e-Nabıza Giriş Nasıl Yapılır?

Sağlığımız ve sağlımıza dair yapılan her adım bize olumlu olarak dönüt sağlamaktadır. Bunlardan biri de e-Nabız olup, Sağlık Bakanlığınca kişisel sağlık sistemi uygulaması hayata geçirilmiştir. E-Nabız’a internet sitesi ve mobil cihazlar üzerinden giriş yapılabilmektedir.

e nabiz nedir, nasil giris yapilir

E-Nabız Nedir, Ne İşe Yarar?

e-Nabız sağlık verilerinin tek bir alanda toplanarak, muayene, tetkik, aile hekimi değiştirme, tahlil sonuçları görüntüleme gibi bilgilerin yer aldığı bir platformdur. Sağlık Bakanlığınca uygulamaya konulan ve birçok işlemin yapıldığı e-Nabıza giriş nasıl yapılır, e-Devlet e-Nabız girişi hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. (1)

E-Nabız’da Neler Yapabilirsiniz?

Yapılan tetkik ve tahlil sonuçlarını görebileceğiniz gibi daha önce yapılan işlemlere ulaşabileceğiniz platformdur. Ayrıca bilgilerinizin hekime açık getirdiğinizde doktorunuz da size ait verileri görebilecek ve önerilerde bulunabilecek. Özel ya da devlet hastanelerindeki verilerinizin depolandığı bir sistemdir diyebiliriz.

Gittiğiniz hastane, reçeteler, alınan raporlar, kullanılan ilaçlar, aşı takvimi, geçmiş randevu bilgileriniz, tansiyon, nabız ve kan şekeri bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca organ bağışında bulunmak için de e-Nabızdan yararlanabilirsiniz. Vücut kitle endeksi, kalp krizi riski, doktor randevusu alınabilir, aile hekimi değişikliği yapabileceğiniz sağlık sistemidir.

e-Nabız Kayıt Nasıl Olunur?

e-Nabıza giriş yapmak için birkaç seçenek bulunmaktadır. e-Devlet üzerinden kayıt olabilir ve giriş yapabilirsiniz. Ayrıca e-Nabız şifreniz veya e-İmzanız varsa girişinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden kayıt olmak için öncelikle e-Devlete giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise Sağlık Bakanlığı Nabız Projesi ile kaydınızı oluşturabilirsiniz.

e-Nabız ile ise; e-Devlet üzerinden e-Nabıza giriş yapmanız gerekmektedir. Profil ayarlarından e-Nabız şifresi oluşturabileceğiniz gibi aile hekiminize başvurarak e-Nabız için geçici şifre alabilirsiniz.

  • e-Devletsiz e-Nabız sistemine giriş yapmak için https://enabiz.gov.tr/ tıklayarak e-Nabız sayfasına giriş yapın.
  • Açılan sayfada bulunan giriş seçeneklerinden e-imza, mobil imza ve e-Devlet şifresi seçenekleriyle giriş yapabilirsiniz. Ayrıca profil ayarları kısmından şifre oluşturabilirsiniz.
  • Herhangi bir giriş seçeneğine sahip değilseniz aile hekiminizden geçici bir e-Nabız şifresi alabilirsiniz. Alacağınız bu şifre tek kullanımlık olup, yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
EKİYOR, A., & ÇETİN, A. (2017). SAĞLIK HİZMETİ SUNUMUNDA VE SOSYAL PAZARLAMA KAPSAMINDA E-NABIZ UYGULAMASININ BİLİNİRLİĞİ. Uluslararası Sağlık Yönetimi ve Stratejileri Araştırma Dergisi, 3(1), 88-103.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir