Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

yüzmenin faydalari

Yüzme hem keyifli hem faydalı bir spordur. Yerçekiminin neredeyse sıfırlandığı bu sporu yapanların tüm bedeni bir uyum içinde çalıştırmakta ve kardiyovasküler sistemi çalıştırmanın en keyifli ve mükemmel yollarından biridir. Bir saat yüzme ile neredeyse koşmak kadar kalori harcayabilirsiniz.

Yüzmenin Faydaları Nedir?

 1. Tüm bedeni çalıştırır; Yüzmenin en büyük faydalarından tüm bedeni çalıştırmasıdır. Bedenimizde bulunan tüm kasların çalışmasına olanak sağlayarak, suyun direncine karşı yapıldığı için yıpratıcı etki göstermez ve vücut direncini arttırır. (1)
 2. İç organlarınıza iyi gelir; Kaslarınız çalışmakla kalmayıp iç organlarınıza da iyi gelen bir spordur. Yatay pozisyonda yapıldığı için kalp ve dolaşım sistemini yormadan çalıştırır. Aynı zamanda kalp sağlığına da iyi geldiği belirtilmektedir.
 3. Fiziksel rahatsızlıklar için uygun bir spor dalıdır; fizik tedavide kullanılan nadir spor dallarından biridir. İncinme, sakatlık gibi rahatsızlıklarda yüzme sporu iyi gelmektedir.
 4. Astım; akciğer kapasitesini geliştiren bir spor dalı olan yüzme astım rahatsızlıkları için tercih edilebilir.
 5. MS(multiple skleroz) hastalığı olanlar yüzme sporundan fayda bulabilir.
 6. Zayıflamaya yardımcı; Kalori yakmanın en etkili yollarından biridir. Tüm bedeni çalıştıran yüzme ve suyun direnciyle daha fazla kalori yakılmasına dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olmaktadır.(3)
 7. Uyumaya yardımcı olmaktadır; egzersiz yapmak uyku kalitesine olumlu etki sunmaktadır. Yüzme bedeni yorması ve suyun rahatlatıcılığının yanı sıra uykuya dalmaya da kolaylık sunmaktadır.
 8. Esneklik; yüzmede ayak bileği, omuz ve bel bölgesindeki esnekliğin iyi olması amaçlanmaktadır. Yüzücüler genellikle esnektir. (2)
 9. Çocuklar için güzel bir tercih; eğlenceli bir spor yapmalarının yanında sosyalleşmelerine de katkı sunacak bir spor dalıdır. Her spor dalında olduğu gibi çocukların kaynaşmalarına, yeni ve güzel bir çevre edinmelerine olanak sağlamaktadır. Ayrıca fiziksel ve ruhsal gelişimlerine de faydaları olan bir spordur.

Yüzmenin zararları var mı?

Yüzme birçok insan için güvenli bir spor dalıyken, bazı durumlarda risk de taşımaktadır. Yüzme spor olarak tabii ki zararlı değil ancak dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edilirse risk taşıyabilir. Yüzerken dikkat edilmesi gereken kurallar, yönergelere uymak risklerden de koruyacaktır.

 • Havuzlarda, denizlerde yüzme için ayrılmış, uyarıcı olan halatlı kısımlarda yüzmek can güvenliği için önemlidir.
 • Yüzme sporunda henüz iyi olmadığınızı düşünüyorsanız kendinizi geliştirmek adına yüzme eğitimi alabilirsiniz.
 • Havuz dışında yüzerken özellikle güneşin yoğun olarak etkisini gösterdiği saatlerde yüzmekten kaçınmak sağlık için faydalıdır. Güneş koruyucu kremlerden faydalanmak lehinize olabilir.
 • Sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları olanlar için klorlu havuz suyunun tahriş edebileceği unutulmamalıdır.

ücretsiz yüzme kursları ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. https://www.kursbilgisi.com/yuzme-kursu/

REFERANSLAR

1.Gökhan, İ., Kürkçü, R., & Devecioğlu, S. (2011). Yüzme egzersizinin solunum fonksiyonları, kan basıncı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi. Journal of Clinical and Experimental Investigations, 2(1), 35-41.

2. Ekmekçi, İ. (2020). Yüzme branşında foam roller uygulamasının esneklik ve yüzme performans değerlerine etkisi (Master’s thesis, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü).

3.Turgut, A., & Tatar, O. N. (1996). Değişik Egzersiz Türlerinin Zayıflamaya Etkisi. Beslenme ve Diyet Dergisi, 25(1), 43-47.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir