DYK ( Destekleme ve Yetiştirme Kursları)

DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursları); Milli Eğitim Bakanlığınca verilen ek eğitimleri ifade etmektedir. Destekleme ve Yetiştirme Kursları için herhangi bir ücret alınmadığı gibi dersler tamamen müfredata göre işlenmektedir.

DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursları) ders dışında verilen eğitimlerdir. Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında öğrencilere pekiştirme ve geri kaldıkları derslerde açığı kapatmak üzere verilen eğitimlerdir. Bi nevi özel ders alamayan öğrenciler için ücretsiz olarak alabilecekleri derslerdir.

dyk-kurslari

DYK Kursu Ne Zaman Başlıyor?

DYK kursları yaz döneminde ve yıllık kurslar olmak üzere hizmet vermektedir. Yaz döneminde okulların kapanması ile eğitim verilirken, yıllık kurslar ise eylül ayından haziran ayına kadar devam etmektedir. Bu yıl ise yarı yıl tatilinde de DYK kursları verilecektir.

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına başvurular 26 Ağustos’ta başlıyor.

E-Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

DYK kurs başvuruları online olarak yapılabilmektedir. Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler e-Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri ile ya da e-Devlet girişini kullanarak kurs başvurusu yapabilir. e-kurs DYK başvurusu ile diledikleri dersleri seçebilir ve öğretmen tercihinde bulunulabilir.

Açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler e-devlet üzerinden e-kurs modeline giriş yaparak kurs başvurusunda bulunabilir. Ayrıca açık öğretim okulu kullanıcı adı ve şifresi ile de kurs başvurusunda bulunabilir.

Öğrenciler ders seçimini ise e-kurs modülü üzerinden yapabilmektedir. Ayrıca öğretmen seçimini de yapabilirler.

E-okul öğrenci girişi; 8. sınıflardan ortaokul öğrencileri; 11 ve 12. sınıflardan ise lise öğrencileri giriş yapabilir. Giriş ekranından istenen bilgiler ise T.C kimlik numarası, öğrenci numarası, nüfus cüzdanı seri no veya cilt no bilgileri istenilmektedir.

Mezun öğrenci girişi; liseyi bitirenlere yönelik giriş ekranıdır. e-kurs mezun öğrenci girişi ise e-devlet giriş ekranıyla olmaktadır. Tıklandığında sizi e-devlete yönlendirmektedir.

DYK Öğretmen Başvurusu Nasıl Yapılır?

DYK öğretmen başvurusu da yine e-kurs modülünden yapılmaktadır. Ücretli öğretmen olarak başvuru yapmak isteyen öğretmenler aşağıda yer alan görselden görebilecekleri gibi ilgili sekmeye tıkladıklarında öğretmen başvurusunda bulunabilirler. Özel okullarda görev yapan öğretmenler de DYK kursları için başvuruda bulunabilir. İl/İlçe komisyonlarında görev yapacak öğretmenlerin başvuruları değerlendirilecektir.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları

8, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler ile örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar başvuru yapabilir.

8 ve 11. sınıf öğrencileri seçebilecekleri derslerden en fazla 6 ders seçebilirken, 12.sınıf ve mezun öğrenciler en fazla 8 ders seçebilirler.

DYK kursları ücretsizdir.

Milli Eğitim Bakanlığınca açılan bu kurslarda devam eden öğrencilerden ve kursiyerlerden para alınmamaktadır. Her bir kurs için en az 16 öğrenci olması gerekmektedir. 24’ten fazla öğrenci olması durumunda ise ikinci bir grup oluşturulmaktadır.

Gerekli görüldüğü durumlarda ise il ve ilçe komisyonların onayı ile en az 5 öğrenci ile yeni bir sınıf oluşturulabilir.

Eğitimler hafta içi ya da hafta sonu verilmektedir.

Kurslar ise okul saatleri dışında ya da yaz dönemi dışında cumartesi ve paza rgünleri verilmektedir. İhtiyaç duyulması durumunda ise kurslar, ilköğretim kurumlarında cumartesi ve pazar günlerinde verilmektedir. Ortaöğretim kurumlarında ise hafta içi ders saatleri dışında saat 22.00’a kadar, ayrıca yarıyıl tatilinde de devam edebilir. Kurslarda bir ders saatinin süresi 40 dakikadır.

Yıllık açılan kursun süresi 16 haftadan az, 40 haftadan fazla olamaz.

Resmî tatiller ile millî ve dinî bayram tatillerine denk gelen günler için kurs planlaması yapılmaz

Devamsızlık Yapılabilir mi?

Kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin/kursiyerlerin devamları zorunludur. Kurslarda okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/5’ine devam etmeyen öğrencilerin devamsızlık sınırını aştığı dersten kurs kaydı silinir.

DYK Kursları Takvimi

19-22 Ağustos 2023: Kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması.
22-24 Ağustos 2023: Öğretmen başvurularının alınması. Ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması.
24 Ağustos – 28 Eylül 2023: Öğrenci başvurularının alınması.
31 Ağustos-3 Eylül 2023: Kurs sınıflarının oluşturulması.
4 Eylül 2023: Kursların başlaması.
7 Haziran 2024: Kursların tamamlanması.

Yukarıdaki takvimde görüldüğü üzere destekleme ve yetiştirme kursları 9 Haziran itibariyle sona erecek. Yıllık kursların ardından ise yaz kursları için kayıtlar ve eğitimlerin başlayacağı DYK yaz kursları başlayacaktır. Detaylı bilgi için; https://www.kursbilgisi.com/destekleme-ve-yetistirme-kurslari-dyk-basvuru/

Açık öğretim liseleri hakkında bilgi için https://www.tiklaogren.net/acik-ogretim-lisesi-kayit-tarihleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir