün aralıklarla kullanılması gerekir. Aksi halde saçlı deriyi tahriş ederek, kafa derisinin incelmesine bile neden olmaktadır. Bu nedenle kullandığınız ürünlerde dikkatli davranmalısınız. Kafa kaşıntısı ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantılardan da ulaşabilirsiniz.

FAYDALI BAĞLANTILAR
https://www.sachastaliklari.com/sac-beyazlamasi-nasil-onlenir/

https://www.tiklaogren.net/sac-dokulmesi-nedir-nasil-onlenir/

  1. Yeliz diyor ki:

    Kaşıntı için kullanmadığım kalmadı ya doktorların verdikleri evde hazırladıklarım aldıklarım derken ama sonunda denemelerim faydasını gösterdi patentli keratin kullanıyorum kaşıntı geçti.

    • wmyolcu diyor ki:

      Arkadaşı dikkate almayın. Aklınca reklam yapmaya çalışıyor. :)) Keratin ile saç derisindeki kaşıntının ne alakası var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir