Sakal Kıran Kendiliğinden Geçer mi?

Sakal Dökülmesi

Aslında sakal kıran diye bir sorun yoktur. Çünkü sorunun orijinal adı Alopecia Universalis olup, daha anlaşılır şekilde aktarmak gerekirse saçkıran probleminin bir türüdür. Saçkıran denince sadece saçlarla sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü Alopecia Areata, Totalis, Universalis şeklinde vücudun her yerinde görülebilmektedir.

sakal dokulmesi

Alopecia Universalis (Sakal Kıran) Kendi Kendine Geçebilir!

Fakat yerine getirmeniz gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Yani kendi kendine geçer derken oturun bekleyin demiyorum. Atmanız gereken bazı basit ama etkili adımlar bulunmaktadır. Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz bu adımları başlıklar halinde görelim.

Stres ve Sıkıntılı Halinizden Kurtulun

Sorundan kurtulmanın ilk aşaması soruna neden olan faktörlerden sıyrılmaktır. Saçkıran ya da sakal kıran her neyse kaynağı stres ve sıkıntı olup, hastaların aktardığı şikâyetlere baktığınızda bunu açıkça anlarsınız. Çok fazla ciddiye almadığımız stres ve sıkıntı maalesef bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olur. Bozulan bağışıklık sistemi birçok immün hastalığa neden olmaktadır. Onlardan biri de saçkıran ya da görüldüğü yere göre halk arasında sakal kıran olarak tabir edilen sorundur. Bağışıklık sistemi bozulması ile birlikte vücudumuz kendi öz dokularını yabancı madde olarak algılamakta ve onları yok etmek için saldırıya geçmektedir. Kıl köklerinin dökülmesi ile yine bu şekilde gerçekleşir. Sorunun kaynağı olan stres, sıkıntı ve endişeden uzak durmanız halinde %35-%40 oranında kendi kendine geçme olasılığı bulunmaktadır. Fakat tam anlamıyla geçeceği anlamına gelmez. Etkiyi artırmak için ek adımlar atabilirsiniz.

Dermatoloji Uzmanına Muayene Olabilirsiniz

Yaşadığınız sorunun çözümü için bir doktordan yardım alabilirsiniz. Bunun için hastanelerin cildiye bölümüne başvurmalısınız. Saç, sakal ve cilt sağlığı için cildiye bölümüne randevu almanız gerekir. Doktorunuz zaten sorunu ilk bakışta anlayacak ve çözüm için size kortizon tedavisi önerecektir. Cilt altına ince bir enjektör ile enjekte edilen kortizon tedavisi %70-%80 oranında etkili olmaktadır. 10-15 Gün aralıklarla uygulanması gereken bir yöntemdir.

SADBE ile Tedavide Başarı Oranını %95’e Çıkarın

Dilerseniz tedavinizi evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için saçkıran tedavisinde en çok kullanılan bilimsel madde SADBE kullanmalısınız. SADBE (Squaric Acid Dibutylester) Dünya genelinde saçkıran tedavisinde kullanılan 2 maddeden bir diğeri ise DPCP olup, doğurganlık yaşındaki insanlara pek tavsiye edilmez. SADBE daha önce sadece eczacılar tarafından doktor reçetesine göre hazırlanan bir madde iken Defnil Pharma isimli firma %0,1 ve %1 SADBE içeren ürünleri geliştirdi ve eczanelerde satışa sundu. Marka tescil problemi nedeniyle ürün ismini SADBEX olarak değiştirmek zorunda kaldı. Çünkü genel isimler marka olarak alınamıyor. SADBE ya da yeni adıyla SADBEX kullandığınızda yaşadığınız sorundan 1 ile 6 ay arasında kurtulmanız beklenir. Tabii ki bu sizin stres ve sıkıntı durumunuza göre değişmektedir.

SADBE Kullanımı ve Etkisini Görün

Aşağıda yer alan videoda ürünün nasıl kullanıldığı ve etkisi görülmektedir. Videoda yer alan hasta 27 yaşında bir kadın olup, SADBE kullanmaya başladıktan sonra 1 ay içinde sorundan kurtulduğu görülmektedir.

Evet, arkadaşlar yazıda da belirtildiği gibi saçların ya da sakalların dökülmesi sizde ekstra bir stres ya da sıkıntı yapmasına izin vermeyin. Yoksa sorundan kurtulmanız neredeyse imkânsız hale gelecektir. Zaten stres ya da sıkıntı yapmanız sorunu çözmek için bir etken değildir.

https://www.sachastaliklari.com/sakal-kiran-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.hangidoktora.com/sakal-dokulmesine-hangi-doktor-bakar/
https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir