Varis Muayenesi Neden Ayakta Yapılır?

Varis muayenesi nasıl yapılır

Venöz (toplardamar ile ilişkili) hastalıklar arasında en sık görülenin varis olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tehlikenin ne denli büyük olduğunu göstermek açısından rakamsal veriler aktarmak istiyorum. Türkiye’de her 5 insandan birinde mutlaka varis hastalığı görülmektedir. En kötüsü de bu insanların tedaviyi sürekli ikinci plana atmalarıdır. İlk başlarda çok fazla sıkıntıya neden olmadığı için tedavisi genelde hep ertelenir. Sorunun çözümüne yönelik sitemizde ayrıca yazılar bulunmaktadır. Benim bu yazıda sizlerle paylaşmak istediğim asıl husus varis muayenesini neden ayakta yapıldığı ile alakalı olacaktır. Bunu aktarma nedenim insanların hastalığı yakından tanıma hatta kendisinin bile teşhisini sağlamak amaçlıdır.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Dilerseniz öncelikle varis muayenesi neden ayakta yapılır bu sorunun cevabına bakalım. Her hastalığın teşhis yöntemleri farklıdır. Fakat varis hastalığında daha farklı bir yöntem uygulanır. Diğer hastalıklarda olduğu gibi hasta sedyeye oturmak ya da uzanmak yerine ilk defa göreceğiniz bir yöntemle sedye üzerine çıkarak ayakta durmaktadır. Aşağıda yer alan videoda bunu daha net bir şekilde göreceksiniz. Hasta sedyenin üzerine çıkarak kasıklardan bileklere kadar gözlemlenir. Tabii ki bu işlem yerde de yapılabilir. Ama bu sefer doktor yere eğilmesi gerekeceğinden zorlanacaktır. Bu nedenle hastanın sedyeye çıkması daha uygundur. Bunun nedeni genişlemiş olan damarların belirginleşerek cilt üzerinden fark edilmesini sağlamaktır. Çünkü hasta sedyeye uzandığında genişlemiş toplardamarlar kaybolabilmektedir. Bu nedenle gözle görebilmek için mutlaka ayakta olunması gerekir.

Veinlite Kılcal Damarları Daha Görünür Hale Getirir

Varis hastalığı sadece toplardamarlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda kılcal damarlarda da genişleme görülmektedir. Spider ven (örümcek türü damarlar) olarak anılan bu sorun özellikle kadınlarda estetik yönden soruna neden olmaktadır. Etek giyen kadınlar daha fazla sıkıntı yaşamaktadır. Genişliği 1 ile 2,5 mm arasında değişen kılcal damarlar yaygın olduğu için uzak mesafeden bile dikkat çekici olmaktadır. Varis muayenelerinde kalp ve damar cerrahisi uzmanları sadece gözle kontrol etmezler. Aynı zamanda Veinlite adı verilen bir alette kullanılırlar.

Veinlite Nedir, Ne İşe Yarar? Medikal firmalar bu ürün için damar görüntüleme cihazı olarak tabir etmektedir. Bu aslında doğru bir tabir değildir. Damar görüntülemek değil de damarların daha kolay görünmesini sağlamak için kullanılır. Özellikle kılcal damarların daha kolay görünmesi için bir tür aydınlatma sistemi de denebilir. Bunun için güçlü LED aydınlatma yapısına sahiptir. Gerek muayene gerekse tedavilerde kullanımı yaygındır. Özellikle köpükle varis tedavisinde rahat bir görünüm sağlayarak iğnenin tam olarak damara ulaşmasını sağlar.

Kesin Teşhis İçin Doppler Ultrasonografi Gerekir

Varis hastalarının muayene ve tedavi için gitmesi gereken uzmanlık dalı olarak ilk olarak kalp ve damar cerrahisi olmalıdır. Bu alanda yeterli tecrübeleri yanı sıra teşhis ve tedavide kullandıkları ileri teknoloji ürünler hasta açısından önem arz etmektedir. Teşhis esnasında kullanılan cihazlardan biri de Doppler Ultrasonografi olup, özellikle toplardamar kapakçık bozukluklarını ve kirli kanın geri kaçışını daha net göstermektedir. En güzel yönlerinden biri de damar genişlemesinin boyutunu ölçmektedir. Normalde 2-3 mm olan toplardamarlar 4,1 mm ve üzerine ulaştığında ciddi risk teşkil etmektedir. Tabii ki ülkemizde bırakın 4,1 mm’yi 2-3 cm’ye kadar varislerle yaşayan insanlarımız bulunmaktadır.

Evet, arkadaşlar varis muayenesi ile ilgili güzel bir yazı olduğunu düşünüyorum. Konuyu özetlemek gerekirse muayenenin mutlaka ayakta yapılması gerekmektedir. Gözle kontrol yanı sıra Doppler Ultrason ile görüntüleme önemlidir. Bazı küçük yerleşim yerlerinde kalp damar cerrahisi olmadığı için insanlar iç hastalıkları uzmanına muayene olmaktadır. Dâhiliye uzmanı bu hususları atlarsa bile siz bilinçli davranın ve atlamayın.

Gençlerde neden varis olur? İncelemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.tiklaogren.net/genc-yasta-varis-neden-olur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir