Saçkıran Bulaşıcı mı?

Saçkıran Geçer mi

Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan korku, stres ve aile baskısı gençlerde bağışıklık sisteminin çökmesine neden olmaktadır. Sağlık sorunlarına daha açık hale gelinen bu süreçte özellikle Alopecia (Saç Dökülmesi) en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Alopecia bir çok çeşidi olup, onlardan biride Alopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile Saçkıran olarak da bilinmektedir. Saçkıran çocuklar ve gençlerde sık görülen bir sorundur. Sorunun kaynağı tekrar belirtmek gerekirse kişinin kendi içerisinde yaşadığı korku, stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi psikolojik sorunlardır.

Saçkıran Geçer mi

Saçkıran Bulaşıcı Değildir

Bu tür konuları genelde aile bireylerinde bu tür sorun olan insanlar aramaktadır. Acaba bana da bulaşır mı endişesi taşıyan insanlar çoğu zaman Alopecia Areata sorunu olan insanlara sanki öcü gibi bakmaktadır. Değerli arkadaşlar bu tür sorun yaşayan insanların moralleri zaten düşük olup, sizlerin onlara dikkatli ve korkarak bakmanız o insanları kötü yönde etkilemektedir. Korkmanıza gerek yok saçkıran bulaşıcı bir hastalık değildir. Sadece kişinin kendi içerisinde yaşadığı sorunların dışa vurumudur. Sorunu yaşayan her gün bir yastığa baş koyduğunuz eşiniz bile olsa size bulaşma ihtimali yoktur.

Saçkıran Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda da belirttiğim gibi saç dökülmesi sorun olarak aynı olmasına karşın yaş, cinsiyet şeklinde ayrılan bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden biride Saçkıran olup, aniden ortaya çıkan bir süreçtir. Öncesinde herhangi bir belirti ve şikayeti olmadan ortaya çıkmaktadır.

Madeni Para Şeklinde Açılma Olur
Saçkıranı diğer dökülmeler den ayıran yönü dökülen bölgenin yuvarlar madeni para şeklinde olmasıdır. 1 TL büyüklüğünde olan bu dökülmeler bir yada birden fazla alanda görülebilir.

Sadece Saçlarda Değil, Vücudun Her Yerinde Olabilir
Toplumda saçkıran olarak bilinse de sorun sadece saçlarla sınırlı değildir. Tam anlamı ile açıklamak gerekirse sorun vücudun her yerini etkileyecek bir sorundur. Tabii saç ve yüz bölgesi daha görünür olduğu için dikkat çekici olmaktadır. Bacaklarınızda da ortaya çıkan bu sorun dikkat çekmediği için önemsenmez.

Sakal Kıran, Kaş Kıran Gibi isimlerle Anılır
Vücudun her yerinde görülür tezimi destekleyen bulgu sorunun erkeklerde sakal bölgesi kadınlarda ise kaşlarda sık görüldüğüdür. Sakal kıran, kaş kıran gibi isimlerle anılsa da sorun aynı olup, sadece görülen bölge değişmektedir. Sorun aynı olması nedeniyle tedavisi de aynı olacağını unutmayın.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Öncelikle yaşadığınız sorunun geçici bir süreç olduğunu unutmayın. Alopecia Areata problemi %95 oranında tedavisi mümkün olup, öncelikle tedaviye stres olmadan, etkili olacağına kendinizi ikna ederek başlamanız gerekir. Tedavide uygulanan 3 ana yöntem olup, her birinin kendi içerisinde belirli başarı oranları olup, şimdi dilerseniz saçkıran tedavisine yönelik neler yapabileceğimize bir bakalım.

Bitkisel Tedavi (Sarımsak Uygulaması)
Alopecia Areata tedavisinde ilk önerilen yöntemlerden biri doğal ve daha az masrafı olan sarımsak olmaktadır. Hemen hemen her evde bulabileceğiniz sarımsak ortadan kesilerek özellikle saplı kısmını sapından tutarak kullanabilirsiniz. Uygulanışı günlük olarak açılma olan saç derisine yapılmalıdır. İlk başta biraz canınızı yaksa da damarların genişlemesi için buna katlanmalısınız. Başarı oranı %50 olup, yani etki edebilir de etmeyebilir de bunun için 3 ay düzenli deneyerek ilerleyen süreçte yeni bir karar almanız gerekir. 3 Ay içerisinde herhangi bir etkisini görmemeniz halinde diğer tedavilere geçmelisiniz.

Kortizon Enjeksiyonu
Evde kendi kendimize yaptığımız tedaviden herhangi bir başarı elde edemediysek bu sefer mutlaka bir doktor ile birlikte tedaviye devam etmek gerekir. Bunun için ilk olarak bir doktora (Cildiye uzmanı) çoğu zaman Deri ve Zührevi Hastalıkları olarak da geçmektedir. Bu bölüme randevu alarak muayene olmanız gerekir. Doktorunuz size SADBE ilacı yada kendisinin uygulayacağı Kortizon enjeksiyonu önerecektir. Kortizon vücudumuzun salgıladığı bir sıvı olup, bazen yeterli oranda olmayabilir. Burada yapılan işlem dışarıdan kortizon takviyesidir. Çok ince bir enjektör ile yapılan bu uygulama belirli aralıklarla tekrarlanmaktadır. Tedavide başarı oranı yine kesin bir sonuç olmayıp, bu tedaviyi uygulayanların %70 gibi bir bölümü etkisini görmektedir.

SADBE (Saçkıran İlacı)
Bu alanda en etkili tedavi saçkıran için özel geliştirilmiş olan maddeler ile mümkündür. Dünya genelinde çok kullanılan iki madde SADBE ve DPCP olup, bizim önerimiz SADBE olacaktır. Açılımı Squaric Acid Dibutylester olan SADBE uzun yıllar sadece uzman eczacılar tarafından doktor önerisi ile hazırlanmış olup, 2014 yılında saç sağlık firması Hair Pharma tarafından ilaç haline getirilen SADBE Türkiye’de satılmaya başlanmıştır. İçerisinde %1 SADBE yanı sıra kullandığınızda can yakıcı etkisi olan Capsaicin bulunmaktadır. Kullanıcıların %95 gibi önemli bir bölümü 3 ile 6 ay arasında bu sorundan kurtulmaktadır.

Bu içeriğin hazırlanmasında verdiği bilgiler ile bize destek olan Op. Dr. Atilla KAYA’ya teşekkür ederiz. Saçkıran başta olmak üzere diğer saç sorunları ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için https://www.sachastaliklari.com/sackiran-tedavisi-icin-uygulayabileceginiz-yontemler adresini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir