Usta Öğretici Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk eğitim merkezlerinde öğretmenlik yapmak isteyen, bu kutlu görevi yerine getirmek isteyenler için güzel bir iş fırsatıdır. Ayrıca usta öğreticilik belgesi olanlar belediyelerin sanat ve meslek edindirme kurslarında da görev alabilirler.

2023-2024 Yılı Usta Öğretici Başvuruları Ne Zaman?

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı usta öğretici başvuruları başlıyor. Birçok kurumda başladığı duyurulan usta öğretici başvuruları e-yaygın sistemi üzerinden e-devlet şifresi ile yapılmaktadır. Komek usta öğretici başvurusu, halk eğitim merkezleri usta öğretici başvuruları ağustos ayı sonuna kadar alınacaktır.

Kimler Usta Öğretici Olabilir?

  • Türk vatandaşı olmak, ( yabancı uyruklular için Bakanlar Kurulu Kararı)
  • 18 yaş ve üzeri olmak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Usta öğretici olmak için yukarıdaki şartları yerine getiriyorsanız başvuru yapabilirsiniz. Usta öğretici, ustalık için gerekli yeterliliğe ulaşan, belge ve bilgiye sahip olan kişiler olabilir.

Halk Eğitim Merkezlerinde Usta Öğretici Nasıl Olunur?

Usta öğreticiler en az ilkokul mezunu olmaları ve belirli bir çalışma süresi aranmaktadır. Ustalık alanlarında en az 11 yıl çalıştıklarını belgelendirenlerle, lise ve yüksek öğrenim mezunları için ise en az 4 yıllık çalışma zorunluluğunu yerine getirenler başvurabilir.

Ayrıca meslek lisesi mezunları da eğitimleri ile birlikte ustalık, usta öğreticilik, işyeri açma belgesi ve lise diploması verilmektedir.

Yukarıda şartları yerine getiriyorsanız; halk eğitim merkezlerinde öğretmen olmak için e-yaygın üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Alanınıza uygun branşlarda eğitimci olarak görev alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için; https://www.kursbilgisi.com/usta-ogretici-basvurusu-nasil-yapilir/

https://www.kursbilgisi.com/usta-ogretici/

Usta Öğretici Belgesi Nasıl Alınır?

Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurarak alabilirsiniz. Ustalık belgesi olanlar, işyeri açma belgesi olanlar mesleki eğitim merkezlerinde açılan usta öğreticilik belgesi için iş pedagojisi kursuna başvuru yapabilirler. Toplamda 40 saatlik bir kurs olup başarılı olanlara bu belge verilmektedir.

Halk Eğitim merkezlerinde düzenlenen Usta Öğreticilik Oryantasyon Kursuna katılarak başarılı olanlara belge verilmektedir. 30 saatlik bir kurstur.

Usta Öğreticiler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Her yıl ders saati ücretine göre değişkenlik göstermekte olan usta öğretici maaşları, girilen ders saati ile ders saati ücretinin çarpımı, ek ödemelerin toplanması ile hesaplanmaktadır. Kadrolu usta öğreticilerin maaşları ise tam olarak ödenmektedir.

Ayrıca maaşları belirleyen diğer husus ise bir yerde çalışma zorunluluğu bulunmadan ders saatinin ayarlanması ile farklı yerlerde de çalışabilme imkanı sunması nedeniyle değişkenlik gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir