Varis Tedavisini Devlet Karşılıyor mu?

Varis

Hareketsiz yaşam ve uzun süre ayakta kalan / çalışan insanlarda en sık görülen damarsal hastalıklardan biri varis yada diğer adıyla toplardamar genişlemesi adından da anlaşılacağı üzere hastalık %95 oranında bacaklarda görülmekte olup, toplardamarlarda kapakçık bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de de 10 milyon ve üzeri insanın varis hastası olduğu biliniyor. Kesin çözümü cerrahi müdahale ile mümkün olup, mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene ve tedavi olmanız gerekir.

Varis

Ameliyat ve Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri Uygulanıyor
Bundan 10 yıl öncesine kadar tek çözüm yolu ameliyat iken artık gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde tüm varisler ameliyata gerek kalmadan sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilmektedir. Ciddi bir alt yapı ve hekim tecrübesi gerektiren ameliyatsız varis tedavi yöntemleri tüm sağlık merkezlerinde bulma imkanı yoktur. Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi gibi yöntemlerle yapılmakta olup, kamu hastanelerinde bu imkanları bir arada bulamayabilirsiniz.

Devlet hastanelerinde sadece lazer yöntemi uygulanmakta olup, lazer ile yüzeysel yani en küçük varisler olarak nitelenen kılcal damar tedavisi yapılmaktadır. Aynı şekilde Radyo Frekans yöntemi de sadece kılcal damarlarda etkili olup, orta ve kalın varisler için mutlaka köpük yada skleroterapi uygulanması gerekir. Devlet hastanelerinde genelde ameliyat uygulanmaktadır.

Ameliyatsız Tedavi ile Ameliyat Arasındaki Farklar Nelerdir?
10 Dakikada tedavi olup, evinize, işinize, okulunuza vs dönmek ister misiniz? o zaman ameliyatsız yöntemlerden biri ile tedavi olmanız gerekir. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılıp, anestezi yada narkoza gerek yoktur. Bunlar gerekmediği için hastanede yatmak gerekmez. Ameliyat yapılmadığı için iş gücü kaybı (rapor) gerektirmez. Ameliyat olduğunuzda ise 3-7 gün hastanede kalmanız gerekecektir. Aynı şekilde taburcu olduğunuzda ise 20-45 gün iş gücü kaybı yaşayarak evde istirahat etmeniz gerekir. Ameliyat ile sadece kalın varisler tedavi edilirken tedavi edilemeyen küçük ve orta varisler 1-2 yıl sonra genişleyerek yeniden ameliyat olmanızı gerektirir. Ameliyatsız tedavilerde ise gözle görülen tüm varisler tedavi edildiği için tekrarlama riski yoktur.

Varis Tedavi Merkezlerinden Yararlanın (SGK Anlaşmalı Olanlar)
Konuyu özetlemek gerekirse devlet hastanelerinde tam anlamıyla ameliyatsız varis tedavi yöntemleri bulunmamaktadır. Kılcal damar tedavileri için kullanabilirsiniz. Tüm varislerde ameliyatsız yöntem arıyorsanız size önerim bu alanda hizmet veren özel sağlık merkezlerinden yararlanmanız olacaktır. İşi sadece varis tedavisi olduğu için daha tecrübeli oldukları söylenebilir. Örnek bir kurum ismi belirtmek gerekirse IDEA Klinik SGK’lı hastalara da hizmet vermektedir.

Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuyor
IDEA varis tedavi şuan 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermektedir. Yukarıda da belirtildiği Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis tedavi merkezi olup, SGK mensubu tüm hastalara hizmet vermektedir. Özel sağlık merkezlerinde bir ilki gerçekleştirerek ücretsiz muayene uygulamasına başlamıştır. Ücretsiz muayene tüm hastalar için geçerli olup, size en yakın kliniğe randevu alarak gelmeniz yeterlidir.

SGK Mensubu (SSK, Bağkur vs) Hastaların Tedavisi %50 İndirimli
Varis tedavisini devlet karşılıyor mu? sorusuna cevap verecek olursak sadece yarısı yani %50 bölümünü karşıladığını söyleyebilirim. Özel hastane, klinik vs nereye giderseniz gidin tamamını devletin karşılama imkanı yoktur. O neden ya ameliyata razı olup, devlet hastanelerinde tedavi olacağız. Yada tedavi masrafının yarısı sizde yarısı SGK’dan olacak şekilde özel sağlık merkezlerinden hizmet alacağız.

Varis Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Sayfada bahsi geçen IDEA kliniklerinden ücret bilgisi vermek gerekirse ilk olarak tüm hastaların tedavi ücreti değişik olmaktadır. Çünkü 10 tane varis hastasını yan yana koyun hepsinin hastalık oranı farklıdır. O nedenle uygulanacak tedavi, seans vs derken fiyatlar değişiklik göstermektedir. IDEA bunun için ücretsiz muayene imkanı getirmiş olup, hasta doktora muayene olarak tedavi ücretini öğreniyor. Genel anlamda ücret bilgisi vermek gerekirse 800 ile 8.000 TL arasında olup, SGK (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, TSK Personeli) gibi SGK güvencesindeki hastalardan ise 400 ile 4.000 TL arasında tedavi ücreti alınmaktadır. Tedavi ücreti hastaya muayene esnasında söylenmekte olup, hasta onay vermesi halinde tedaviye başlanmaktadır.

Kalp Damar Cerrahi Uzmanları Görev Yapmaktadır
Varis tedavisi alanında oldukça gelişmiş imkanları seferber eden IDEA Klinik hekimleri bu alanda uzmanlaşmış olan kalp damar cerrahisi uzmanlarından oluşmaktadır. Aşağıda yer alan bağlantılardan hastalık ve kliniği yakından tanıma imkanı bulursunuz. Sizlere geçmiş olsun der, sağlıklı bir hayat temenni ederiz.

https://www.varishastalari.com
https://www.hangidoktora.com/varis-tedavisi-yapan-hastaneler/

El ve Yüz Varisleri SGK Kapsamı Dışındadır
Konunun sonunda önemli bir husus belirtmek istiyorum. Özellikle kılcal damarlar sadece bacaklarla sınırlı kalmadan yüz bölgesinde görülmektedir. Yüz bölgesinde kılcal varislerin tedavisi estetik uygulama kabul edildiği için kamu hastaneleri dahil hiç bir yerde SGK kapsamında değildir.

Varis Tedavisini Devlet Karşılıyor mu?” yazısında 7 düşünce

    • wmyolcu diyor ki:

      Neşe: Ankara’da kalp damar cerrahisi olarak Op. Dr. Nihat Aydın’ı önerebilirim. Ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Kendisine 0312 431 95 47 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

    • wmyolcu diyor ki:

      Selda: Silivri’de önerebileceğimiz herhangi bir doktor bulunmuyor. Ama İstanbul Bakırköy’e gelme imkanınız varsa Op. Dr. Orhan Coşkun ücretsiz muayene imkanı ile ameliyatsız tedavi yöntemleri gerçekleştirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir