On parmak klavye kullanmayı bilmiyorsanız bu yazıyı değerlendirebilirsiniz. Nasıl mı? Bu yazıda on parmak yazmanın sizi ne kadar öne geçireceği, mesleğinizde işinizi kolaylaştıracağı ve klavye üzerinde harfleri arayarak vaktinizi geçirmek yerine zamanınızı lehinize nasıl evrileceğini fark edeceksiniz.

On parmak klavye kullanımının o kadar yaygın bir kullanımı var ki. Neredeyse ofise dair tüm meslek dallarında, bir mesleğiniz olmasa bile; ödev – tez yazımında, günümüzün haberleşme teknikleri düşünüldüğünde internet haberciliği, gazetecilik mesleği gibi bir çok meslek dalında ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

On Parmak Klavye nasıl Öğrenilir?

Bunun en kolay yolu on parmak klavye eğitimi veren kurslardır. Bu kurslar çoğunlukla halk eğitim merkezlerinde, sanat ve meslek eğitimi kurslarında ücretsiz olarak verilmektedir.

Ayrıca ücretli verilen kurslarda vardır, tercih sizlere kalmış. Bulunduğunuz ilin imkanları ile bu durumu fırsata çevirmek sizin elinizde. On parmak öğrenmek için Türkiye’nin her yerinde ücretsiz kurslar verilmektedir.

Bulunduğunuz yerde kurs eğitimi imkanınız yoksa da üzülmeyin İnternet ortamında on parmak klavye eğitimi alabileceğiniz çok güzel siteler var, bilgisayarınıza indirebileceğiniz programlarla on parmak klavye eğitiminizi rahatlıkla tamamlamış olabilirsiniz.

Harflerin dizilimini öğrendikten sonra metinler üzerinde çalışmalar yaparak yazma becerinizi arttırabilirsiniz. Hemen hızlanmayı beklemeyin. Sabırla devam ederseniz yolun sonunda başarmış olacaksınız

Hızlı Klavye Kullanım Kursları

On parmak klavye kullanımını yaygınlaştırmak için kurslardan faydalanabiliriz demiştik. Bu kursların saatleri ilden ile değişse de ortalama 72 saat kadar sürmektedir. Bu eğitim sürecinde oturuş ve duruşu ayarlama( kolların, ellerin ve parmakların klavye üzerindeki konumu, ayakların duruşu), harf tuşlarını kullanmak( parmakları temel sıraya yerleştirme, aralık çubuğu, enter çubuğu vs. ) temel sıra harfleri ve temel sıra harfleri dışında kalan harfler ve klavyede noktalama işaretlerinin yerinin kavranılması esasına dayanan eğitim süreci vardır.

Halk Eğitim Merkezi Bilgisayarda Hızlı Klavye Kullanım Kursu

Türkiye’de en yaygın eğitim kurumlarından birisi şüphesiz halk eğitim merkezi kurslarıdır. Üst yaş sınırı olmayan, sadece 18 yaş altı çocuklarda veli izniyle başvuru yapılabilen ücretsiz kurslardır. Halk Eğitim Merkezlerinde; büro yönetimi ve sekreterlik programı içinde bilgisayar hızlı klavye kullanım kursu verilmektedir. Bu kurslarda 72 ile 160 saat arası süren bilgisayarda hızlı klavye kullanım kursları verilmektedir. Bu kurslarda oturuş ve duruş, parmakların klavye üzerindeki konumu, temel harf dizilimi öğretilir.

iSMEK Bilgisayarda Hızlı Klavye Kullanım Kursu

İstanbul’da yaşıyorsanız, şehrinizin size sunduğu en büyük fırsatlardan biri de İSMEK kurslardır. İsmek kursları ile ücretsiz yararlanabileceğiniz bilgisayarda hızlı klavye kullanım kursu almanız mümkün. 72 saat süren bilgisayarda hızlı klavye kullanım kursu sonucunda bilgisayarda dilediğiniz gibi yazı yazabilecek, istediğiniz hıza ulaşma adına temel eğitimi almış olacaksınız. Bu alanda değerlendirebileceğimiz diğer kurs ise 108 saat süren standart Türk klavyesi kursudur. Bu kursta ise harf ve sayı tuşlarını kullanarak süreli yazma bilgi ve becerisi kazandırma gibi eğitimler verilmektedir.

Ve Türkiye’de Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında Bilgisayarda Hızlı Klavye Kullanım Kursları

Türkiye’nin bir çok ilinde ücretsiz olarak eğitim veren sanat ve meslek eğitimi kursları vardır. Büro yönetimi ve sekreterlik alanında; bilgisayarda hızlı klavye kullanım kursu veren 16 yaş üstü herkesin katılabileceği bu kurslar;

KO-MEK (Kocaeli)

eğitim veren kurslardır. Bu eğitim kurslarında hızlı klavye kullanım kursları verilmektedir. Bu kurs sonucunda kursiyerlere bir çok alanda meslege girişte diğer şartları taşiyorlarsa istihdam olanaği elde ederler.

Atasem (Antalya)

asmek.org.tr adresiyle ulasabilecegimiz ATASEM Antalya’da yaşayan vatandaşlarımiza özgü mesleki ve sanat edindirme kurslarindandir. Burada da bilgisayarda hizli klavye kullanim kursu verilmektedir. Toplamda 72saat süren kursta hizli yazi yazma 20 saat, süreli ve sesli metinler de ise 52 saat egitm verilmektedir.

Gasmek (Gaziantep)

Gaziantep’te bir çok alanda meslek istihdami saglayacak kurslar vrdir. Bu yazimizda bahsettigimiz uzere bilgisayarda hizli klavye kullanimi kursu vardir. Ve kurs bitiminde f klavye becerisi kazandirilmis olacak, istihdam imkani bulacaklarfir.

ESMEK(ESKİŞEHİR)

Eskişehir’ de yasayan vatandaşlarımıza özgü meslek edindirme kurslarıdır. Aynen diğer illerimizde ki gibi klavyeyi hızlı kullandırma becerisi kazandırarak istihdam olanağı sağlamaktadır. Toplamda 72 saat sürmektedir.

KOMEK(KONYA)

Ve KOMEK Konya’daki meslek ve sanat edindirme kurslarından biridir.Bu kurslarda da diğer illerimizde olduğu gibi üst yaş sınırı olmadan başvuru yapabileceğiniz bir eğitim sürecidir. Bu kursun neticesinde aldığınız eğitimle iş imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Ya kursa gidebilecek durumda değilsek, belki bulunduğumuz yerin imkanları, belki kişisel durumlardan dolayı böyle bir fırsatı değerlendiremiyor olabiliriz. Ama üzülmek yok. Bu durumda ise değerlendirebileceğimiz en büyük alternatiflerimiz bilgisayarımıza indirebileceğimiz on parmak klavye programları, klavye eğitimi veren siteler kurtarıcımız olacaktır.

Bilgisayarımıza indirebileceğimiz programlarla on parmak öğrenmeye adım atmış olabiliriz ve bunu destekleyen klavye öğrenebileceğimiz sitelerle interaktif programlar, klavyede hız kazanmak için metinler, düellolar gibi çok farklı seçenekler bulabilirsiniz. istikrarlı bir çalışmayla bu yolda emin adımlarla yürüyeceğinize inanıyorum.

On parmak Öğrenme Teknikleri

On parmak yazmak özgüvenden çok fazlasıdır. Çünkü yazdıkça yazının içinde olacaksınız. Yazmak istediğiniz yazıya odaklanmanız yeter. Gerisi parmaklarınıza kalmış. Yeter ki metinle, klavye ile bütünleşin. Eğer ki yapacağınıza inanırsanız, bundan sonrası tekniklerle bu işi yoluna koymak olacaktır. On parmak klavye eğitimi için standart teknikler vardır. Özellikle temel duruş, elin ve ayağın konumlandırılması ile başlamak, orta sertlikte klavye tercihi ile yazmaya geçebiliriz. Ve klavye ile bütünleşen parmaklarımız artık yazmaya hazır. Biraz zaman, biraz emek…


On parmak öğrenmek için Türkiye’nin her yerinde ücretsiz kurslar verilmektedir. Bulunduğunuz yerde kurs eğitimi imkanınız yoksa da başka imkanlar var. İnternet ortamında on parmak klavye eğitimi alabileceğiniz çok güzel siteler var, bilgisayarınıza indirebileceğiniz programla on parmak klavye eğitiminizi rahatlıkla tamamlamış olabilirsiniz. Harflerin dizilimini öğrendikten sonra metinler üzerinde çalışmalar yaparak yazma becerinizi arttırabilirsiniz. Hemen hızlanmayı beklemeyin. Sabırla devam ederseniz yolun sonunda başarmış olacaksınız.

Neden “F” Klavye

F klavye adını klavyenin sol tarafında bulunan “F” harfinden alır. F klavye kullanımı uzun bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. F klavyenin mucidi İhsan Sıktı Yener’dir. Yener 1945 yılında başladığı çalışmalarını 1955 yılında sonlandırmış ve günümüzde kamu kurumlarında kullanımı zorunluluk haline gelmiştir.

Çünkü Türkçe’de çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harflerin “F klavye”de kolay ulaşabileceğiniz şekilde dizayn edildiği, Türkçe’deki harflerin kullanılma oranları, ünlü-ünsüz ses ilişkileri, hece ve söz yapısı, parmakların kuvvet, yetenek ve işlekliği değerlendirilerek ortaya çıkan ‘F klavye’ bu özellikleri bakımından Q klavyeye nazaran çok daha uygundur. Ayrıca Q klavye İngilizce tasarlandığından dolayı Türkçe’ye uyum sağlamaz. Bir ele daha fazla yük bindiği için hem daha fazla yorgunluk olur, hem de istenilen verim olmaz.

On Parmak Klavye Kullanımı ve Zabıt Katipliği Sınavı

On parmak klavye kullanımı denilince akla ilk gelen mesleklerden biri zabıt katipliğidir. Bu mesleğe girişte uygulama sınavında sizi öne geçirecek olan yazma hızınız etkili olacaktır. Bu nedenle on parmak klavye kullanımı ile daha hızlı, daha verimli bir zaman dilimi oluşacaktır. Çünkü on parmak yazmakla ekrana bakma zorunluğu hissetmeyecek, zamanla çok hızlı ve az hata ile yazmaya başlayacak, gözleriniz ve elleriniz daha az yorulacağı için yazma süreniz uzayacak ve dolayısıyla daha fazla üretmiş olacaksınız. Bu şekilde değerlendirdiğimizde 3 dakikalık zaman diliminde ve doğru tekniklerle desteklenerek; hatasız ve doğru sayısı fazla bir şekilde yazınızı tamamlamış olacaksınız.

Ve sonuç olarak;

Bilgisayar kullanımında hız kazanmak, bilgi ve teknolojinin açtığı dünyada yer almak istiyorsanız; kendinizi sınırlandırmayın. On parmak klavye kullanımı ile, hangi tuşun nerede olduğunu bularak meşgul olmak yerine yazmanın keyifli dünyasında yer alın. Hız kazandıkça daha da seveceksiniz. Çünkü klavyede hız kazanmak size öz güven verecek ve meslek hayatınızda olsun, girdiğiniz sınavlarda olsun sizi hep önde götürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Öğren © 2018