Tuzlu Su Gargarası Neye Faydalıdır?

Tuzlu su ile gargara yapmayanımız yoktur belki de. Ev ortamında ekonomik, uygun ve pratik bir şekilde çözüm üretmeye dönük olan tuzlu su ile yapılan gargarayı hangi amaçlarla kullanabiliriz? Nelere faydalıdır?

Genelde kullanım olarak boğaz ağrısı, ağız yaralarında kullanılan tuzlu su gargarası ile enfeksiyonların yayılım hızı yavaşlayabilir.

Covid-19’un hayatımıza girmesiyle yine gündeme gelen tuzlu su gargarasının boğaz ağrısına alternatif tedavi olarak yapıldığından, coronaya karşı da uygulanabilir bir uygulama olabilir.

Sadece su ve tuzun bileşimi ile çok hızlı ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bu gargarayı başka ne için kullanabiliriz, nasıl kullanılır yazımızın devamında olacak.

Tuzlu Su İle Gargarayı Niye Yapmalıyız?

Tuz geçmişten günümüze her çağda en değerli maddelerden biri olarak kullanıla gelmiştir. Modern tıp yanı sıra alternatif tıpta da yerini korumuştur.

Tuzlu su gargaralarını virüsleri ve bakterileri önlemek, ağız ve boğazda enfeksiyon olasılığını azaltmak ve bazı durumlarda iltihabı hafifletmek için kullanılır.

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısına tıbbi tedavilerin yanı sıra evde yapacağınız ılık tuzlu su ile yapacağınız gargara(yarım litre suya 5 ml ya da 2 bardağa 1 çay kaşığı kadar tuz ) boğaz ağrısının tedavisinde yardımcı olacaktır. (1)

Ağız ve Diş Sağlığı

Tuzlu su, diş etlerini korur. Ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesinde ve enfeksiyonun ilerlemesine engel olurken suyu ve bakterileri çekebilir. Bu nedenle tuzlu su gargarası dişeti sağlığında önemlidir. (2)

Tuzlu Su İle Gargara Nasıl Hazırlanır?

Sadece iki malzeme ile dakikalar içinde hazırlayabileceğiniz bu gargarayı her yaştan yetişkinler ve 6 yaşın üzerindeki çocuklar kullanabilir. Ancak 6 yaşın altındaki çocuklar ve gargara yapmakta zorlanan yetişkin kişiler kullanmayabilir.

Yarım litre suya 5 ml ya da 2 bardağa 1 çay kaşığı kadar tuz şeklinde uygulayacağınız gargarayı ılık su ile hazırlamak tuzun çözünürlüğü açısından önem arzeder. Onun dışında soğuk ya da ılık olması ya da tuzun niteliği gargaranın özelliğini bozmaz. Ilık olarak hazırlanan gargara boğaz ağrısında daha etkili olacaktır.

Son olarak; tuzlu su gargaraları pamukçuklar, boğaz ağrısı ve ağız sağlığını iyileştirmek için faydalı yollardan birisidir. Ve geçmişten günümüze tuzlu su gargaralarının çok güvenli ve geleneksel tedaviler arasında olduğu görülmektedir. Evde hazırlamak da çok kolaydır.

1.Doğan, R., Tuğrul, S., & Meriç, A. (2012). Boğaz Ağrısı. Klinik Gelişim, 25, 57-62.

2.ÜNSAL, A. TÜRK KÜLTÜRÜNDE GELENEKSEL HASTA BAKIMI: ANADOLU ÖRNEĞİ TRADITIONAL PATIENT CARE IN TURKISH CULTURE: ANATOLIAN EXAMPLE.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir