Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Yurtdışına çıkmak için zorunluluk olan pasaport için birkaç aşamadan geçmek gerekiyor. Bazıları için çok kolay ilerleyen bu süreç bazıları için birazcık zorlayıcı olabiliyor. Bu yazımızda ise pasaport randevusu nasıl alınır, pasaport için hangi evraklar gerekir başlıklarını değerlendireceğiz.

Pasaport randevusu için 199’u arayabilir veya e devletten giriş yaparak da alabilirsiniz.

pasaport-randevusu

E-Devlet Pasaport Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Öncelikle telefonunuzdan ya da tarayıcınızdan aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak açılacak olan sayfadan başvuruda bulanabilirsiniz. https://turkiye.gov.tr/arama?aranan=Pasaport%20Ba%C5%9Fvuru%20Randevusu

Açılacak olan ekrandan e-devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile giriş yaparak geçmiş randevularınızı görebilir aynı zamanda yeni randevu da oluşturabilirsiniz.

Yeni randevu oluşturarak açılacak olan ekranda en altta yazan bilgilendirme yazısını kabul ederek devam edebilirsiniz. Burada ise bordo pasaport, yeşil ve gri pasaport bulunmaktadır. Hangisi için başvuruda bulunmak istiyorsanız devam edelim. Ben bordo pasaport için devam etmek istiyorum.

İl, ilçe seçimi, cep telefonu numaranız girerek kimin için pasaport başvurusunda bulunmak istiyorsanız tercih ederek randevu oluşturabilirsiniz. Anne, baba, eş ve çocuklar için pasaport başvuru randevusu alabilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra gitmeyecekseniz randevunuzu iptal etmekte fayda var. Çünkü 15 gün süreyle tekrardan randevu oluşturmanız mümkün olmamaktadır.

ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi

Alo 199 ile kimlik, pasaport gibi başvurularınızı yapabilirsiniz. Ayrıca kimlik kartınızı kaybettiğinizde de 199’u arayarak kart iptali yaptırılmalı veya yeniden kimlik kartı başvurusunda bulunulmalıdır. Yurtdışında ise dış temsilciliklerine başvuru yapılmalıdır.

Pasaport İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

  • T.C Kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik numarası
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
  • Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında Öğrenci Belgesi istenilmektedir. E-okulda kayıtlı ise ve öğrencilik durumu doğrulandıysa belge talep edilmemektedir.
  • Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir.
  • Eski pasaport( daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuru esnasında yanınızda götürmeniz gerekmektedir)

Pasaport Harçları Ne Kadar?

Pasaport harçları 2023 yılı için yapılan yeni artışla birlikte tekrardan değişkenlik gösterdi. 10 Temmuz itibariyle uygulamaya konulan pasaport harçlarının güncel hali ise şöyle;

SüreHarçDefterToplam
6 Ay1.034,55501,001.535,55
1 Yıl1.512,45501,002.013,45
2 Yıl2.469,15501,002.970,15
3 Yıl3.507,75501,004.008,75
3 +Yıl4.943,25501,005.444,25

Pasaport harçlarınızı, defter ücretlerini vergi daireleri aracılığı ile ödeyebileceğiniz gibi anlaşmalı bankalar aracılığı de ödeme yapabilirsiniz.

Pasaport Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Bu sorunun cevabı ise oldukça basit. https://randevu.nvi.gov.tr/appointment/cancel/D6D17E496 adresinden kimlik numaranızla birlikte daha önce almış olduğunuz randevunuzu iptal edebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden aldıysanız yine pasaport başvuru randevusuna girerek iptal edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir