Saç Dipleri Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kafa kaşıntısı çözümü

Merhaba arkadaşlar günlük hayatta vücudumuzun birçok yerinde olduğu gibi saçlı deride de (kafa ve saç diplerinde) kaşıntı görülür. Bu sorunun üstesinden gelmek için öncelikle kaşıntının neden olduğunu bilmek gerekir. Birçok nedeni olabilir. Bu yazımızda saç diplerinde kaşıntıya neden olan sorunlar ve çözüm önerilerini bulacaksınız.

sac dipleri kasintisi

İlk Neden Kafada Mantar

Kafada kaşıntının en önemli nedeni mantar olup, milyonlarca insan bu sorunla yaşamaktadır. Her insanın kafa derisinde belli bir oranda bulunan mantar bu şekliyle kalması halinde kişide rahatsızlık oluşturmaz. Fakat zamanla sayısı artması halinde kişide can sıkıcı şikâyetlere neden olmaktadır. Bu şikâyetlerin başında hiç şüphesiz kaşıntı gelmektedir. Tabii ki tek şikâyet kaşıntı olmayıp, aynı zamanda kafanızda hafif ya da aşırı kepek dediğimiz Seboreik Dermatit olabilir. Kaşıntı ve kepek dışında ayrıca saçta yağlanma şikâyeti ile karşı karşıya kalırsınız. Önlem alınmaması halinde şikâyetler bunlarla sınırlı kalmayıp, saç dökülmesine neden olabilir.

Çözüm Mantar Öldürücü Etkili Şampuan Kullanmaktır

Evet, arkadaşlar kafanızda kaşıntı, kepek ve yağlanma varsa ilk çözüm önerisi mantar öldürücü etkili medikal şampuanlar kullanmaktır. Medikal şampuanlar market raflarında satılması mümkün olmadığı için eczanelerden temin etmeniz gerekir. Yani marketten alacağınız şampuanlar çok işinizi görmeyecektir. Medikal şampuanlara örnek vermek gerekirse içeriğinde Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ya da Zinc Pyrithione olması gerekir. Bu maddeleri içeren şampuan markaları olarak Seboderm, System4, Konazol, Ketoral, Nizoran ve Zetion gibi markalar bulunmaktadır. Size önerim Climbazole + Zinc Pyrithione iki maddenin bir arada yer aldığı Seboderm Şampuan kullanmanız yönünde olacaktır.

Mantar Öldürücü Losyonda Kullanmak Gerekebilir

Mantar probleminden kurtulmak sabır gerektiren bir iştir. Bazı durumlarda şampuan yeterli olmayabilir. Şampuana ek olarak saçlı deriye uygulanan losyon gerekebilir. Bunun içinde önerim çay ağacı yağı içeren losyonlar olmaktadır. Çünkü çay ağacı yağı en önemli mantar öldürücü maddelerden biridir. Türkiye’de çay ağacı yağı içeren Dermo TTO Losyon bulunmaktadır. Kafa derisini ıslatacak kadar sürüyoruz ve minimum 1 saat beklemek gerekir. Sonrasında Seboderm Şampuan ile yıkadığınızda inanılmaz bir rahatlama fark edeceksiniz.

Çocuklarda Kaşıntının Nedeni Saç Biti Olabilir

Saç dipleri kaşıntısının tek nedeni tabii ki mantar değildir. Çünkü kaşıntı yapan önemli nedenlerden biri de bitlenme olup, tüm insanlarda bit görülebilir. Halk arasında her ne kadar yeteri kadar temiz olmayanlarda görülür düşüncesi hâkim olsa da bu doğru değildir. Çünkü dünyanın en titiz insanına bile bulaşabilir. Anlayacağınız bit bulaşıcı bir hayvan olup, okullarda çok yayılmaktadır. Aynı şekilde toplu taşıma araçlarında yine yayılması mümkündür. Aile bireylerinden birine bulaşması diğer aile bireylerine de kolayca bulaşmasına neden olur. Saç biti kafa derisinden kan emerek yaşayan bir hayvandır. Kılcal damara açtığı delik ile ulaşır. Bu esnada sinir uçlarını uyardığı için kaşıntı ve saç diplerinde acıya neden olur. Çocuklarda görülen kaşıntı ve saç diplerinde acının nedeni bu olabilir. Anne babalar çocuklarının saç diplerini kontrol etmelidir. Saç biri ya da sirke (bit yavrusu, yumurtasına) dair bir bulguya ulaşırsa hemen aile bireyleri önlem almalıdır.

Dimethicone İçeren Sprey ve Şampuanlar Kullanın

Saç bitinden kurtulmakta en az mantar enfeksiyonundan kurtulmak kadar zordur. Bu nedenle bilinçli ve sabırlı davranmak gerekir. Eskiden bitten kurtulmak için böcek ilaçları kullanılırdı. Bu kesinlikle yanlış ve hatalı bir uygulama olup, bunun yerine Dimethicone maddesi geliştirilmiştir. Sprey ve Şampuanlarda kullanılan bu madde bit ve sirkeleri havasız bırakarak ölmelerine neden oluyor. Dimethicone içeren bit ilaçları olarak Pedikap, Paranit ve Dura NYT gibi ürünler bulunmaktadır. Benim önerim Pedikap kullanmanız yönünde olacaktır. Çünkü paket içerisinde bitlenmeyi önleyecek sprey yanı sıra 1 yıl boyunca bitlenmeye karşı koruyacak şampuan bulunmaktadır.

Evet, arkadaşlar saç diplerinde kaşıntı nedenleri ve çözümüne dair bilgilere yer verdik, saç diplerinizde sivilce gibi şişlikler oluyorsa kıl kökü iltihabı olabilir. Bu durumda size önerim mutlaka bir cildiye (dermatoloji uzmanına) muayene olmanız yönünde olacaktır.

https://www.sachastaliklari.com/kafa-kasintisi-nasil-gecer/
https://www.sachastaliklari.com/kepek-sampuani-seboderm/
https://www.sachastaliklari.com/sac-biti-nasil-temizlenir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir