Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri Ne Zaman?

Eğitim hayatınız yarıda kaldıysa, yarım kalan eğitiminizi hayatınıza entegre ederek tamamlamak isterseniz açık öğretimden devam edebilirsiniz. Meslek lisesi, imam hatip lisesi ve açık lise olmak üzere eğitim fırsatları sunulmaktadır. Peki nasıl başvuru yapılır, Açık Öğretim Lisesi kayıtları ne zaman yapılır, kimler başvuru yapabilir? Bu yazımızda bilgilere ulaşabileceksiniz.

acik-ogretim-lisesi

Açık Öğretim 2023-2024 Kayıtları Ne Zaman?

2022-2023 Eğitim Öğretim yılı 3.dönem sınavları 28 Temmuz’da başlamış olup, 9 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapıldı. Sınavların sona ermesinin ardından 2023-2024 1.dönem kayıtları için başvuru tarihi duyurulacaktır.

Açık Öğretim Lisesine yeni dönemde kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin merak ettiği kayıt takviminin açılmasının ardından sizlerde buradan görebilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesine Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Üst yaş sınırı olmamakla birlikte herkes başvuru yapabilir. Zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış bireylerden ilköğretim mezunu olanlar, liseyi bir şekilde yarım bırakmış olanlar başvuru yapabilmektedir.

 • İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar
 • Genel lise ve meslek liselerinden ayrılanlar
 • Açık öğretim lisesine kayıtlı olup öğrenci durumu silik olanlar veya tasdikname alanlar,
 • Yurt dışında öğrenim görmüş olup, il Milli Eğitim Müdürlüklerin ya da yurt dışındaki eğitim ataşeliklerinden denklik belgesi alanlar başvuru yapabilir.

Açık Öğretim Lisesi Kayıtları Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt yaptırma işlemine İLK KAYIT ya da YENİ KAYIT denir. Kayıt işlemleri ise her il ve ilçede bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerince yapılmaktadır. Kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankasına ilk kayıt kılavuzunda belirtildiği şekilde ilk kayıt ücretlerini yatırdıktan sonra veya ödeme.meb.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaralarını girerek kayıt ücretini ödeyebilirler. Sonrasında ise gerekli evrakları tamamlayarak en yakın halk eğitim merkezine giderek kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

18 yaşını bitirmemiş öğrencilerle 6. maddede geçen diğer ücret muafiyeti olan öğrenciler ilk kayıtta dönem sınav katılım ücretini ödemeden yeni kayıtları yapılır.

Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme işlemleri ise ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile başlamaktadır. Öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrencilerin kayıt yenileme Sınav Ücretini yatırmalarının ardından kayıt yenileme işlemi Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim sistemi tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Kayıt yenilemenizi halk eğitim merkezlerinden yaptırıyorsanız makbuz karşılığında 5 TL kayıt yenileme ücreti alınmaktadır.

AÖL Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle http://www.aol.meb.gov.tr Açık Öğretim Lisesi internet sayfasında yer alan ”Öğrenci Girişi” sekmesi seçilir.
 • Güvenlik kodu istenen kısma görmüş olduğunuz sayıyı girerek, öğrenci numarası kısmına ise T.C kimlik numaranız ya da öğrenci numaranızı girerek devam ediniz. Sonrasında ise şifrenizin ardından “Giriş” butonu tıklanarak devam edilir.
 • Sol tarafta ”Kayıt Yenileme / Ders Seçme” başlığı altında yer alan ”Ders Seçme İşlemleri” modülü seçilir. Bu kısımda seçebileceğiniz dersler bulunmaktadır.
 • Dersi seçmek için ilgili dersin bulunduğu satırdaki mavi simge tıklanır. Seçilen dersler bir alt tabloda görülecektir.
 • Ders seçme işlemine öncelikle zorunlu dersler olmalıdır. Zorunlu derslerin seçilmesinin ardından ders seçme hakkınız kaldıysa seçmeli derslerden de seçim yapılabilir.
 • 18 yaşından gün almış öğrenciler dönem ve kredi sınırlaması olmaksızın haftalık ders çizelgesinde belirtilen derslerden varsa önce alt dönemin başarısız olunan ortak/zorunlu/alan derslerini sonra birbirini takip eden ortak/zorunlu/alan derslerini ve seçmeli derslerini program bütünlüğü içinde sırasıyla en fazla 12 ders;
 • 18 yaşından gün almamış öğrencilerin ise kredi sınırlaması olmaksızın bulundukları dönem ve alt dönemlerden haftalık ders çizelgesinde belirtilen derslerden varsa öncelikle alt dönemin başarısız olunan ortak/zorunlu/alan derslerini, sonra bulundukları dönemin ortak/zorunlu/alan derslerini ile alt dönem ve bulundukları dönemin seçmeli derslerini program bütünlüğü içinde sırasıyla en fazla 12 ders seçimi yapabilirler.

Açık Öğretim Lisesi yeni kayıt kılavuzu için; http://aol.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2023_04/11154717_III_DONEM_ILK_KAYIT_KILAVUZU.pdf

Kayıt yenileme kılavuzu için; http://aol.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2023_04/11154905_2021_2022_AOL_III_donem_kayit_yenileme_kilavuzu.pdf

Açık Lise Mezun Olma Şartları Nedir?

Açık öğretim lisesinden mezun olmak için belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. 18 yaş üzerindeki öğrenciler toplam öğrenim gördüğü dönemin en az 5 olması, toplam kredinin en az 170 olması, ortak ve zorunlu derslerin başarılmış olması, Dil ve Anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin mutlaka başarılı olunması ve açık öğretim lisesinden en az 1 dönem sınava girilmiş olması gerekmektedir. 18 yaş altında ise 5 dönem kuralı geçerli değildir.

Açık öğretim sınavları için https://www.tiklaogren.net/acik-ogretim-sinavlari/

Açık lise hakkında detaylı bilgi için https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-lisesi/

Açık Öğretim Ortaokulu hakkında detaylı bilgi için https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-ortaokulu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir