Topuk Dikeninde Hangi Doktora Gidilmeli?

Topuk dikeni tabiri caizse hayatımızı kabusa çeviren; topuk kemiği ile kemer arasında kalsiyum birikintisi oluşması ile oluşan bir hastalıktır.

Belirtileri Nelerdir?

Ağrı, iltihap, şişlik ile birlikte sıcaklık da hissedilebilir. Sabah ayağınızın üzerine bastığınız esnada şiddetli ağrı hissedilse de gün içinde azalmaya doğru yönelir.

Bu belirtilerin birkaçı ya da tümünü taşıyorsanız çekilecek röntgenle hastalık teşhis edilir. Bazı durumlarda hiçbir belirti göstermeden de herhangi bir sebeple röntgen çekilmesi ile teşhis olabilir.

Topuk Dikeni Neden Kaynaklanır?

Topuk dikeni bazen hiçbir belirti olmadan da nükseden acılı, ağrılı bir rahatsızlıktır. Kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülür. Yaşlanmaya bağlı olarak hem erkeklerde hem kadınlarda görülme sıklığı artabilir. Artan kilo ile topuk dikeni arasında bağ vardır. Kilo arttıkça topuk dikeni olma olasılığımız artacaktır.

Yürümek, koşmak, sert yüzeylerde zıplama nedeniyle de topuk dikeni oluşabilir. Ayağınızı desteklemeyen ayakkabı tercihi de topuk dikenine sebep olabilir.

Topuk Dikenini Önlemek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Ayağınızı dinlendirin: Gün boyu vücudumuzu taşıyan ayaklarımızın üzerindeki baskıyı ancak dinlenme ile telafi edebiliriz.
  • Buz Tedavisi: Buz ilk yardım tercihinde her zaman tercih edeceğimiz ilk uygulamalardan biridir. Topuk dikeni için de uygulayacağımız ağrıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Doğru ayakkabı tercihi: Ayakkabı seçimi sadece topuk dikeni için değil, diğer sağlık sorunları için de önemlidir. Yoran bir ayakkabı ile yürümek günün sonunda sadece acı verir.

Hangi Doktora Gidilmeli?

Topuk dikeni tedavisi için ortopedi ve travmatoloji giderek çekilecek röntgenle teşhis edilir. Teşhisinden sonra ise yapmanız gereken ayağınıza gereken önemi vermek ve tedavi sürecine başlamak. İlaç tedavisi ile birlikte fizyoterapi ve rehabilitasyon desteği bu hastalığın tedavisinde önemlidir.

Check Also

Avcılar Gümüşpala İSMEK’te Hangi Kurslar Vardır?

Avcılar’da şu an hizmet veren tek İSMEK merkezi Gümüşpala İSMEK kurs merkezidir. 93 program, 33 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir