e-Devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet ile birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Bunlardan biri de e-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulamadır. Öğrenci belgesi almak için Yükseköğretim Kuruluna bağlı üniversite, yüksekokul ve AÖF’de aktif olarak öğrenim gören öğrenciler alabilir. Mezun olanlar ise diploma sorgulama ekranından bakabilmektedir. Yazımızın devamında e-Devletten öğrenci belgesi sorgulama ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı ile öğrenci belgesi sorgulama işlemleri yapabilmek için öncelikle T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaparak, dilerseniz arama butonuna öğrenci belgesi sorgulama yazarak açılacak olan ekrandan sorgulama yapabilirsiniz. Yüksek öğretim, lise ya da ortaokul öğrencileri sorgulama yapılabilmektedir.

e devlet ogrenci belgesi sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci belgesi sorgulama işlemleri açık öğretim öğrencileri ve örgün öğrenciler için değişkenlik göstermektedir. Yapmak istediğiniz işleme göre öğrenci durum belgesi sorgulama, mezuniyet belgesi sorgulama gibi işlemleri yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-bakanligi ortaokul ya da lise mezuniyet ve öğrenci belgenizi sorgulayabilme imkanı bulunmaktadır.

Açık lise öğrencileri öğrenci belgesi işlemleri için Milli Eğitim Bakanlığı-Açık Öğrenim Liseleri Öğrenci Belgesi Sorgulama linkine tıklayarak açılacak olan ekrandan belgenizi sorgulayabilirsiniz.

Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Liseleri e-devlet öğrenci durum belgesi sorgulama için; e-devlet kapısı kimlik doğrulama sistemini kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda ele alacağımız konu ise açık öğretim lisesi öğrencilerinin öğrenci durum belgesi nasıl sorgulanır, aöl e devlet giriş nasıl yapılır konu başlıkları olacak.

Öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresinden T.C kimlik numaranız ve şifrenizi girerek e-devlete giriş yapmalısınız. Kimlik doğrulamanın ardından sorgulama işlemlerine geçebilirsiniz.

Bir günde sadece bir adet barkodlu belge oluşturulabilir.

Oluşturmuş olduğunuz belgeyi dökümleyerek, aynı özelliklere haiz kurumlara verek için kullanabilirsiniz.

Oluşturmuş veya oluşturacağınız öğrenci belgesi, belge üzerinde bulunan “Barkod Numarası” ve T.C Kimlik Numaranız” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kuruluşlarca Öğrenci Belgesi Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilir.

Açık lise kayıt tarihleri için; https://www.tiklaogren.net/acik-ogretim-lisesi-kayit-tarihleri/

Açık Öğretim Lisesi kayıtları hakkında detaylı bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-lisesi/

Yüksek Öğretim Öğrenci Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

AÖF öğrenci belgesi sorgulama veya mezuniyet belgesini almak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama açılacak olan ekrandan sorgulama yapabilirsiniz. Yine örgün eğitim alan öğrenciler de aynı ekran üzerinden sorgulama yaparak belge oluşturabilir ve barkodlu belgenizi indirebilirsiniz.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Geçerli mi?

E-Devlet kapısı üzerinden alacağınız öğrenci belgesinde yer alan barkod kodu kolaylıkla sorgulanmakta olup, geçerli bir belgedir. Kurumdan kuruma değişmekle birlikte bazı kurumlar öğrenci belgesini temin etmenizi isteyebilir. Bu durumda ise öğrenci belgenizi okulunuzdan almanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir